WhatsApp wrócił do trybu online po globalnej awarii, która uderzyła w użytkowników

BENGALURU / SZTOKHOLM, 25 października (Reuters) – Aplikacja do przesyłania wiadomości WhatsApp wróciła do trybu online o 09:00 GMT, a firma twierdzi, że problem został rozwiązany po tym, jak użytkownicy na całym świecie zgłosili problemy wcześniej we wtorek.

Około godziny 0750 GMT serwis Downdetector do zgłaszania awarii wykazał, że ponad 68 000 użytkowników zgłosiło problemy z aplikacją w Wielkiej Brytanii. 19 000 osób w Singapurze i 15 000 osób w RPA również zgłosiło problemy.

„Zdajemy sobie sprawę, że ludzie mieli dzisiaj problemy z wysyłaniem wiadomości przez WhatsApp. Naprawiliśmy ten problem i przepraszamy za wszelkie niedogodności” – powiedział rzecznik firmy macierzystej WhatsApp, Meta Platforms. (META.O) powiedział.

„Krótki przestój był wynikiem błędu technicznego po naszej stronie i został już rozwiązany” – dodał Meta.

WhatsApp stał się kluczowym środkiem komunikacji dla gospodarstw domowych i firm. Kiedy w październiku ubiegłego roku WhatsApp miał godzinną awarię, uderzył w handel aktywami od kryptowalut po ropę, zanim inwestorzy przenieśli się na alternatywne platformy, takie jak Telegram.

„Podkreśla to znaczenie wielkich firm hostingowych, które przekierowują dane przez Internet, a także firm i osób korzystających z pojedynczych punktów komunikacji” — powiedział Jack Moore, konsultant ds. cyberbezpieczeństwa w słowackiej firmie ESET.

„Kilka obszarów nieuchronnie ucierpi w wyniku tej awarii, wraz z oczekiwanym uderzeniem finansowym, ale lekcje z innych ostatnich ważnych czasów, kiedy internet zawiódł, miejmy nadzieję, nauczą wielu, jak uzyskać dostęp do innych form komunikacji”.

Ostatnia awaria WhatsApp nastąpiła w okresie świątecznym w Indiach – największym rynku pod względem liczby użytkowników – kiedy ludzie korzystają z platformy jeszcze częściej niż zwykle, aby wysyłać życzenia świąteczne.

Udziały nadrzędnych platform meta WhatsApp (META.O) wzrosły o prawie 4% w handlu popołudniowym. Po przerwie spadły one o 0,7% do 128,85 USD w handlu przedrynkowym.

Firma nie wysłała żadnych nowych aktualizacji, ponieważ użytkownicy w Azji, Indiach i Wielkiej Brytanii zaczęli widzieć, jak niektóre połączenia wracają do Internetu.

#whatsappdown zyskiwał popularność na Twitterze z ponad 142 000 tweetów i setkami memów zalewających internet.

„Wszyscy, którzy zauważyli, że #whatsapp nie działa, poprosili o potwierdzenie na Twitterze” – mówi jeden z użytkowników Twittera.

W przeszłości konkurencyjne aplikacje, takie jak Telegram, Snap, a nawet Instagram Meta, odnotowały tymczasowe wzrosty liczby użytkowników, gdy WhatsApp nie działał.

Podczas gdy WhatsApp może pochwalić się ponad dwoma miliardami aktywnych użytkowników miesięcznie i stał się ostoją wiadomości w większości krajów, Telegram przejął rolę pretendenta z około 700 milionami użytkowników.

Raporty Nivedity Bhattacharjee w Bengaluru i Supanthy Mukherjee w SZTOKHOLMIE; dodatkowe raporty od Nandana Mandayama i Tiyashi Datty; Montaż dokonali Kirsten Donovan, Mark Potter i Matt Scuffham

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment