Tygodnie protestów, które „wstrząsnęły” Iranem od śmierci kobiety, nie wykazują oznak słabnięcia

Prawie sześć tygodni po śmierci Mahsa Amininiepokoje w Iranie nie słabną.

bunt sił bezpieczeństwa, tysiące pomaszerowały do ​​jej grobu w północno-zachodnim mieście Saqqez w środę, gdy tłumy starły się z siłami bezpieczeństwa na ulicach stolicy Teheranu i kilku innych dużych obszarów metropolitalnych.

Półoficjalna agencja informacyjna Fars poinformowała w czwartek o atakach na budynki rządowe w mieście Mahabad jako o jednym z najśmielszych wyzwań dla kierownictwa duchowieństwa, które jest u władzy od rewolucji 1979 roku i nie wykazuje oznak spowolnienia.

„Władze są wyraźnie zdenerwowane i wstrząśnięte trwającymi protestami” – powiedział NBC News w e-mailu Arshin Adib-Moghaddam, profesor myśli globalnej i filozofii porównawczej na SOAS University of London.

W środę naga kobieta stoi na dachu pojazdu, gdy tysiące ludzi kieruje się na cmentarz Aichi w Saqqez, rodzinnym mieście Mahsa Amini w irańskim regionie Kurdystanu.przez Twitter / AFP – Getty Images

„Każda próba zniesienia uzasadnionego prawa do opłakiwania śmierci niewinnego cywila zawsze może jeszcze bardziej podsycić płomienie sprzeciwu” – dodał.

Środa minęła 40 dni od śmierci Amini po zatrzymaniu przez policję moralną w zeszłym miesiącu. 22-letnia kobieta z północno-zachodniego Kurdystanu Iranu zmarła w szpitalu trzy dni po tym, jak została aresztowana w Teheranie za rzekome pogwałcenie surowego kodeksu ubioru islamskiej republiki.

W wierze islamskiej czterdziesty dzień po śmierci oznacza, że ​​dusza zmarłego przejdzie z ziemi do życia pozagrobowego. Przyjaciele i krewni często wracają do grobu, aby złożyć hołd, a z tej okazji odbywa się specjalna ceremonia.

Demonstranci czuwają na poparcie protestów w Iranie w związku ze śmiercią Mahsy Amini na placu Lafayette w pobliżu Białego Domu 26 października 2022 r.
Demonstranci organizują w środę czuwanie przed Białym Domem w celu poparcia protestów w Iranie w związku ze śmiercią Mahsy Amini.Drew Angerer/Getty Images

Siły bezpieczeństwa, prawdopodobnie spodziewając się kłopotów, naciskały na rodzinę Amini, aby wydała oświadczenie, że nie będą kontynuować ceremonii, a jej bratu grożono aresztowaniem, powiedziała Hengaw, grupa monitorująca łamanie praw człowieka w prowincji Kurdystan. deklaracja. Dodała, że ​​policja zablokowała drogi prowadzące na cmentarz w jej rodzinnym mieście Saqqez.

NBC News nie mogło niezależnie zweryfikować twierdzeń Hengawa, ale Fars poinformował, że internet w regionie został następnie odcięty.

Tysiące żałobników udało się jednak na cmentarz. Jeden film opublikowany w środę na Twitterze i zweryfikowany przez NBC News pokazuje duży tłum na cmentarzu, podskakujący i machający szalikami. „Wolność, wolność! Dość tego despotyzmu”, słychać ich śpiewy.

Zdjęcie opublikowane w mediach społecznościowych w środę i zweryfikowane przez NBC News pokazuje młodą kobietę stojącą na dachu samochodu z rękami uniesionymi do góry i zdjętą chustą, naprzeciw długiej kolejki ludzi.

Ludzie śpiewają na cmentarzu Saqqez w Iranie 26 października 2022 r.
Tłum skanduje „Wolność, wolność! Dość tego despotyzmu!” na cmentarzu Saqqez w środę.przez Twittera

Mimo stłumienia przez irańskie siły bezpieczeństwa protesty nie straciły na sile, powiedział Ali Fathollah-Nejad z Instytutu Polityki Publicznej i Spraw Międzynarodowych im. Issama Faresa na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie.

„Mamy wymiar tych protestów, który obejmuje klasę i pochodzenie etniczne, którego nie mieliśmy wcześniej. I jest też zmiana w mentalności, że ludzie rozumieją, że teraz idą na rewolucję, chcą mieć inny system” – powiedział.

To, co zaczęło się jako protesty przeciwko śmierci Aminiego, szybko się rozprzestrzeniło, wyciągając wielu Irańczyków na ulice, a niektórzy wzywali do upadku Republiki Islamskiej i śmierci najwyższego przywódcy. Ajatollah Ali Chamenei i prezydenta Ibrahim Raisi.

„Kiedy nie ma zaworu demokratycznego, może nastąpić tylko radykalna eksplozja” – powiedział Adib-Moghaddam.

„Dlatego obecne protesty przesunęły się z postulatów reform na postulaty zmian systemowych. Jeśli zapobiegnie się reformom, historia pokazała, że ​​ludzie pokonają każdy reżim” – dodał.

Kobiety i młode dziewczyny byli na czele antyrządowych protestów i filmów pokazujących, jak zdejmują i palą chusty na głowach i obcinają włosy w miejscach publicznych, w otwartym sprzeciwie wobec rządzonej przez duchownych Republiki Islamskiej.

Rząd obwinia „wrogów zagranicznych” za podżeganie do niepokojów.

Raport koronera w tym miesiącu powiedział, że Amini zmarła z powodu niewydolności wielu narządów i wykluczyła obrażenia głowy i ciała jako przyczynę jej śmierci. Policja powiedziała, że ​​Amini zmarła po zachorowaniu i zapadnięciu w śpiączkę, ale jej rodzina powiedziała, że ​​świadkowie powiedzieli im, że została pobita przez policję.

Policja zaprzeczyła, że ​​została pobita.

Raport koronera stwierdził również, że ze względu na podstawowy stan zdrowia Amini doznał ataku serca i nie mógł zostać przywrócony.

Jej rodzina zaprzeczyła, że ​​miała wcześniej istniejący stan.

Leave a Comment