Uganda twierdzi, że w szpitalu w Kampali potwierdzono dwa nowe przypadki eboli

NAIROBI, 23 października (Reuters) – Dwie kolejne osoby w oddziale izolacyjnym głównego szpitala w Ugandzie uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa Ebola, co zwiększyło całkowitą liczbę przypadków zarejestrowanych w placówce do pięciu, powiedział w niedzielę minister zdrowia.

Pięć potwierdzonych przypadków w Kampali to pierwsza znana transmisja wirusa w mieście, kilka dni po tym, jak Ministerstwo Informacji poinformowało, że epidemia eboli w tym kraju jest pod kontrolą i ma zakończyć się do końca roku.

Minister zdrowia Jane Ruth Aceng powiedziała w sobotę, że trzech pacjentów z 60 osób przebywających w odosobnieniu w szpitalu Mulago w Kampali miało pozytywny wynik testu na obecność choroby dzień wcześniej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Powiedziała, że ​​trzy zarażone osoby miały kontakt z pacjentem z dystryktu Kassanda w środkowej Ugandzie, który zmarł w Mulago.

„Kolejne dwa kontakty w sprawie Kassando, które są objęte kwarantanną w zakładzie izolacyjnym Mulago, wykazały wczoraj pozytywny wynik testu na ebolę…” – powiedział Aceng na Twitterze.

Dodała, że ​​oboje zostali zabrani na oddział intensywnej terapii w szpitalu w Entebbe, oddalonym o 41 km (25 mil).

Rząd nałożył trzytygodniową blokadę na dzielnice Mubende i Kassanda w środkowej Ugandzie, epicentrum epidemii sudańskiego wariantu wirusa Ebola.

W niedzielnym oświadczeniu ministerstwa zdrowia stwierdzono, że epidemia do tej pory zainfekowała 75 osób i zabiła 28.

Rząd powiedział w zeszłym tygodniu, że dwa inne przypadki eboli potwierdzone w Kampali pochodziły z Mubende i przypuszczalnie powstały tam, a nie ze stolicy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż George Obuluts Edycja Williama Macleana i Toby’ego Chopra

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment