Zjednoczone Emiraty Arabskie ostrzegają Netanjahu przed rządem z Benem Gvirem i Smotrichem

Minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullah bin Zayed ostrzegł przywódcę opozycji Benjamina Netanjahu przed włączeniem do swojego rządu skrajnie prawicowych deputowanych Itamara Ben Gvira i Becalela Smotricha, jeśli lider Likudu ma za zadanie zbudować koalicję po wyborach w przyszłym tygodniu, powiedział wysoki rangą urzędnik zaznajomiony z tą sprawą. . powiedział The Times of Israel we wtorek.

Wiadomość została przekazana podczas spotkania, które odbyło się w zeszłym miesiącu, kiedy bin Zayed odwiedzał Izrael, powiedział urzędnik, potwierdzając raport na stronie internetowej Axios.

Bin Zayed ostrzegł, że włączenie tak ekstremistycznych prawodawców do rządu Netanjahu grozi przywróceniem stosunków z ZEA poza porozumieniami Abrahama w szerszym zakresie, powiedział urzędnik. Więzy między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi zostały nawiązane dwa lata temu na mocy porozumień Abrahama.

Lider opozycji zapewnił czołowego emirackiego dyplomatę, że zajmuje się sprawą bez rozwinięcia, powiedział urzędnik, który powiedział, że spotkanie bin Zayeda z Netanjahu było serdeczne pomimo ostrzeżenia Emiratów.

Obie strony odmówiły komentowania spotkania.

Bin Zayed nie był pierwszym izraelskim sojusznikiem, który ostrzegł Netanjahu przed współpracą z Religijną Partią Syjonizmu Smotricha i Bena Gvira, ale takie obawy w dużej mierze wynikają z bardziej postępowy kręgi.

MK Itamar Ben Gvir i MK Bezalel Smotrich z religijnego syjonizmu-Otzma Yehudit zarejestrowali swoją partię w nadchodzących wyborach do Knesetu 14 września 2022 r. (Arie Leib Abrams/Flash90)

Netanjahu nie przyjął krytyki i on palił Senatorowi Demokratycznych Stanów Zjednoczonych Robertowi Menendezowi, kiedy poruszył tę kwestię w zeszłym miesiącu. On On zadeklarował we wtorek, że „nie pokłoni się” [his] head” do amerykańskich prawodawców, którzy ostrzegają go przed Benem Gvirem i ogłaszają, że skrajnie prawicowy prawodawca zostanie ministrem w swoim gabinecie, jeśli Likud wygra wybory 1 listopada.

Starając się zwiększyć swoje szanse na powrót do władzy przed poprzednimi wyborami, przywódca Likudu zaaranżował umowę o fuzji, w ramach której do Knesetu wszedł ekstremista Otzma Yehudit z Ben Gvir. Pracuje nad promowaniem podobnej umowy przed nadchodzącymi wyborami 1 listopada.

Skrajnie prawicowy deputowany Ben Gvir zajmuje drugie miejsce na drabinie syjonistów religijnych. Szacuje się, że zdobędzie od 12 do 14 mandatów, co da mu wysokie stanowisko w rządzie, jeśli Netanjahu zdoła stworzyć rodzaj radykalnie prawicowej koalicji religijnej. za którą prowadził kampanię.

Ben Gvir jest uczniem ekstremistycznego rabina i byłego posła Meira Kahane, którego partia Kach została zdelegalizowana i ogłoszona grupą terrorystyczną w latach 80. zarówno w Izraelu, jak iw USA. Podobnie jak zmarły Kahane, Ben Gvir został skazany pod zarzutem terroryzmu, chociaż upiera się, że był moderowany w ostatnich latach i nie ma takich samych przekonań jak założyciel Kacha.

Ben Gvir został skazany za podżeganie do rasizmu w 2007 roku za trzymanie znaku na proteście z napisem „Wypędź arabskiego wroga”.

Dopóki nie zaczęło go to szkodzić politycznie, trzymał na ścianie swojego domu w Hebronie zdjęcie Barucha Goldsteina. Goldstein zmasakrował 29 Palestyńczyków podczas modlitwy przy Grobie Patriarchów w Hebronie w 1994 roku. Ostatnio Ben Gvir powiedział, że nie uważa już Goldsteina za „bohatera”.

Religijny przywódca syjonistów Bezalel Smotrich i były premier Benjamin Netanjahu, 10 lipca 2020 r. (Dzięki uprzejmości)

Smotrich jest przewodniczącym syjonizmu religijnego i był uważany za jednego z najbardziej skrajnych prawodawców w Izraelu, zanim Ben Gvir wszedł do polityki w zeszłym roku.

Smotrich po raz pierwszy trafił na pierwsze strony gazet, kiedy zorganizował tak zwaną „Paradę Bestii”, aby zaprotestować przeciwko marszowi gejów w Jerozolimie w 2006 roku. Ponad dekadę później nazwała on sam był „dumnym homofobem”, zanim w końcu złagodził, a nawet przeprosił za niektóre ze swoich uwag w tej sprawie.

Smotrich ma również długą historię przeciwstawnych uwag Arab izraelskiz i Palestyńczyków i nazwał to „naturalnym”, że jego żona nie chciała urodzić na tym samym oddziale szpitalnym, co Arabka.

W zeszłym roku ubolewał, że pierwszy premier Izraela, David Ben Gurion, „nie dokończył pracy” i wyrzucił wszystkich Arabów z kraju, kiedy został założony.

Itamar Ben-Gvir, centrum, odwiedza targ Hatikva w Tel Awiwie 21 października 2022 r. (AP/Oded Balilty)

„Jesteś tutaj przez pomyłkę” – powiedział krzyknął z arabskimi deputowanymi na posiedzeniu plenarnym Knesetu.

On też ma nazwała Judaic Reform Movement – Największy w USA – “Fałszywa Religia”.

Niedawno ujawnił inicjatywę prawną, którą ma nadzieję zainicjować w przyszłym rządzie, która usunie zarzuty oszustwa i nadużycia zaufania z izraelskiego systemu prawnego. Netanjahu jest oskarżony o oszustwo i nadużycie zaufania we wszystkich trzech sprawach karnych, w których toczy się proces.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, niezbędne lektury o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych kanałów informacyjnych nie ustawiliśmy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZPŁATNA REKLAMAjak również dostęp ekskluzywne treści dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horovitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment