Tytuł męski czy żeński? Nowy włoski premier Meloni wznieca debatę na temat płci

MEDIOLAN, 24 października (Reuters) – Giorgia Meloni jest pierwszą kobietą-premierem Włoch, ale postanowiła odnosić się do siebie męską formą swojego nowego tytułu, wywołując debatę na temat upodmiotowienia kobiet i poprawności politycznej.

W języku włoskim imiona mogą być męskie lub żeńskie, a formalny tytuł Melonii „Presidente del Consiglio” został poprzedzony męskim artykułem „il”, a nie żeńskim „la”, w pierwszym oświadczeniu wydanym przez jej biuro w niedzielę.

To samo uczynił list Meloni odczytany w poniedziałek w parlamencie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jest pionierką dla kobiet we włoskiej polityce, ale kieruje skrajnie prawicową partią i nie jest znana jako feministka: sprzeciwia się parytetom kobiet w zarządach i parlamencie, argumentując, że kobiety powinny wspinać się na szczyt dzięki zasługom, i wyznaczyła tylko sześć kobiet do jej 24-osobowego gabinetu w piątek.

Jej wybór artykułu został skrytykowany przez Usigrai, główny związek zawodowy państwowego radia RAI, a także Laurę Boldrini, feministyczną centrolewicową posłankę i byłą przewodniczącą niższej Izby Deputowanych, znaną zawsze jako „la Presidente”. w tej roli.

Biuro Meloni nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Zgodnie z korporacyjną polityką płci RAI, forma kobieca powinna być używana zawsze, gdy istnieje, a „dlatego żadna koleżanka nie może być zmuszona do używania płci męskiej” w odniesieniu do Meloni, powiedział Usigrai w oświadczeniu.

Boldrini powiązała wybór języka przez premier z nazwą jej partii, Bracia Włochów (FdI).

„Pierwsza kobieta-premier ma męskie imię… Czy przywódca FdI, partii, która już pomija Siostry w swojej nazwie, za dużo używa kobiecej formy?” Boldrini napisał na Twitterze.

Accademia della Crusca, strażniczka języka włoskiego, stwierdziła, że ​​używanie rodzaju żeńskiego na stanowiskach zajmowanych przez kobiety jest gramatycznie poprawnym wyborem.

Jednak każdy, kto z powodów ideologicznych lub pokoleniowych woli używać tradycyjnej męskiej formy, ma do tego pełne prawo, powiedział jej prezes Claudio Marazzini włoskiej agencji prasowej Adnkronos.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Federico Maccioni, montaż Alvise Armellini i John Stonestreet

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment