Wszystkie twoje piksele (prawdopodobnie nie) należą do Pantone

Wokół otwartego adresu IP i powiązanych społeczności pojawił się raport, który wydawał się powodować pewną konsternację. Pochodzi od firmy Adobe, która poinformowała, że ​​w związku z rozwiązaniem umowy licencyjnej z Pantone LLC, Obrazy PSD załadowane do Photoshopa będą miały piksele zawierające nielicencjonowane kolory Pantone zastąpione czarnym. Teraz, gdy Pantone jest właścicielem kolorów, jaka jest opłata licencyjna za każdym razem, gdy robimy zdjęcie błękitnego nieba? To naturalne, że reagujemy podejrzliwie, gdy słyszymy takie wiadomości, ale tym razem uważamy, że może to nie być nieuzasadnione przejmowanie ziemi na własność intelektualną, jakie może się wydawać na pierwszy rzut oka. Aby to zilustrować, konieczne jest wyjaśnienie, co robi, a czego nie robi Pantone.

Pieczona Fasolka Heinz
Heinz używa Pantone zabezpieczyć swoje Zieleń Viridian kolor marki pieczonej fasoli jest spójny. Użyj tego na puszce fasoli, a Heinz prawdopodobnie pozwie ciebie, a nie Pantone.

Dla firmy, która opiera całą linię produktów na kolorze, może wydawać się dziwne stwierdzenie, że Pantone nie posiada ani nie sprzedaje kolorów. Zamiast tego ich produkt jest w rzeczywistości usługą dopasowywania kolorów, biblioteką zdefiniowanych i nazwanych kolorów, które mogą być dopasowywane przez projektantów, drukarzy, producentów atramentów, firmy zajmujące się kolorami i każdego, kto tworzy produkt kolorowy. Bit, który posiada, to nazwa i numer indeksu koloru w ich bibliotece, a nie sam kolor. Jeśli projektant utworzy logo dla klienta i określi dla niego kolor Pantone, klient wie, że może zamówić swoje ciężarówki w dokładnie tym kolorze w licencjonowanej lakierni Pantone lub wydrukować opakowanie w dokładnie tym samym kolorze. kolorów na drukarce przy użyciu licencjonowanego atramentu Pantone. Konsekwencja w brandingu jest ważna dla firm i to właśnie spójność sprzedaje Pantone, a nie same kolory. Klient może sam dopasować kolory z dowolnego tuszu lub farby, ale jak się wkrótce przekona, dokładne dopasowanie kolorów nie jest łatwym zadaniem. Zadaniem Pantone jest eliminowanie bólów głowy.

Dlatego bardzo trudno byłoby Pantone twierdzić, że obraz, który ma liczbę pikseli pasujących do koloru w ich bibliotece, narusza ich IP, więc Twoje obrazy są bezpieczne z ich szponów. Powodem, dla którego niektóre pliki PSD programu Photoshop stają teraz w obliczu problemu, jest to, że Photoshop pozwala projektantom na dołączanie indeksu Pantone do koloru i plików, które mają to zastosowane, jest to, na co Adobe twierdzi, że nie mają już licencji. To cała paczka pytań Pandory, dlaczego zastrzeżony pakiet przetwarzania obrazu w wadliwym modelu miesięcznej subskrypcji nadal ma taki wpływ na projektantów w 2022 roku, ale jeśli chodzi o czytelników Hackadaya, nie ma się czym martwić. Nikt nie przyjdzie po naszą ukochaną #F3BF10!

Obraz nagłówka: Tuxyso (CC BY-SA 3.0).

Leave a Comment