Ze spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w Bombaju, Blinken, Jaishankar wysłał jedną wiadomość do Pekinu, a następnie | Indie Najnowsze wiadomości

NOWY DILLI: Indie w piątek wycelowały w Pakistan za ochronę planistów zamachów w Bombaju w 2008 r. i skrytykowały Chiny za zablokowanie wykazu terrorystów ONZ, a minister spraw zagranicznych S Jaishankar powiedział, że dekada terroru transgranicznego nie osłabi determinacji kraju w obronie samo.

Stanowisko Indii otrzymało silne poparcie ze strony sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, który powiedział, że wszystkie kraje mają obowiązek postawienia sprawców masakry w Bombaju przed wymiarem sprawiedliwości. Dodał, że żaden naród nie powinien stanąć na drodze wspólnych indyjsko-amerykańskich propozycji nazwania terrorystów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Na nieformalnym posiedzeniu Komitetu Antyterrorystycznego Rady Bezpieczeństwa ONZ (CTC) w hotelu Taj Mahal Palace w Bombaju Jaishankar powiedział, że osoby stojące za atakami w Bombaju „pozostają chronione i bezkarne”, podczas gdy Indie aresztowały i skazały jednego z 10 napastników.

Przemawiając do zgromadzenia za pośrednictwem wiadomości wideo po Jaishankar, Blinken powiedział, że umożliwienie bezkarności organizatorom ataków w Bombaju wyśle ​​wiadomość do terrorystów na całym świecie, że ich zbrodnie będą tolerowane.

Chociaż Jaishankar i Blinken nie wymienili w swoich uwagach żadnych krajów, nie było wątpliwości, że chodziło im o Pakistan i Chiny.

Po atakach w Bombaju Pakistan aresztował siedmiu agentów Lashkar-e-Taiba (LeT), w tym szefa operacyjnego grupy, Zakiura Rehmana Lakhvi, ale ich proces nie posunął się zbyt daleko. Od czerwca tego roku Chiny zablokowały pięć indyjsko-amerykańskich propozycji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby ukarać przywódców terrorystycznych z Pakistanu.

„W przyszłym miesiącu będziemy obchodzić 14 rocznicę tych przerażających ataków na Bombaj w listopadzie 2008 roku. Podczas gdy jeden z terrorystów został schwytany żywcem, oskarżony i skazany przez najwyższy sąd w Indiach, kluczowi spiskowcy i planiści ataków 26/11 pozostań chroniony i bezkarny” – powiedział Jaishankar.

„Jeśli chodzi o delegalizację niektórych z tych terrorystów, Rada Bezpieczeństwa niestety nie była w stanie działać w niektórych przypadkach z powodów politycznych. Podważa to naszą zbiorową wiarygodność i nasze zbiorowe interesy” – powiedział.

„My w Indiach rozumiemy. [terrorism’s] kosztują więcej niż inne. Ale wraz z tym doświadczeniem następuje wzmocnienie narodowej determinacji. Dekady terroru transgranicznego nie osłabiły i nie osłabią naszego zaangażowania w obronę” – dodał.

Jaishankar zauważył, że nawet gdy ataki w Bombaju trwały, Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się 28 listopada 2008 r. i „podkreśliła potrzebę postawienia sprawców, organizatorów, finansistów i sponsorów tych nagannych aktów terroryzmu przed wymiarem sprawiedliwości i wezwała wszystkie państwa do współpracy ”. z władzami indyjskimi”.

„Musimy wznieść się ponad nasze polityczne różnice, aby poradzić sobie z tą plagą. Walka z terroryzmem musi być prowadzona zdecydowanie na wszystkich frontach, we wszystkich sytuacjach i we wszystkich miejscach” – dodał.

Zauważając, że sześciu obywateli amerykańskich było wśród 166 osób zabitych w zamachach w Bombaju, Blinken powiedział, że należy zrobić więcej niż tylko opłakiwać ofiary.

„Mamy obowiązek wobec ofiar i ludzi na całym świecie, aby doprowadzić sprawców ataków w Bombaju, w tym ich mózgów, przed oblicze sprawiedliwości. To jest to, nad czym Stany Zjednoczone wraz z Indiami i innymi partnerami pracowały przez ostatnie 14 lat, ponieważ jeśli pozwolimy, aby organizatorzy tych ataków pozostali bezkarni, wysyłamy terrorystom wszędzie wiadomość, że ich haniebne zbrodnie będą tolerowane” – powiedział.

Wielu członków Rady Bezpieczeństwa przyjęło sankcje przeciwko terrorystom stojącym za atakami w Bombaju, ale takie wysiłki są bardziej skuteczne, gdy podejmowane są działania zbiorowe, powiedział Blinken. „Dlatego współpracowaliśmy z Indiami, aby za pośrednictwem ONZ 1267 przedstawić nominacje do desygnacji kilku terrorystów. [Sanctions] Komisja. Wszystkie odpowiednie strony powinny poprzeć te oznaczenia. Żaden naród nie powinien stanąć im na drodze” – powiedział.

