USA odnotowują chiński Kongres, twierdząc, że ważne jest, aby komunikacja była otwarta

WASZYNGTON (Reuters) – Stany Zjednoczone poinformowały w poniedziałek, że odnotowały kongres Partii Komunistycznej w strategicznym rywalu w Chinach, który potwierdził Xi Jinpinga na bezprecedensową trzecią kadencję jako lidera i podkreślił znaczenie utrzymania otwartych linii komunikacyjnych.

Nawet gdy Biały Dom powtórzył, że administracja Bidena koncentruje się na „odpowiedzialnym zarządzaniu” konkurencją z Chinami i chęci współpracy w obszarach wspólnego zainteresowania, prokuratorzy w Nowym Jorku powiedzieli, że oskarżyli dwóch chińskich obywateli o próbę utrudnienia ścigania jednego z głównych Chińczyków. firma telekomunikacyjna. .

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział na regularnym briefingu, że konwencja partii nie przyniesie zmiany w podejściu USA do Chin, do których odniósł się inicjałami ich oficjalnej nazwy.

„Odnotowujemy zakończenie XX Zjazdu Partii i z zadowoleniem przyjmiemy współpracę ChRL tam, gdzie nasze interesy są zbieżne, w tym współpracę w zakresie zmian klimatycznych i zdrowia na świecie, przeciwdziałania narkotykom i nieproliferacji” – powiedział, podkreślając, że „być może najważniejsze stosunki dwustronne, jakie mamy”.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała w osobnym briefingu, że prezydent Joe Biden i Xi przemawiali pięć razy jako przywódcy, ale powiedziała, że ​​nie ma nic do powiedzenia na temat możliwego pierwszego spotkania twarzą w twarz jako liderów na szczycie G20 w Indonezji w następnym miesiącu.

„Kontynuujemy nasze wysiłki, aby utrzymać otwarte linie komunikacji, w tym z kierownictwem na poziomie”, powiedziała. „Uważamy, że kontynuacja tych rozmów jest ważna i nadal będziemy to robić”.

Xi Jinping zapewnił w niedzielę bezprecedensową trzecią kadencję i ujawnił najwyższy organ zarządzający złożony z lojalnych zwolenników, co umocniło jego pozycję najpotężniejszego władcy Chin od czasów Mao Zedonga.

Pod rządami Xi stosunki Chin z Waszyngtonem gwałtownie się pogorszyły i wzrosły obawy, że dwa supermocarstwa z największymi gospodarkami świata mogą zaangażować się w konflikt o Tajwan, samorządną wyspę wspieraną przez USA, którą Chiny uważają za swoją własną.

Osoba zaznajomiona z tą sprawą zidentyfikowała chińską firmę telekomunikacyjną w sprawie nowojorskiej jako Huawei Technologies Co Ltd, która była w centrum sporu USA z Chinami w sprawie rzekomego szpiegostwa i kradzieży technologii.

Prokuratorzy amerykańscy stwierdzili, że sprawa reprezentuje szerszy schemat nielegalnego wpływu Chin i ogłosili, że w dwóch innych sprawach oskarżyli 11 osób o szpiegostwo na rzecz Pekinu lub zastraszanie chińskich dysydentów.

Sprawozdania Andrei Shalal, Steve’a Hollanda, Davida Brunnstroma i Simona Lewisa; Edytowanie przez Stephena Coatesa)

Leave a Comment