Wąż pyton połyka i zabija kobietę w Indonezji

Komentarz

Kiedy 54-letnia Jahrah wyszła z domu w niedzielny poranek, aby pracować jako drzewo na indonezyjskiej plantacji kauczuku, był to ostatni raz, kiedy jej rodzina widziała ją żywą. Kiedy po południu Jahrah nie wróciła do domu, jej mąż podniósł alarm i wyszedł jej szukać.

Pierwszą oznaką, że coś jest nie tak, było odkrycie na poszyciu lasu sandałów, kurtki, szalika i noża jego zaginionej żony.

Drugim znakiem był mocno nadęty wąż napotkany następnego ranka przez grupę poszukiwawczą szukającą Jahrah.

„Podczas poszukiwań zespół znalazł gigantycznego pytona mierzącego 7 metrów [22 feet] w pewnym momencie podejrzewaliśmy, że ofiara została zabrana” – powiedziała później lokalna policja w oświadczeniu, odnosząc się do ofiary po prostu „Jahrah”, zgodnie z indonezyjskim zwyczajem używania tylko jednego imienia. „Zespół schwytał węża.

Zespół poszukiwawczy zabił gada i rozciął mu żołądek, gdzie odkryli szczątki Jarah całkowicie nienaruszone.

„Ciało ofiary nie zostało zniszczone, gdy znaleźliśmy je wewnątrz węża, co oznacza, że ​​dopiero niedawno zostało połknięte w całości” – powiedziała policja po tym, jak gad został znaleziony w pobliżu wioski Betara w indonezyjskiej prowincji Jambi na wyspie Sumatra.

Niejadowite pytony zwykle wolą nie atakować ludzi, zamiast tego żywią się mniejszymi zwierzętami – które zabezpieczają niejadowitym ugryzieniem, zanim uduszą się na śmierć przez uduszenie, a następnie je zjedzą.

Ale ludzie czasami padają ich ofiarą.

Działacz na rzecz ochrony węży Nathan Rusli, dyrektor Fundacji Herpetofauna w Indonezji, podejrzewa, że ​​prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to pyton siatkowy. Gatunek jest jedynym gadem żyjącym w sumatrzańskiej prowincji Jambi, który jest wystarczająco duży, aby skonsumować dorosłego człowieka, powiedział Washington Post.

„Są dusicielami, więc owijają wokół ciebie swoje ciało. Obejmą cię po śmierci. Robisz wdech, a twoje ciało się kurczy, zaciska się i nie możesz wydychać” – wyjaśnił Rusli. „Górna i dolna szczęka węża jest połączona więzadłami, jest dość elastyczna. Potrafią połknąć zdobycz większą niż rozmiar ich głów.”

Potwierdzone doniesienia, takie jak te, są stosunkowo rzadkie i pojawiają się mniej więcej raz w roku.

„Większość przypadków dotyczy rolników pracujących na plantacjach kauczuku i kakao na Sumatrze i Sulawesi, większość przypadków ma miejsce w nocy” – powiedział The Post indonezyjski ekspert ds. węży Djoko Iskandar, profesor w Bandung Institute of Technology. Iskandar powiedział, że tylko wyjątkowo długie gady są w stanie skutecznie polować na dorosłych ludzi.

Eek, wąż! Ludzie mogą być zaprogramowani na rozpoznawanie węży — i to szybko.

Jak twierdzą eksperci od węży, w Indonezji coraz częściej spotyka się pytony z ludźmi, ponieważ ludzie wkraczają do ich coraz bardziej zagrożonych siedlisk.

w 2017 25-letni wieśniak na wyspie Sulawesi został odkryty w pytonie o długości 23 stóp, podejrzany o zabicie go. W następnym roku, tym razem na wyspie Muna, 54-letnia kobieta przyglądająca się uprawie kukurydzy została połknięta w całości na obszarze kraju znanym z populacji pytonów siatkowatych.

Wylesianie, które pozbawia węże ich naturalnego środowiska i źródeł pożywienia, jest wymieniane przez ekspertów jako jeden z czynników zwiększających częstotliwość śmiertelnych spotkań między gadami a ludźmi. Od 2000 r. Indonezja straciła 18 procent całej roślinności, głównie z powodu wylesiania. najnowsze dane z Global Forest Watch.

„Jeśli zniszczysz las, siedlisko tych zwierząt, dokąd pójdą?” – zapytał Rusli. „Zwłaszcza jeśli obszar jest podzielony, będą musieli przejść przez ludzkie osiedla, aby dostać się do innej części lasu”.

Ponadto śmieci, szczury i zwierzęta domowe związane z życiem ludzkim są łatwym łupem dla węży, które chcą się pożywić, co stanowi kolejną atrakcję miast i wiosek, które coraz częściej wdzierają się w ich naturalne środowisko. Pytony są również bardziej narażone na głód ze względu na większą konkurencję ze strony ludzi o to samo pożywienie.

„Byłoby dobrze nie demonizować węża za bardzo” – zasugerował Rusli.

Dera Menra Sijabat na Bali przyczyniła się do powstania reportażu.

Leave a Comment