Żadnego całowania w Katarze? Rosną obawy związane z rozprawą z fanami LGBTQ na Mistrzostwach Świata

Oczekuje się, że ponad milion fanów piłki nożnej z całego świata zgromadzi się w Katarze na Mistrzostwach Świata FIFA w przyszłym miesiącu, ale w miarę zbliżania się globalnej rywalizacji rosną obawy o to, jak kraj Zatoki Perskiej będzie traktował swoich gości LGBTQ.

Australijska drużyna piłkarska mężczyzn wydała wideo w środę wezwał Katar do dekryminalizacji związków osób tej samej płci i poprawy traktowania pracowników migrujących.

„Są to podstawowe prawa, które powinny być przyznane wszystkim i zapewnią stały postęp w Katarze” – powiedział jeden z graczy. „W ten sposób możemy zapewnić spuściznę, która wykracza daleko poza końcowy gwizdek Mistrzostw Świata FIFA 2022”.

We wtorek brytyjski aktywista LGBTQ Peter Tatchell on stał na zewnątrz Muzeum Narodowe Kataru przez 35 minut trzymało tabliczkę z napisem „Katar aresztowania i osoby LGBT Conversion”, mając na sobie koszulkę z napisem „#QatarAntiGay”. Tatchell, który był czołowym członkiem brytyjskiego Frontu Wyzwolenia Gejów, powiedział, że został zatrzymany przez katarską policję na 49 minut, zanim nakazano mu natychmiast opuścić kraj. Rządowy Urząd Komunikacji Kataru zaprzeczył, jakoby Tatchell został aresztowany lub zatrzymany, mówiąc w oświadczeniu, że Tatchell został „serdecznie” poproszony przez funkcjonariuszy o odejście.

W geście solidarności ze społecznością LGBTQ – i z naruszeniem jednolitych zasad FIFA – osiem europejskich drużyn piłkarskich połączyło siły w zeszłym miesiącu, aby ogłosić, że ich drużyny będą nosić opaski z tęczowymi sercami i „1 love” na międzynarodowych rozgrywkach.

Katar, pierwszy kraj na Bliskim Wschodzie, który jest gospodarzem Mistrzostw Świata, jest jednym z 11 krajów – w tym Arabii Saudyjskiej, Afganistanu i Iranu – gdzie homoseksualizm jest karany śmiercią. Zaufanie do godności ludzkiejglobalna grupa praw LGBTQ.

Od miesięcy działacze praw człowieka i sportowcy skrytykowali światową federację piłkarską FIFA za organizowanie najważniejszych międzynarodowych rozgrywek, które rozpoczynają się 20 listopada w konserwatywnym kraju muzułmańskim za traktowanie osób LGBTQ, kobiet i pracowników migrujących.

W oświadczeniu udostępnionym NBC News rzecznik FIFA powiedział: „FIFA jest przekonana, że ​​zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki, aby fani i sojusznicy LGBTIQ+ mogli cieszyć się turniejem w przyjaznym i bezpiecznym środowisku, tak jak wszyscy inni.

W piątek urzędnik z biura komunikacji rządu Kataru powiedział NBC News, że „kibice będą mogli swobodnie wyrażać się podczas mistrzostw świata”, ale zostaną poproszeni o „szanowanie lokalnych wartości i kultury”.

„Podobnie jak w wielu innych krajach naszego regionu, otwarte publiczne okazywanie uczuć, w tym wobec heteroseksualistów, nie jest częścią kultury” – powiedział urzędnik w e-mailu. „Oznacza to, że jako firma cenimy prywatność i szacunek, a te wartości rozciągają się na wszystkich”.

Ambasador Kataru w Wielkiej Brytanii, Fahad bin Mohammed Al-Attiyah, niewiele zrobił, aby rozwiać obawy w wywiadzie dla brytyjskiego radia Times w środę. Zapytany, czy pary jednopłciowe będą mogły trzymać się za ręce lub całować publicznie, ambasador powiedział: „Istnieją pewne interpretacje tego, co byłoby publicznym okazywaniem uczuć w danym kraju, które mogą być inne w innym, więc myślę, że… w związku z tym należy pamiętać o normach i kulturach społeczeństwa katarskiego”.

Ambasador dodał, że parom tej samej płci nie zabroni się dzielić pokoi hotelowych.

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly odniósł się do obaw w środę i był daleki od uspokojenia: powiedział LBC Radio że Katar „spróbuje – spróbuje – upewnić się, że ludzie mogą być sobą i cieszyć się piłką nożną, i myślę, że przy odrobinie elastyczności i kompromisu z obu stron może to być bezpieczny, pewny i ekscytujący Puchar Świata”.

Kristian Coates Ulrichsen, stypendysta na Bliskim Wschodzie w Baker Institute for Public Policy na Uniwersytecie Rice, powiedział, że rząd Kataru postąpiłby mądrze, aby „przymknąć oko” na odwiedzanie osób LGBTQ lub par. Powiedział, że ryzyko negatywnej uwagi międzynarodowej przyćmiłoby sukces organizacji uznanych na arenie międzynarodowej zawodów sportowych.

„Był to kluczowy element ich planów rozwoju od ponad dekady i część sposobu, w jaki Katar twierdzi, że jest stanem ambitnym i państwem, które ma znaczące plany, aby odgrywać większą rolę w sprawach międzynarodowych” – powiedział Ulrichsen. , nawiązując do Pucharu Świata.

Monitorowanie traktowania przez Katar własnych osób LGBTQ również zwróciło uwagę przed Mistrzostwami Świata.

W poniedziałek Human Rights Watch wydany ORAZ wiadomość wyszczególniając sześć rzekomych przypadków ciężkich i powtarzających się pobić oraz pięć rzekomy przypadki molestowania seksualnego osób LGBTQ przebywających w areszcie policyjnym w Katarze między 2019 r. a wrześniem br. Rząd Kataru zaprzeczył zarzutom zawartym w raporcie.

Rasha Younes, badaczka zajmująca się prawami LGBTQ na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej dla Human Rights Watch i autorka nowego raportu, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że przejawy solidarności LGBTQ wpłyną na politykę wewnętrzną Kataru.

„Jesteśmy nie tylko zainteresowani tym, co dzieje się podczas Mistrzostw Świata, ale także nadal monitorujemy sytuację po odejściu międzynarodowych kibiców, po rozproszeniu uwagi mediów, aby naprawdę pokazać zaangażowanie wobec osób LGBTQ z Kataru, które teraz przemawiają na zewnątrz. zgłosili się po raz pierwszy i podnieśli alarm o nadużyciach, z którymi borykają się siły bezpieczeństwa” – powiedziała.

Podążać NBC Out na Świergot, Facebook & Instagram.

Leave a Comment