Tropikalna burza Nalgae: 45 zabitych, gdy Paeng uderza na FilipinyCNN

Tropikalna burza Nalgae na Filipinach zabiła co najmniej 45 osób i zraniła dziesiątki innych, poinformowała w sobotę krajowa agencja ds. katastrof.

Potem zaginęło kolejnych 14 osób burzaznany lokalnie jako Paeng, wylądował w piątek przy wietrze 75 km (46 mil) na godzinę.

Liczba ofiar śmiertelnych została początkowo zgłoszona przez National Disaster Risk Reduction and Management Council, zanim została zmieniona. Według państwowych mediów, grupa obwinia pierwotną liczbę o „ponowne przeliczenie” przez lokalnych urzędników.

Prowincje i miasta na południu zostały najmocniej dotknięte przez burzę. Ogłoszono „stan klęski” w mieście Cotabatao na wyspie Mindanao, gdzie burza dotknęła około 67 000 mieszkańców.

Upi, pobliskie miasto liczące zaledwie 60 000 ludzi, zostało zalane, powiedziała Rada ds. Katastrof, zmuszając tysiące do wejścia na wyższy poziom.

Łącznie władze poinformowały, że w całym kraju burza dotknęła prawie 185 000 osób, a ponad 8 000 osób zostało tymczasowo bezdomnych.

Zdjęcia i filmy z akcji poszukiwawczo-ratowniczej ukazywały wyciąganie ciał z wody i gęstego błota oraz uwięzionych na dachach mieszkańców.

Według stanowych meteorologów, gdy Nalgae przepływa przez główną wyspę Luzon i kieruje się na Morze Południowochińskie, w weekend spodziewane są burze w stolicy Manili i pobliskich prowincjach.

Leave a Comment