Wiadomości o fali tłumu w Korei Południowej: ponad 100 zabitych

Kredyt…Jung Yeon-Je/Agence France-Presse — Getty Images

SEOUL – Co najmniej 120 osób zginęło, a 100 zostało rannych po tym, jak zostali zmiażdżeni przez wielki tłum Halloween w Seulu w sobotnią noc, podała straż pożarna miasta. Przypływ tłumów nastąpił podczas jednego z najbardziej hałaśliwych obchodów roku w stolicy Korei Południowej.

Spośród potwierdzonych zgonów 46 było w szpitalu, podała straż pożarna, a resztę zabrano do pobliskiej siłowni.

Prezydent Yoon Suk Yeol nakazał swojemu rządowi wysłać pomoc w nagłych wypadkach i pomoc medyczną na miejsce zdarzenia – w popularnej dzielnicy nocnego życia Itaewon w centrum miasta – po tym, jak został poinformowany o „wielu ofiarach”, podało jego biuro w oświadczeniu.

Jak podało jego biuro, burmistrz Seulu Oh Se-hoon, który odwiedził Holandię, wracał do Korei Południowej.

Zdjęcia opublikowane przez krajowe media ukazywały obywateli, policjantów i ratowników medycznych wykonujących resuscytację krążeniowo-oddechową osób rozłożonych na chodniku. Nagranie na żywo w lokalnej telewizji MBC-TV pokazało strażaków niosących do karetek pogotowia, które wyglądały jak ciała pokryte białymi prześcieradłami na noszach.

Lokalne media podały, że wąskie uliczki Itaewon były wypełnione nawet 100 000 ludzi na obchody Halloween w sobotni wieczór. Wcześniej tego dnia duże protesty zablokowały ruch miejski w okolicy.

Świadek powiedział, że panika nastąpiła, gdy tłum ruszył wąską uliczką.

„Ludzie ciągle naciskali, a inni ludzie byli miażdżeni” – świadek on napisał na Twitterze. „Ludzie płakali zmiażdżeni pod tłumem i myślałem, że ja też zostanę zmiażdżony na śmierć, oddychając przez dziurę i wołając o pomoc”.

Leave a Comment