Szef gwardii irańskiej Hossein Salami ostrzega przed zakończeniem protestów

Szef potężnej Gwardii Rewolucyjnej Iranu ostrzegł protestujących, że sobota będzie ich ostatnim dniem na ulicach, na znak, że siły bezpieczeństwa mogą zintensyfikować rozprawę z niepokojami, które ogarnęły kraj.

Iran jest ogarnięty protestami od śmierci 22-letniej kurdyjskiej kobiety Mahsa Amini w areszcie moralna policja w zeszłym miesiącu, reprezentując jedno z najśmielszych wyzwań dla duchowego przywództwa od czasu rewolucji 1979 roku.

„Nie wychodź na ulice! Dzisiaj jest ostatni dzień niepokojów” – powiedział dowódca Gwardii Hossein Salami w jednym z najostrzejszych języków używanych podczas kryzysu, o który przywódcy duchowni Iranu obwiniają swoich zagranicznych wrogów, w tym Izrael i Stany Zjednoczone.

„Ten złowieszczy plan jest planem wymyślonym… przez Biały Dom i reżim syjonistyczny” – powiedział Salami.

Od początku demonstracji 16 września nie wysłano powszechnie budzącej postrach Gwardii Rewolucyjnej, która podlega bezpośrednio Najwyższemu Przywódcy Ajatollahowi Ali Chameneiemu. Są elitarną siłą z historią miażdżącego sprzeciwu.

Grupy obrońców praw powiedziały, że co najmniej 250 protestujących zostało zabitych, a tysiące aresztowanych w całym Iranie podczas protestów, które przekształciły się w powszechne powstanie wściekłych Irańczyków z różnych środowisk.

Organizacje praw człowieka twierdzą, że zginęło co najmniej 250 protestujących.
przez Reuters

Na PiątekWideo w mediach społecznościowych pokazało protestujących wzywających do śmierci Chameneiego i milicji Basij, które odegrały ważną rolę w próbie stłumienia demonstracji.

Ministerstwo Wywiadu i wywiad Gwardii Rewolucyjnej oskarżyły agencje szpiegowskie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela i Arabii Saudyjskiej o organizowanie zamieszek w celu destabilizacji Republiki Islamskiej.

Salami, przemawiając na pogrzebie ofiar zabitych w ataku, do którego donosi Państwo Islamskie w tym tygodniu, powtórzył to przesłanie bezpośrednio protestującym.

„Nie sprzedawaj swojego honoru Ameryce i nie uderzaj w twarz sił bezpieczeństwa, które cię bronią” – powiedział.

Leave a Comment