ZEGAREK: Sędzia Christina Unkel przełamuje kontrowersyjne wezwania VAR dotyczące piłki ręcznej Harry’ego Kane’a Spurs Leverkusen

Tottenham i Atletico Madryt nie zakwalifikowały się do fazy pucharowej Ligi Mistrzów w środę po meczach 5 kolejki, które były wypełnione późną dramaturgią i zaangażowaniem VAR. Tottenham zremisował 1:1 ze Sportingiem Lizbona w Londynie, a Spurs będą mieli ostatnią szansę na awans w szóstym meczu z Olympique Marsylia. Atlético Madryt już oficjalnie odpadło z głównych rozgrywek europejskich po zremisowaniu u siebie 2-2 z Bayerem Leverkusen.

Ale co dokładnie się stało? Zobaczmy:

Harry Kane został wykluczony ze spalonego

Niesamowity koniec meczu pomiędzy Tottenham Spurs i Sporting CP z gospodarzami tak blisko awansu do 1/8 finału dzięki bramce Kane’a. Podopieczni Antonio Conte przegrali 1:0 w pierwszej połowie po golu Marcusa Edwardsa, a w drugiej połowie wyrównał były pomocnik Juventusu Rodrigo Bentancur. Spurs naciskali na zwycięską bramkę do końca, a Kane zbliżył się do siebie w ostatniej minucie, ale VAR orzekł, że jest na spalonym, mimo że wydaje się, że jest włączony.

Patrzeć:

Christina Unkel, ekspertka od zasad piłkarskich CBS, wyjaśniła zamieszanie w programie po meczu i dlaczego tak się nazywa.

„Mamy teraz półautomatyczną technologię spalonego, więc natychmiast podążają za linią, gdy tylko piłka zostanie dotknięta” – powiedziała. „Podążają za linią, w której znajduje się piłka. Gdy tylko pojawia się dotyk gracza, rysujemy tam linię i ważne jest, aby mieć odpowiednią ramkę, ponieważ jedna lub dwie klatki, zanim znajdzie się w środku”.

To, co wyglądało na zwycięstwo Tottenhamu w ostatnich sekundach, miało nie być.

Oto podział wideo:

Atlético Madryt otrzymało rzut karny, którego nie zmienili

Jeszcze bardziej zaskakujące było to, co wydarzyło się w ostatniej minucie meczu na Wandzie Metropolitano. Po tym, jak sędzia zagwizdał na koniec meczu między Atletico Madryt i Bayer Leverkusen, VAR wezwał sędziego, aby szukać potencjalnej kary dla piłki.

Patrzeć:

Unkel powiedział, że w tym przypadku „stosowanie reguły jest bardzo rygorystyczne. To są sędziowie UEFA i teraz otrzymają interpretacje FIFA, gdzie piłka ręczna również jest bardzo surowa. Mówimy tutaj o pierwszym dotknięciu piłki ręcznej, nie drugi.” , gdzie ramię jest wyciągnięte i dotyka dłoni. Drugi jest naturalny, podczas gdy pierwszy jest tym, co nazywamy przestępstwem celowej manipulacji”.

Kiedy doszło do tego, że sędzia pozwolił im nawet na próbę odbicia, kiedy technicznie się skończyło, Unkel wyjaśnił, że „po oddaniu rzutu mówimy o dogrywce i mecz musi zostać rozegrany”.

Atleti odniosło trzy sukcesy, ale dano im tylko miejsce do oglądania etapów pucharowych z domu.