Szef partii Wietnamu odwiedzi Xi w Chinach w przyszłym tygodniu

PEKIN, 25 października (Reuters) – Szef rządzącej partii komunistycznej w Wietnamie Nguyen Phu Trong odwiedzi Chiny w przyszłym tygodniu na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga, poinformował we wtorek wietnamski rząd, podczas rzadkiej zagranicznej podróży starzejącego się przywódcy.

Wizyta w Pekinie odbędzie się od 30 października do 2 listopada, poinformował rząd bez rozwinięcia. Chińskie media państwowe poinformowały o tym we wtorek.

78-letni Trong wysłał w niedzielę wiadomość do Xi, gratulując mu poprzedniej trzeciej kadencji na stanowisku szefa partii i wyrażając nadzieję na „dalsze wzmocnienie zaufania politycznego i wyznaczenie wspaniałego kierunku przyszłego rozwoju stosunków między dwoma krajami”.

Chiny są największym partnerem handlowym Wietnamu i kluczowym źródłem importu dla jego szybko rozwijającej się gospodarki, w tym surowców i maszyn dla kluczowego sektora produkcyjnego.

Według oficjalnych wietnamskich danych handel dwustronny wzrósł o 10,2% w porównaniu z rokiem poprzednim do 132,38 mld USD w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku, przy czym prawie 70% tego importu trafiło do Wietnamu.

Chociaż obaj sąsiedzi mają długą historię nieufności i sporów terytorialnych, w tym sporów o wyspy i wody na Morzu Południowochińskim, ich partie komunistyczne pozostają oficjalnie zamknięte.

Podobnie jak Xi, Trong pozostał szefem partii poza zwykłą kadencję jednej lub dwóch kadencji, umacniając swoje wpływy w partii tradycyjnie rządzonej przez konsensus między jej Biurem Politycznym a potężnym Komitetem Centralnym. Jego ostatnia podróż zagraniczna odbyła się w Kambodży.

Wraz z Kubą, Laosem i Koreą Północną, Wietnam i Chiny są jednymi z pięciu ostatnich państw komunistycznych na świecie.

Relacja z redakcji pekińskiej iz Khanh Vu w Hanoi; Edytowane przez Martina Petty

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment