Wiadomości: Google łaskawie zezwoli producentom OEM na Androida na budowanie urządzeń Amazon Fire

Powiększać / Zobaczmy, wylądowałeś w mojej przestrzeni „Google Ads” z trzema domami… to 1400 USD.

Rum Amadeo / Hasbro

Czy producenci Androida mogą dostarczać urządzenia z platformami Android? To trudne i przerażające pytanie dla producentów OEM, a Google prawdopodobnie to lubiło w ten sposób. Umowy, które producenci OEM systemu Android podpisują z Google — które są potrzebne do licencjonowania Sklepu Play i innych aplikacji Google — mówią „bez widelców”. Google twierdzi, że rozwidlenie Androida zaszkodziłoby ekosystemowi Androida, więc producenci OEM muszą zobowiązać się, że nigdy nie będą angażować się w produkcję urządzenia z rozwidleniem Androida. Niektóre organy regulacyjne – zwłaszcza w UE – orzekły, że klauzula „brak rozwidlenia” w umowie na Androida jest to nie jest legalne i że Google nie może karać producentów OEM, którzy wychodzą poza otoczony murem ogród. Jednak UE nie kontroluje całego świata, więc chociaż Google nie może karać unijnych producentów, co dzieje się w reszcie świata?

Klauzula anti-fork Google zawsze była dużym problemem dla Amazona, którego Fire OS jest pierwszym widelcem Androida. Ponieważ większość głównych producentów technologii jest w jakiś sposób zaangażowana w produkcję telefonów, tabletów, telewizorów, laptopów, samochodów lub zegarków z Androidem, Amazon zawsze musiał pazur i zadrapanie znajdź kogoś, kto chce zrobić urządzenia Fire. Amazonka narzekał na to W zeszłym tygodniu powiedział Komisji ds. Konkurencji w Indiach: „Co najmniej siedmiu producentów OEM wskazało, że ich zdolność do nawiązania relacji produkcyjnych tego rodzaju z Amazonem jest albo całkowicie zablokowana, albo znacznie ograniczona (np. pod względem zasięgu geograficznego) przez ich zobowiązania umowne do Google”. Indie to największy rynek dla Androida, więc wszelkie decyzje tam będą warte obserwowania.

Nowy telewizor TCL obsługuje Amazon Fire OS, widelec Androida.
Powiększać / Nowy telewizor TCL obsługuje Amazon Fire OS, widelec Androida.

TCL

Nowy raport Protokołu to Janko Roettgers, który mówi, że Google zrzec się tego ograniczenia, przynajmniej dla telewizorów. Raport mówi, że Google i Amazon „zawarli umowę”, aby umożliwić producentom Androida produkcję telewizorów z systemem operacyjnym Fire TV, a TCL, Xiaomi i Hisense będą oferować produkty w obu ekosystemach. TCL ogłosił już pieszczotliwie nazwany „Seria telewizorów przeciwpożarowych CF63KTelewizory — 4K, 60 Hz Fire TV z Amazon Alexa. Firma produkuje również zestawy z Android TV i oprogramowaniem Roku. Telewizja przeciwpożarowa tego maja.

Umowy Google z producentami są poufne, więc tak było wiele lat ponieważ przyjrzeliśmy się dokładnie temu, na co producenci stale się zgadzają. Jednak ogólnie rzecz biorąc, baza kodu Androida jest open source, a aplikacje Google nie. Wszyscy producenci, którzy chcą stworzyć opłacalny produkt, potrzebują dostępu do Sklepu Play, wszystkich podstawowych interfejsów API zablokowanych w Usługach Play oraz zabójczych aplikacji Google, takich jak YouTube i Mapy Google. Wszystkie te aplikacje (oraz nazwa Androida, zastrzeżony znak towarowy Google) muszą być objęte licencją, a ta licencja zawiera umowę „antyfragmentacyjną”, która zabrania producentom korzystania z urządzeń, których wersja nie została zatwierdzona przez Google. System Android. Jeśli producent zbuduje rozdwojone urządzenie i naruszy tę umowę, Google może unieważnić jego licencję na aplikację Google i wyrzucić ją z ekosystemu Androida. Dochodzenie Komisji ds. Konkurencji w Indiach on powtarza wiele z tych punktów, ale niestety wszystkie soczyste kawałki są redagowane.

Mimo że producenci pozornie uzyskują zgodę Google na tworzenie urządzeń dla konkurencji, Google milczy. Protokół mówi, że „oficjalnie stanowisko Google pozostaje niezmienione”, a firma dostarczyła oświadczenie, że te przepisy antyfragmentacyjne nadal obowiązują. Jednak przepisy najwyraźniej nie mają zastosowania, a Google nakazał UE, aby ich nie posiadała. Telewizory Xiaomi i TCL Fire oni są ogłoszone tylko dla Europy, więc być może Google zastosuje inne zasady dla różnych lokalizacji. Dowodem będzie to, jakie urządzenia są dostarczane do jakich krajów.

Leave a Comment