Ofiary ataków w Bombaju powinny być „przypomnieniem dla nas wszystkich o naszych niedokończonych sprawach dotyczących doprowadzenia sprawców ich okropności przed oblicze sprawiedliwości i odstraszania przyszłych ataków terrorystycznych” – powiedział Blinken.

Indie znajdują się obecnie w ostatnich miesiącach dwuletniej kadencji jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa i do grudnia pełnią również funkcję przewodniczącego CTC. Jest gospodarzem specjalnej sesji CTC – dopiero ósme takie spotkanie odbywa się poza siedzibą ONZ w Nowym Jorku – a formalne spotkanie w Delhi w sobotę będzie poświęcone przeciwdziałaniu wykorzystywaniu nowych technologii przez terrorystów.

Nieformalna sesja w Bombaju rozpoczęła się od nagrania wideo o atakach w Bombaju i zeznań niektórych ocalałych, takich jak Devika Rotawan, która została zastrzelona i ranna na stacji kolejowej Chhatrapati Shivaji, Moshe Holtzberg, który miał dwa lata, gdy terroryści zaatakowali Chabad Dom i zabici członkowie jego rodziny oraz Karambir Kang, który w czasie ataku był dyrektorem generalnym hotelu Taj, stracili żonę i dwóch synów. Były steward Nidhi Chaphekar, który został poważnie ranny w zamachu terrorystycznym na lotnisku w Brukseli w marcu 2016 roku, również przemawiał do wiecu.

Tematem nieformalnej sesji było „Zwalczanie finansowania terroryzmu w kontekście lokalnym i regionalnym”, a Jaishankar określił pieniądze jako „siłę napędową terroryzmu”. Wydał pięć zaleceń dotyczących zwalczania finansowania terroryzmu, w tym konsekwentne wysiłki na forum ONZ we współpracy z takimi platformami jak Financial Action Task Force (FATF) oraz przejrzyste funkcjonowanie systemu sankcji Rady Bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie zostaną one uznane za nieskuteczne z powodów politycznych. .

Wezwał do wspólnych działań przeciwko terrorystom i ich sponsorom, w tym do likwidacji bezpiecznych schronień dla terrorystów, sanktuariów, poligonów oraz struktur wsparcia finansowego, ideologicznego i politycznego, a także do wielostronnych wysiłków na rzecz zerwania powiązań między terroryzmem a międzynarodową przestępczością zorganizowaną.

Jaishankar powiedział, że grupy terrorystyczne wykorzystują anonimowość zapewnianą przez nowe technologie, takie jak wirtualne waluty, do pozyskiwania funduszy i finansowania, a CTC powinno zapewnić innowacyjne rozwiązanie.

Blinken powiedział, że zapobieganie przyszłym atakom wymaga zajęcia się nowymi zagrożeniami, takimi jak rosnące wykorzystanie Internetu do finansowania i planowania ataków, przechowywania aktywów i rekrutacji członków. Stany Zjednoczone współpracują z sektorem prywatnym, aby wyeliminować te luki i nakłonić firmy fintech do egzekwowania zasad, które zapobiegają ich nielegalnemu wykorzystywaniu i zapewniają, że platformy internetowe nie przechowują treści terrorystycznych i nie szerzą nienawiści, powiedział.

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział na wiecu, że trzej obywatele Wielkiej Brytanii byli wśród ofiar ataków w Bombaju i że Wielka Brytania jest zdeterminowana spełnić obietnicę Rady Bezpieczeństwa ONZ złożoną 14 lat temu, dotyczącą walki z wszelkimi formami terroryzmu. „Jesteśmy tutaj, ponieważ wiemy, że współpraca antyterrorystyczna musi nadal dostosowywać się i ewoluować, aby sprostać nowym zagrożeniom i powstającym technologiom” – dodał.

W spotkaniu wzięli również udział minister spraw zagranicznych Gabonu Michael Moussa Adamo, którego krajem jest obecny przewodniczący Rady Bezpieczeństwa, minister spraw zagranicznych Ghany Shirley Ayorkar Botchwey, minister spraw zagranicznych ZEA ds. współpracy międzynarodowej Reem Ebrahim Al Hashimy, Vladimir Tarabrin, specjalny przedstawiciel Rosji Minister spraw zagranicznych ds. zwalczania terroryzmu, francuski specjalny wysłannik ds. zwalczania terroryzmu Olivier Caron, ambasador Irlandii Brendan Ward, wysoki komisarz Kenii Willy Bett, ambasador Meksyku Frederico Salas Lotfe i konsul generalny Chin w Bombaju Wang Yanhua.

Głos zabrali również dyplomaci i wyżsi urzędnicy z Brazylii, Malty, Mozambiku, Ekwadoru, Japonii, Szwajcarii i Organizacji Narodów Zjednoczonych pod przewodnictwem sekretarza generalnego Władimira Woronkowa, przy czym większość skupiała się na potrzebie zwalczania finansowania terroryzmu.


Leave a Comment