Włochy zniosą zakaz zatrudniania nieszczepionych pracowników służby zdrowia przeciwko Covid

MEDIOLAN, 28 października (Reuters) – Włoscy lekarze i pielęgniarki zawieszeni w pracy, ponieważ nie zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19, wkrótce zostaną przywróceni, powiedział w piątek nowy minister zdrowia Orazio Schillaci.

Posunięcie to jest motywowane niepokojącym brakiem personelu medycznego wraz ze zmniejszającymi się przypadkami Covid-19. Dodał, że nowy rząd zniesie także kary nakładane na wszystkie osoby po 50. roku życia, które nie zostały zaszczepione.

„Finalizowane są działania, które umożliwią reintegrację zawodową pracowników służby zdrowia, wobec których toczy się postępowanie w sprawie zawieszenia za nieprzestrzeganie obowiązku szczepień przed upływem okresu zawieszenia” – powiedział w oświadczeniu opublikowanym na stronie ministerstwa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Włochy były jednym z najbardziej dotkniętych pandemią, z prawie 179 000 zgonów.

Rząd byłego premiera Mario Draghiego wprowadził obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli i pracowników służby zdrowia w 2021 r., a w styczniu rozszerzył je na wszystkie osoby po pięćdziesiątce.

Odmowa skutkowała zawieszeniem bez wynagrodzenia dla pracowników publicznych, a osoby powyżej 50 roku życia zostały ukarane grzywną w wysokości 100 euro (99,5 USD).

W oświadczeniu dodał, że minister uważa za właściwy stopniowy powrót do normalności i wstrzyma codzienne publikowanie danych o rozprzestrzenianiu się epidemii, hospitalizacjach i zgonach. Informacje będą teraz publikowane co tydzień. (1 USD = 1,0049 euro)

Reportaż Emilio Parodi Montaż Keith Weir

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment