Zatwierdzenie przez Niemcy udziału chińskiego Cosco w porcie w Hamburgu wywołuje protest

  • Inwestycja Green for Cosco dzieli prawodawców
  • Brak decyzji kierowniczych lub strategicznych dla Cosco
  • Minister spraw zagranicznych Chin: nadzieja na „pragmatyczną współpracę”
  • Sprzeciw wobec porozumienia w ramach partii koalicyjnych”

BERLIN, 26 października (Reuters) – W środę rząd Niemiec upoważnił chińskie Cosco do zakupu udziałów w terminalu w największym porcie w kraju, decyzja popierana przez kanclerza Olafa Scholza, która wywołała bezprecedensowe oburzenie w rządzącej koalicji.

Przy wsparciu ministerstw kierowanych przez socjaldemokratów Scholza, rząd zatwierdził 24,9% inwestycję Cosco w jedną z firm logistycznych HHLA. (HHFGn.DE) trzy terminale w porcie w Hamburgu.

Zatwierdzona inwestycja jest mniejsza niż pierwotnie planowany 35% udział, do którego dążył chiński gigant żeglugowy i HHLA, i nie daje firmie Cosco żadnego wpływu na zarządzanie lub decyzje strategiczne.

Jednak bolesne doświadczenie nadmiernej zależności od rosyjskiego gazu zmieniło nastawienie wielu polityków do strategicznych inwestycji zagranicznych. Departament Stanu był tak zdenerwowany tym zatwierdzeniem, że napisał notatkę z posiedzenia gabinetu dokumentującą jego odrzucenie, powiedziały Reuterowi dwa źródła rządowe.

Inwestycja „nieproporcjonalnie zwiększa strategiczny wpływ Chin na niemiecką i europejską infrastrukturę transportową, a także zależność Niemiec od Chin”, wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters. Wskazuje na „istotne zagrożenia, które powstają, gdy elementy europejskiej infrastruktury transportowej znajdują się pod wpływem Chin i są przez nie kontrolowane – podczas gdy same Chiny nie pozwalają Niemcom na udział w chińskich portach”.

W przypadku kryzysu przejęcie otworzy Chinom możliwość politycznej instrumentalizacji części niemieckiej i europejskiej infrastruktury krytycznej – mówi. Według źródeł Ministerstwo Gospodarki i cztery resorty na czele z liberalnymi Wolnymi Demokratami zebrały się, by przygotować notę.

Scholz, były burmistrz Hamburga, po raz kolejny potwierdził swoją wolę przeciwko swoim koalicjantom, Zielonym i Wolnym Demokratom. Po naciskaniu na samodzielną ekspansję energetyki jądrowej w zeszłym tygodniu, Cosco podsyciło nieporozumienia w kraju i wśród europejskich sojuszników, którzy sprzeciwiają się chińskim inwestycjom i już widzą, jak Scholz jest coraz bardziej odizolowany.

Scholz ma w przyszłym tygodniu udać się do Chin.

HHLA ZAPRASZAMY NA WYDARZENIE

HHLA, który jest w większości własnością miasta Hamburg i jest jednym z głównych użytkowników portu, z zadowoleniem przyjął transakcję.

„Doceniamy, że rozwiązanie zostało znalezione w obiektywnych i konstruktywnych rozmowach z rządem federalnym” – powiedziała Angela Titzrath, przewodnicząca zarządu HHLA.

Powiedziała, że ​​pracowała nad szybkim porozumieniem z Cosco na nowych warunkach.

Dzięki pierwotnej umowie 35% niemiecka firma logistyczna chciała powiązać swojego wieloletniego klienta żeglugowego z portem w Hamburgu w obliczu ostrej międzynarodowej konkurencji.

Cosco nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. Niemieckie źródło rządowe powiedziało Reuterowi, że chińska firma zgodziła się na transakcję.

Zapytany o transakcję rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział w środę, że Chiny mają nadzieję, że „odpowiednie strony zobaczą pragmatyczną współpracę między Chinami a Niemcami racjonalnie (i) powstrzymają nieuzasadnione spekulacje”, nie podając dalszych szczegółów.

Zwolennicy umowy z HHLA twierdzą, że pozwoli to Hamburgowi dotrzymać kroku konkurencyjnym portom, które również walczą o chiński handel, z których część jest częściowo własnością Cosco.

Raport Andreasa Rinke, Jana Schwartza, Eduardo Baptisty, Paula Carrela; pisanie przez Rachel More, Kirsti Knolle; montaż przez Marię Sheahan, Louise Heavens i Nicka Macfie

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment