Ugandyjscy urzędnicy zgłaszają 11 nowych przypadków eboli w stolicy od piątku

Ugandyjscy urzędnicy informują o 11 kolejnych Przypadki eboli w stolicy alarmujący wzrost liczby infekcji od piątku, nieco ponad miesiąc po ogłoszeniu epidemii w odległej części wschodnioafrykańskiego kraju.

Minister zdrowia Jane Ruth Aceng poinformowała w poniedziałek, że dziewięć osób w aglomeracji Kampali uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa Ebola w niedzielę, oprócz dwóch kolejnych w piątek.

Top Światowa Organizacja Zdrowia Afrykański urzędnik powiedział w zeszłym tygodniu, że epidemia eboli w Ugandzie „szybko ewoluuje”, opisując trudną sytuację pracowników służby zdrowia.

Ugandyjskie władze ds. zdrowia potwierdziły 75 przypadków eboli od 20 września, w tym 28 zgonów. Jest 19 aktywnych spraw.

UGANDA MÓWI, ŻE WYBUCH EBOLI POWINIEN SIĘ ZAKOŃCZYĆ DO KOŃCA ROKU

Oficjalne dane nie obejmują osób, które prawdopodobnie zmarły na Ebolę, zanim epidemia została potwierdzona w społeczności rolniczej około 93 mil na zachód od Kampali.

Obawy, że Ebola może rozprzestrzenić się daleko od epicentrum epidemii, skłoniły władze do nałożenia ciągłych blokad, w tym godziny policyjnej, w dwóch z pięciu hrabstw zgłaszających przypadki Eboli. Środki zostały wprowadzone po tym, jak mężczyzna zarażony wirusem Ebola szukał leczenia w Kampali i zmarł w tamtejszym szpitalu.

Dziewięć nowych przypadków zgłoszonych w poniedziałek przebiega według podobnego schematu, ponieważ wszystkie są powiązane z pacjentem z ebolą, który przyjechał z hotspotu eboli i szukał leczenia w głównym szpitalu publicznym w Kampali, znanym jako Mulago.

Lekarze w strojach ochronnych modlą się razem przed wizytą u pacjenta, który miał kontakt z ofiarą eboli na oddziale izolacyjnym regionalnego szpitala referencyjnego Entebbe w Entebbe w Ugandzie 20 października 2022 r.
(Zdjęcie AP / Hajarah Nalwadda)

Tutaj jest brak sprawdzonej szczepionki dla sudańskiego szczepu Eboli krążącego w Ugandzie.

Najnowsza epidemia eboli w Ugandzie zabija pierwszego pracownika służby zdrowia

Do czwartku ugandyjscy urzędnicy udokumentowali ponad 1800 kontaktów z wirusem Ebola, z których 747 ukończyło 21 dni monitorowania pod kątem możliwych objawów choroby, która objawia się wirusową gorączką krwotoczną, według Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Śledzenie kontaktów jest kluczem do powstrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak Ebola.

Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej lub skażonymi materiałami. Objawy obejmują gorączkę, wymioty, biegunkę, ból mięśni, a czasami krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne.

Naukowcy nie znają naturalnego rezerwuaru Eboli, ale podejrzewają, że pierwsza osoba zarażona w czasie epidemii nabyła wirusa poprzez kontakt z zarażonym zwierzęciem lub zjedzenie jego surowego mięsa. Ugandyjscy urzędnicy wciąż badają źródło obecnej epidemii.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Uganda miała kilka wybuchów epidemii eboli, w tym jedną w 2000 roku, w której zginęło ponad 200 osób. Epidemia eboli w latach 2014–2016 Afryka Zachodnia zabił ponad 11 000 osób, co stanowi największą liczbę zgonów tej choroby.

Ebola została odkryta w 1976 roku w dwóch równoczesnych wybuchach w Sudanie Południowym i Kongu, gdzie wystąpiła w wiosce w pobliżu rzeki Ebola, od której pochodzi nazwa choroby.

Leave a Comment