W Iranie zgłoszono zaginięcie Hiszpana jadącego autostopem na mistrzostwa świata

Hiszpan, który dokumentował swoją ambitną podróż pieszo z Madrytu do Doha na Mistrzostwa Świata 2022, nie odezwał się od czasu, gdy trzy tygodnie temu przybył do Iranu, poinformowała w poniedziałek jego rodzina, wzbudzając obawy o jego los na spustoszonej ziemi. przez masy. niepokój.

Doświadczony trekker, były spadochroniarz i pasjonat piłki nożnej, 41-letni Santiago Sánchez był ostatnio widziany w Irak po przejściu przez 15 krajów i obszernym udostępnieniu swojej podróży na popularnym koncie na Instagramie w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Ale jego wybujały wkład został nagle przerwany 1 października, w dniu, w którym wkroczył do Iranu z niestabilnej północno-zachodniej granicy kraju.

Rodzina Sáncheza twierdzi, że jego codzienne aktualizacje WhatsApp również się zatrzymały. Tygodnie później boją się najgorszego.

FIFA CHCE ROZPOCZĄĆ MISTRZOSTWA ŚWIATA JEDEN DZIEŃ WCZEŚNIEJ

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, nie możemy przestać płakać, mój mąż i ja” – powiedziała agencji Associated Press jego matka Celia Cogedor.

Rodzice Sáncheza zgłosili zaginięcie hiszpańskiej policji i Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Ale władze hiszpańskie twierdzą, że nie mają informacji o jego miejscu pobytu, dodając, że sprawą zajął się ambasador Hiszpanii w Teheranie.

Wezwania do irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych z prośbą o komentarz nie zostały natychmiast odwzajemnione w poniedziałek.

Ogłoszone zniknięcie Sáncheza w Iranie – jego ostatni przystanek przed dotarciem do Kataru na Mistrzostwa Świata – pojawia się, gdy protestujący w Republice Islamskiej powstają w największym ruchu antyrządowym od ponad dekady. Demonstracje wybuchły 16 września z powodu śmierci Mahsy Amini, 22-letniej kobiety zatrzymanej przez irańską policję moralności za rzekome nieprzestrzeganie surowego islamskiego kodeksu ubioru.

Teheran gwałtownie interweniował, oskarżając zagranicznych wrogów i grupy kurdyjskie w Iraku o podżeganie do niepokojów bez przedstawiania dowodów. Ministerstwo Wywiadu Iranu powiedział, że władze aresztowały dziewięciu obcokrajowców, głównie Europejczyków, za ich rzekome powiązania z protestami w zeszłym miesiącu. Analitycy twierdzą, że mieszkańcy Zachodu i obywatele o podwójnym obywatelstwie coraz częściej stają się pionkami w wewnętrznych walkach politycznych Iranu i napięciach między Teheranem a zachodnimi stolicami.

Sánchez przybył do irackiego Kurdystanu pod koniec września po przebyciu tysięcy kilometrów (mil) wioząc na taczce małą walizkę, wypakowaną niewiele ponad namiot, tabletki do uzdatniania wody i kuchenkę gazową przez 11 miesięcy w drodze. Powiedział, że chciałby dowiedzieć się, jak żyli inni, żyjąc wśród nich, zanim dotrze do Kataru, pierwszego kraju, który będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w świecie arabskim, przed pierwszym meczem Hiszpanii 23 listopada.

„Ideą tej podróży jest zmotywowanie i zainspirowanie innych ludzi do pokazania, że ​​mogą zajść bardzo daleko przy bardzo małej ilości” – powiedział Associated Press z kurdyjskiego miasta Sulaymaniyah w północno-wschodnim Iraku. „Możesz przejść długą drogę.

Na tym filmie 41-letni Santiago Sánchez, Hiszpan, który podróżował pieszo z Madrytu do Doha na Mistrzostwa Świata FIFA 2022, nosi walizkę na wózku inwalidzkim we wrześniu w Sulaymaniyah w Iraku. 28. O Sánchezie nie słyszano od czasu przekroczenia granicy Iranu trzy tygodnie temu po przebyciu 15 krajów.
(Zdjęcie AP)

Dzień przed zniknięciem Sánchez jadł śniadanie z przewodnikiem w Sulaymaniyah. Przewodnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości w obawie przed represjami, powiedział, że próbował ostrzec Sáncheza przed niebezpieczną sytuacją polityczną w Iranie, gdy ich drogi się rozeszły.

Protesty w irańskim regionie kurdyjskim po śmierci Amini podsyciły ogólnokrajowe niepokoje, które nadal wstrząsają Iranem. Siły irańskie odpowiedziały atakami dronów i artylerii na kurdyjskich separatystów w północnym Iraku.

Ale Sánchez był niezrażony i pewny siebie, powiedział przewodnik.

„Wcale nie wydawał się zdenerwowany. Powiedział mi: mam wszystko załatwione, nie martw się” – powiedział. Komunikowali się za pomocą Tłumacza Google, ponieważ Sánchez mówi tylko po hiszpańsku.

Przewodnik dodał, że Sánchez planował spotkać się z irańską rodziną w kurdyjskim mieście Marivan – miejscu niedawnych protestów antyrządowych. Zachwyceni postami Sáncheza na Instagramie, rodzina skontaktowała się i zaproponowała, że ​​go ugoszczą.

Przewodnik powiedział, że po tym, jak Sánchez przekroczył granicę 1 października, doniesienia o nim stały się rzadkie i tajemnicze. Sánchez powiedział mu, że rzeczy w Iranie „bardzo różnią się” od Sulaymaniyah, irackiej metropolii pełnej parków i kawiarni.

„To była długa historia” – brzmiało jego ostatnie przesłanie.

Rodzice Sáncheza powiedzieli, że ostrzegał ich, że po dotarciu do Iranu tymczasowo utraci dostęp do Internetu.

„Kraj jest „gorący” i nie ma komunikacji – powiedział Sánchez swojemu ojcu w swojej ostatniej wiadomości z 1 października, prawdopodobnie odnosząc się do zamieszek w irańskim regionie kurdyjskim i zakłócenia przez rząd dostępu do Internetu i popularnych aplikacji komunikacyjnych wykorzystywanych przez protestujących.

Jego rodzice starali się nie martwić, gdy ich wiadomości nie docierały. Ale ich obawy rosły w miarę upływu tygodni.

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedział, że zarejestrował przejście graniczne Sáncheza do Iranu i nie wyklucza żadnych możliwości.

W swojej ostatniej aktualizacji na Instagramie, noc przed przekroczeniem irańskiej granicy, zamieścił zdjęcia swojego emocjonalnego pożegnania z Irakiem i mówił o hojności kurdyjskiej rodziny. Planował rozbić obóz w górach, ale właściciel pobliskiej farmy przyjął go, dał mu łóżko, prysznic i obfitą kolację.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Zdjęcia na Instagramie pokazują, jak je chleb i rosół, uśmiecha się i pozuje z młodymi wiejskimi chłopcami i pije herbatę nad otwartym ogniem.

„Wniosek:” napisał: „Zatrać się, aby znaleźć siebie”.

Leave a Comment