Trump przegrywa ostatnią ofertę blokowania deklaracji podatkowych z panelu House

(Bloomberg) – Federalny sąd apelacyjny odrzucił prośbę byłego prezydenta Donalda Trumpa o ponowne rozpatrzenie orzeczenia, zgodnie z którym jego zeznania podatkowe muszą zostać przekazane komisji Kongresu.

Najczęściej czytane z Bloomberg

Nakaz Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla okręgu w Waszyngtonie otwiera drogę do uzyskania dokumentów finansowych Trumpa przez Komisję Domów i Środków, chociaż były prezydent nadal może próbować zwrócić się do Sądu Najwyższego USA o interwencję.

Sąd odrzucił prośbę Trumpa, aby cały obwód DC ponownie rozważył sierpniową decyzję trzech sędziów. Żaden sędzia nie odstąpił od nakazu.

Komisja oddzielnie zwróciła się do sądu o przyspieszenie wydania „mandatu”, formalnego zakończenia sprawy, które umożliwiłoby prawodawcom szybsze uzyskanie dokumentów.

Sąd w czwartek odrzucił ten wniosek, a także wniosek Trumpa o opóźnienie wydania mandatu do czasu, gdy będzie miał szansę udać się do Sądu Najwyższego. Nie było od razu jasne, kiedy sąd wyda mandat.

Prawnicy Trumpa nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz.

„Prawo zawsze było po naszej stronie” – powiedział Richard Neal, przewodniczący Komisji Domowej Dróg i Środków, w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. „Czekaliśmy wystarczająco długo – musimy jak najszybciej rozpocząć nadzór nad obowiązkowym programem audytu prezydenckiego IRS”.

Neal, Demokrata, zażądał w 2019 r. zwrotu Trumpa z Urzędu Skarbowego, powołując się na ustawę z 1924 r., która pozwala liderom trzech komisji podatkowych w Kongresie poprosić sekretarza skarbu USA o zeznania każdego podatnika.

Departament Skarbu pod rządami Trumpa odmówił podporządkowania się, więc komisja złożyła pozew. W zeszłym roku, pod administracją Bidena, Departament Sprawiedliwości nakazał Departamentowi Skarbu przekazanie Kongresu zeznań podatkowych. Trump złożył pozew o zablokowanie ekstradycji.

Sąd rejonowy odrzucił ten wysiłek w grudniu, mówiąc, że precedensy Sądu Najwyższego wymagają „wielkiego szacunku” dla ważnych śledztw Kongresu.

Sąd Najwyższy orzekł w zeszłym roku, że podatki Trumpa mogą zostać przekazane prokuratorowi generalnemu z Manhattanu. W odrębnej sprawie sędziowie zwrócili się do sądów niższej instancji o zbadanie, czy wniosek Izby o powrót był „bardziej obszerny niż jest to konieczne”.

Chociaż prezydenci i kandydaci Białego Domu nie są prawnie zobowiązani do pokazywania swoich deklaracji podatkowych wyborcom, jest to powszechna praktyka od dziesięcioleci. Trump jest rzadkim wyjątkiem. Odmówił ujawnienia swoich ksiąg podatkowych w czasie swojej kampanii i pełnienia funkcji prezydenta.

(Zaktualizowano o komentarz Neala w siódmym akapicie.)

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP

Leave a Comment