Teraz będziesz musiał zapłacić, aby użyć kolorów efektów Photoshop

Niektóre kolory Pantone, za które nie zapłaciliśmy.

Zdjęcie: Pantone

Jest bardzo prawdopodobne, że nie zastanawiasz się zbytnio, skąd pochodzą cyfrowe kolory, których używasz. Prawdopodobnie nie zastanawiałeś się też nad tym, kto może „posiadać” określony kolor, gdy wybierasz go podczas tworzenia czegoś w Photoshopie. Ale wiele osób zwróci na to szczególną uwagę, ponieważ ich kolekcja plików PSD zostanie wypełniona niechcianą czernią z powodu zmiany licencji między Adobe i Pantone.

Od teraz powszechnie używane aplikacje Adobe, takie jak Photoshop, Illustrator i InDesign, nie będą już obsługiwać kolorów należących do Pantone za darmo, a ci, którzy chcą, aby te kolory pojawiały się w swoich zapisanych plikach, będą musieli zapłacić za oddzielną licencję. I to jest prawdziwe życie.

Pantone istnieje od lat 50. XX wieku, firma z New Jersey pierwotnie udoskonaliła farby drukarskie, a następnie opracowała system dopasowania kolorów Pantone, który jest używany przez projektantów na całym świecie, aby zapewnić, że kolor kreacji jest dokładnie taki, jak pożądany, niezależnie od miejsca i jak to jest zrobione. Oczywiście, stając się branżowym standardem w zakresie dopasowywania kolorów, firma naturalnie rości sobie prawo do wszystkich swoich 2161 odcieni, chroniąc swoją własność intelektualną i zapobiegając nielicencjonowanemu użyciu. Posuwa się to tak daleko, że uniemożliwia innym tworzenie systemów kolorów „zgodnych z Patone”. Lub, ujmując to inaczej, twierdzą, że są właścicielami kolorów.

Ogłoszenie z zeszłego roku że Adobe usunie „książki kolorów” Pantone ze swojego oprogramowania wywołał konsternację w świecie designu. Usunięcie jednego standardu branżowego z drugiego w naturalny sposób powodowało problemy, ale Adobe powiedział wówczas, że będzie „pracował nad alternatywnym rozwiązaniem”, podczas gdy krążyły pogłoski, że firmy upadły.

Od tego czasu podawane oficjalne powody nie mają większego sensu. Według Pantone, obie firmy rozpoczęły współpracę w latach 90., ale „biblioteki kolorów Pantone w aplikacjach Adobe nie były aktualizowane od 2010 r.” To najwyraźniej oznacza, że ​​„są znacznie przestarzałe i brakuje im setek nowych kolorów Pantone”. (Tak, firma poważnie podchodzi do terminu „Kolor”). Oznacza to, że „Pantone i Adobe wspólnie postanowiły usunąć przestarzałe biblioteki i wspólnie skupić się na lepszym doświadczeniu w aplikacjach, które lepiej służy naszym użytkownikom”.

The removal of Pantone’s colors from Adobe’s software was meant to happen March 31 this year, but that date came and went. It was then due for August 16, then August 31. However, this month, people are noticing the effects, reporting issues with creations using Pantone’s spot colors. And the solution? It’s an Adobe plug-in to “minimize workflow disruption and to provide the updated libraries to the Adobe Creative Cloud users.” Which, of course, costs $15 a month. It’s Netflix, but for coloring in!

However, Pantone still states in its przestarzałe najczęściej zadawane pytania że: „Ta aktualizacja będzie miała minimalny wpływ na przepływ pracy projektanta. Istniejące pliki i dokumenty Creative Cloud zawierające odniesienia Pantone Color zachowają te tożsamości kolorów i informacje”. ludzie zgłaszają, że ich Photoshop informuje ich„Ten plik zawiera kolory Pantone, które zostały usunięte i zastąpione kolorem czarnym z powodu zmian w licencjonowaniu Pantone w Adobe”.

Zgłoszono innych że nawet dodanie licencji Pantone w Photoshopie nie rozwiązuje problemu, kolory nadal są zastępowane czernią, a rozwiązanie brzmi jak ból.

Skontaktowaliśmy się zarówno z Pantone, jak i Adobe, a aktualizacja powinna do nas wrócić.

My, jako gatunek, jesteśmy w bardzo ciekawym czasie, jeśli chodzi o tak zwaną „własność intelektualną”. Ponieważ zasady dotyczące obiektów fizycznych były niewłaściwie stosowane do obiektów cyfrowych, które zwykle były kontrolowane przez tych, którzy mieli najwięcej pieniędzy do wydania i stracenia, widzieliśmy ten rodzaj nonsensu rozprzestrzeniający się od muzyki, przez filmy, po sztukę cyfrową, a teraz nawet same kolory, które są zrobione z siebie. I zawsze kończy się to tym, że płacimy jeszcze więcej pieniędzy.

Coraz częściej też trzeba płacić za te aspekty usług, które wcześniej były bezpłatne. BMW pobiera opłaty od niektórych osób za podgrzewane siedzenia.

Istnieją jednak rozwiązania tego konkretnego problemu. Wreszcie, aby uwolnić się od nędzy takiego zamkniętego oprogramowania, w którym absurdalne sytuacje mnożą się jak króliki. Na przykład jest darmowe oprogramowanie Kordoneki darmowe, otwarte schematy kolorów, takie jak Otwórz kolor. Oczywiście zawsze będą problemy z odejściem od standardów branżowych, ale gdybyśmy wszyscy to zrobili, te problemy szybko by zniknęły.

Jeśli potrzebujesz lub chcesz pozostać przy projektach Adobe, są tu również rozwiązania. Luźno. Obejrzyj poniższy film.

Projekt graficzny Jak to zrobić

Zasugerował kolejną wskazówkę Naciśnij tydzień polega na utworzeniu kopii zapasowej bibliotek Pantone, a następnie ponownym zaimportowaniu ich po aktualizacji oprogramowania Adobe w celu ich usunięcia lub, jeśli jest za późno, znalezieniu znajomego, który już to zrobił. Istnieje duża szansa, że ​​to zadziała, ponieważ kolory Pantone są zapisywane jako pliki .ACB, podobnie jak inne kolory programu Photoshop.

czy wiesz możesz po prostu skopiować wartości metadanych zakresu Pantone.

Leave a Comment