Zbliżenie twarzy mrówki staje się wirusowe

Komentarz

Jest szacunek 20 biliardów mrówek na całej planeciepoza Antarktydą — wpadka, biorąc pod uwagę nazwę kontynentu.

Ale zbliżenie mrówki stolarza, która zaczęła krążyć w zeszłym tygodniu, prawie w niczym nie przypomina uroczych, rysunkowych twarzy, które ożyły w filmach takich jak „Życie robaka” Disney/Pixar czy „Mrówka” DreamWorks. Obraz litewskiego fotografa Eugenijusa Kavaliauskasa przypomina raczej horror, z mackami mrówki stolarz wystającymi z upiornych czerwonych kółek i szczękami przypominającymi szablozębny uśmiech kosmity.

Zdjęcie kto miał zaszczyt? różnica w konkursie Nikon 2022 Small World Photomicrography Competition — został szybko nazwany przez użytkowników Twittera koszmarnym paliwem.

Dla Kavaliauskasa zdjęcie, które uchwycił pięciokrotnie powiększając twarz mrówki pod 10-krotnym stereomikroskopem, jest przykładem „zamysłów Boga i wielu ciekawych, pięknych i nieznanych cudów pod stopami ludzi” – powiedział The Washington Post.

Miłośnik natury, Kavaliauskas rozpoczął swoją karierę fotografa dzikiej przyrody od fotografowania raptorów – w tym tych, które go zdobyły wycena. Ale cztery lata temu jego pragnienie odkrycia tajemnic świata, pasja do „niewidzialnego kąta” i lekcje od przyjaciela i kolegi fotografa Sauliusa Gugisa zainspirowały go do fotomikrografialub robienie zdjęć pod mikroskopem. Rzemiosło całkowicie zmieniło jego perspektywę, powiedział.

„W naturze nie ma horrorów, tylko brak wiedzy” – powiedział Kavaliauskas. „Kiedy zacząłem robić mikrofotografię, a wcześniej byłem taki jak wszyscy inni – wszystkie robaki i owady były dla mnie potworami. Teraz sytuacja wywróciła się do góry nogami. Wiele owadów nie jest tak przyjemnych dla oka jak kot, ale wszystko zależy od punktu widzenia”.

Naukowcy obliczyli, ile mrówek jest na Ziemi. Liczba jest tak duża, że ​​jest „niewyobrażalna”.

Pomysł sfotografowania mrówek stolarzy – gatunku, który żuje drewno, aby tworzyć tunele dla swoich gniazd – zrodził się po zobaczeniu małych robali wspinających się po drzewach w lesie w pobliżu jego domu w Tauragė na Litwie. Wylądował na obrazie, bawiąc się cieniami i światłem padającym na mrówki.

Powiększone zdjęcie w rzeczywistości sprawia, że ​​mrówka wygląda trochę groźniej, niż powinna. Na przykład czerwone kule na pozornie kpiącej twarzy mrówki nie są jej oczami, które są ukryte w kadrze; tam zaczynają się jego czułki. A ostro wyglądające rzeczy, które wychodzą z jego szczęki, to w rzeczywistości maleńkie włoski wyzwalające, które służą do komunikowania się i wyczuwania otaczającego ich środowiska.

„Gdybyś zrobił zdjęcie głowy tej samej mrówki nieco dalej, byłoby to prawie urocze” – powiedział Miles Maxcer, absolwent National Science Foundation na Wydziale Entomologii i Nematologii Uniwersytetu Floryda. . „Przysięgam, że niektóre mrówki mogą być naprawdę urocze i puszyste!”

Tam, gdzie niektórzy się boją, naukowcy widzą gatunek, który pomaga roślinom w rozproszeniu, napowietrza glebę i utrzymuje ekosystemy w czystości, działając jako rodzaj światowej klasy usługi utylizacji i recyklingu odpadów.

Chociaż mrówka stolarz nie jest oszałamiająca – ani, powiedzmy, urocza jak szczeniak golden retrievera – jest urocza pod innymi względami, powiedział Maxcer, który jest również dyrektorem Sieć mrówekorganizacja komunikacji naukowej.

Mrówki stolarzy są w „prawie udomowionym związku” z mszycami, małymi robalami, które wysysają sok roślinny, a następnie zamieniają go w spadź, słodki płyn, który wydzielają, który jest ważnym źródłem pożywienia dla mrówek stolarzy. Powiedział, że mszyce są „najbardziej żałosnymi obrońcami własnego ciała”, więc mrówki stolarzy biorą na siebie ochronę ich przed drapieżnikami, prowadzą je i utrzymują ciepło w miesiącach zimowych.

„To, co robią te mrówki, to hodowla mszyc, podobnie jak ludzie hodują bydło” – powiedział Maxcer. „Chronimy nasze krowy mleczne, karmimy je, upewniamy się, że nic ich nie skrzywdzi, aw zamian otrzymujemy mleko. Cóż, mrówki stolarzy robią to samo, ale dostają miód.

Maxcer powiedział, że mrówki są świetnymi inżynierami, wykorzystującymi niezwykle złożoną architekturę do budowy swoich gniazd. Zajmują się również hodowlą grzybów i są niezwykle społecznymi stworzeniami ze zorganizowanymi koloniami, które mogą rywalizować z każdym dużym miastem.

A mrówki – choć trochę przerażające z bliska – są uważane za „podstawowe gatunki” lub organizm narzędziowy, który działa jak spoiwo spajające środowisko.

„To, co mrówki robią w ekosystemach, jest naprawdę naciągane” – powiedział Maxcer. „Jeśli usuniesz mrówki z większości ekosystemów na całym świecie, zobaczysz, jak zmieniają się dramatycznie, a w niektórych przypadkach zapadają się”.

Możesz o tym pamiętać, zanim zrobisz jedno – lub stracić sen na tym przerażającym zdjęciu.

Leave a Comment