UE formalnie uchwaliła prawo wymagające od Apple obsługi ładowarek USB-C


Waszyngton
CNN Biznes

Przełomowa ustawa zobowiązująca Apple i innych producentów elektroniki do przyjęcia USB-C jako uniwersalnego standardu ładowania w Unii Europejskiej usunęła ostatnią przeszkodę proceduralną po tym, jak państwa członkowskie UE przegłosowały w poniedziałek zatwierdzenie przepisów.

Nowe prawo, które dotyczy smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych, przenośnych głośników i szerokiej gamy innych małych urządzeń, jest pierwszym tego typu na świecie. Ma na celu uproszczenie liczby ładowarek i kabli, z którymi konsumenci muszą się zmierzyć przy zakupie nowego urządzenia, oraz umożliwienie użytkownikom łączenia i dopasowywania urządzeń i ładowarek, nawet jeśli są one produkowane przez różnych producentów.

Apple może znaleźć się wśród najbardziej dotkniętych przepisami. Producent iPhone’a od dawna wymagał od użytkowników ładowania urządzeń mobilnych za pomocą zastrzeżonego złącza ładowania znanego jako Lightning; zgodnie z nowymi przepisami Apple byłby zmuszony do odejścia od Lightninga dla swoich urządzeń sprzedawanych w UE. Zmiana, jaką jest Apple podobno testowanie dla iPhone’ów może potencjalnie rozszerzyć się na urządzenia, które Apple sprzedaje również na innych rynkach.

Prawo UE musi jeszcze zostać podpisane przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej wydanie, ale jest to traktowane jako formalność. Ustawa została uchwalona na początku tego miesiąca ostateczne zatwierdzenie od ustawodawców UE.

Oprócz nowych małych urządzeń elektronicznych, które mają zostać wprowadzone na rynek pod koniec 2024 r., przepisy obejmą również większe urządzenia elektroniczne, takie jak laptopy, od 2026 r. Zobowiąże również europejskich urzędników do usprawnienia standardów ładowania bezprzewodowego, technologii, która staje się coraz bardziej rozpowszechniona.

Leave a Comment