Tropikalna burza Lisa ma uformować się w poniedziałek nad Karaibami – Sun Sentinel

Oczekuje się, że burza tropikalna Lisa pojawi się na Karaibach w poniedziałek z systemu znanego jako Potencjalny Cyklon Tropikalny 15 i może zbliżyć się do siły huraganu w połowie tygodnia, zgodnie z najnowszym doradztwem National Hurricane Center.

National Hurricane Center zaczęło wydawać w niedzielę wieczorem ostrzeżenie o potencjalnym cyklonie tropikalnym dla Tropical Cyclone 15. Od 5 rano w poniedziałek znajdował się on 16 mil na południowy wschód od Kingston na Jamajce i 415 mil na południowy wschód od Wielkiego Kajmana.

Wytwarzał maksymalny ciągły wiatr o prędkości 40 mil na godzinę i poruszał się na zachód z prędkością 12 mil na godzinę.

Potencjalny cyklon tropikalny to system zdolny do sprowadzenia warunków burzy tropikalnej do lądowania w ciągu 48 godzin, nie będąc technicznie nadal cyklonem tropikalnym.

Na początku poniedziałku Jamajka i Wielki Kajman pozostawały pod obserwacją burzy tropikalnej.

Oczekuje się, że system przyniesie w tym tygodniu od 1 do 2 cali deszczu do części Haiti, Republiki Dominikańskiej, Kajmanów, północnego Hondurasu i wschodniej Nikaragui.

Belize i Jamajka mogą zobaczyć gwałtowne powodzie i od 2 do 4 cali deszczu, z lokalnymi sumami do 6 cali w Belize, podało Narodowe Centrum Huragan.

Burza obecnie nie stanowi zagrożenia dla Florydy.

Do tej pory w tym sezonie było sześć sztormów tropikalnych, dwa huragany i dwa duże huragany Fiona i Ian.

NOAA przewidywany od dwóch do sześciu kolejnych huraganów, które uformują się przed oficjalnym zakończeniem sezonu huraganów 30 listopada.

Po Lisie następną burzą o nazwie będzie Martin.

Leave a Comment