Vince Dooley, legendarny trener futbolu Georgia i dyrektor sportowy, zmarł w wieku 90

Vince Dooley, najlepszy trener futbolu w Gruzji w historii programu, zmarł w wieku 90 lat. Uniwersytet Georgia ogłosił śmierć Dooleya w oficjalnym oświadczeniu.

Dooley służył jako trener piłki nożnej od 1964 do sezonu 1988 i ustanowił rekord 201-77-10 podczas pobytu w Georgii. The Bulldogs sześć razy wygrywali SEC pod Dooleyem i byli mistrzami kraju w sezonie 1980. W latach 1979-2004 pełnił również funkcję dyrektora sportowego szkoły i zatrudniał wielu trenerów, którzy odnieśli największy sukces w tym okresie.

„Wysiadłem z windy pewnej nocy i pomyślałem, że to znak, kiedy winda otworzyła się na 15. piętrze, a Vince Dooley siedział na ławce zamkniętej w swoim pokoju” – powiedział Smart. – Myślałem, że Bóg go tam umieścił, żebym go zobaczył w noc przed jego grą, a on czekał, aż klucz wejdzie do jego pokoju. Po prostu wiedziałem, że to coś znaczy”.

Związane z: Kirby Smart, Vince Dooley i znaczenie zrozumienia historii futbolu w Gruzji

W ciągu 25 lat trenowania Dooleya w Georgii, Bulldogs mieli tylko jeden rekord straty. W momencie przejścia na emeryturę tylko Bear Bryant z Alabamy miał więcej zwycięstw wśród trenerów SEC.

Dooley został wprowadzony do College Football Hall of Fame w 1994 roku. Jest także członkiem Georgia Sports Hall of Fame, Alabama Sports Hall of Fame i Florida-Georgia Hall of Fame.

Georgia zmieniła nazwę stadionu na Sanford Stadium na cześć Dooleya w 2019 roku, aby uhonorować legendarną postać sportu w Georgii.

„To było bardzo wzruszające doświadczenie, wzruszający dzień” – powiedział Dooley w czasie ceremonii. „Jestem wdzięczny wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do tego, że to się stało, i wszystkim zaangażowanym w to, co jest największym dreszczem ze wszystkich”.

Związane z: Vince Dooley z Georgii „całkowicie zaskoczony”, gdy dowiaduje się o uhonorowaniu stadionu Sanford

Zanim Dooley zakończył karierę trenerską po sezonie 1988, już ciężko pracował jako dyrektor sportowy programu. Dooley zatrudnił wielu najlepszych trenerów z Georgii, takich jak trener gimnastyki Suzanne Yoculan, trener pływania i nurkowania Jack Bauerle, tenisista mężczyzn Manny Diaz, tenisista kobiet Jeff Wallace i golfista Chris Haack. Wszyscy zdobyli wielokrotne mistrzostwa narodowe dla Uniwersytetu Georgia.

W późniejszych latach Dooley stał się dobrze znany ze swojego ogrodnictwa, jego pasji z dala od lekkoatletyki. Pozostawił żonę Barbarę i dzieci Daniel, Deanna, Denise i Derek Dooley oraz 11 wnucząt.

Szczegóły nabożeństwa/pamiątki nie zostały ogłoszone na chwilę obecną.

Leave a Comment