Drugim znakiem był mocno nadęty wąż napotkany następnego ranka przez grupę poszukiwawczą szukającą Jahrah.
„Podczas poszukiwań zespół znalazł gigantycznego pytona mierzącego 7 metrów [22 feet] w pewnym momencie podejrzewaliśmy, że ofiara została zabrana” – powiedziała później lokalna policja w oświadczeniu, odnosząc się do ofiary po prostu „Jahrah”, zgodnie z indonezyjskim zwyczajem używania tylko jednego imienia. „Zespół schwytał węża.
Zespół poszukiwawczy zabił gada i rozciął mu żołądek, gdzie odkryli szczątki Jarah całkowicie nienaruszone.
„Ciało ofiary nie zostało zniszczone, gdy znaleźliśmy je wewnątrz węża, co oznacza, że dopiero niedawno zostało połknięte w całości” – powiedziała policja po tym, jak gad został znaleziony w pobliżu wioski Betara w indonezyjskiej prowincji Jambi na wyspie Sumatra.
Niejadowite pytony zwykle wolą nie atakować ludzi, zamiast tego żywią się mniejszymi zwierzętami – które zabezpieczają niejadowitym ugryzieniem, zanim uduszą się na śmierć przez uduszenie, a następnie je zjedzą.
Ale ludzie czasami padają ich ofiarą.
Działacz na rzecz ochrony węży Nathan Rusli, dyrektor Fundacji Herpetofauna w Indonezji, podejrzewa, że prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to pyton siatkowy. Gatunek jest jedynym gadem żyjącym w sumatrzańskiej prowincji Jambi, który jest wystarczająco duży, aby skonsumować dorosłego człowieka, powiedział Washington Post.
„Są dusicielami, więc owijają wokół ciebie swoje ciało. Obejmą cię po śmierci. Robisz wdech, a twoje ciało się kurczy, zaciska się i nie możesz wydychać” – wyjaśnił Rusli. „Górna i dolna szczęka węża jest połączona więzadłami, jest dość elastyczna. Potrafią połknąć zdobycz większą niż rozmiar ich głów.”
Potwierdzone doniesienia, takie jak te, są stosunkowo rzadkie i pojawiają się mniej więcej raz w roku.
„Większość przypadków dotyczy rolników pracujących na plantacjach kauczuku i kakao na Sumatrze i Sulawesi, większość przypadków ma miejsce w nocy” – powiedział The Post indonezyjski ekspert ds. węży Djoko Iskandar, profesor w Bandung Institute of Technology. Iskandar powiedział, że tylko wyjątkowo długie gady są w stanie skutecznie polować na dorosłych ludzi.
Jak twierdzą eksperci od węży, w Indonezji coraz częściej spotyka się pytony z ludźmi, ponieważ ludzie wkraczają do ich coraz bardziej zagrożonych siedlisk.
w 2017 25-letni wieśniak na wyspie Sulawesi został odkryty w pytonie o długości 23 stóp, podejrzany o zabicie go. W następnym roku, tym razem na wyspie Muna, 54-letnia kobieta przyglądająca się uprawie kukurydzy została połknięta w całości na obszarze kraju znanym z populacji pytonów siatkowatych.
Wylesianie, które pozbawia węże ich naturalnego środowiska i źródeł pożywienia, jest wymieniane przez ekspertów jako jeden z czynników zwiększających częstotliwość śmiertelnych spotkań między gadami a ludźmi. Od 2000 r. Indonezja straciła 18 procent całej roślinności, głównie z powodu wylesiania. najnowsze dane z Global Forest Watch.
„Jeśli zniszczysz las, siedlisko tych zwierząt, dokąd pójdą?” – zapytał Rusli. „Zwłaszcza jeśli obszar jest podzielony, będą musieli przejść przez ludzkie osiedla, aby dostać się do innej części lasu”.
Ponadto śmieci, szczury i zwierzęta domowe związane z życiem ludzkim są łatwym łupem dla węży, które chcą się pożywić, co stanowi kolejną atrakcję miast i wiosek, które coraz częściej wdzierają się w ich naturalne środowisko. Pytony są również bardziej narażone na głód ze względu na większą konkurencję ze strony ludzi o to samo pożywienie.
„Byłoby dobrze nie demonizować węża za bardzo” – zasugerował Rusli.
Dera Menra Sijabat na Bali przyczyniła się do powstania reportażu.