Sunak broni wyboru Bravermana, opóźnia plan gospodarczy | Wiadomości ze świata

Brytyjski premier Rishi Sunak bronił w środę ponownego powołania koleżanki z partii Suelli Braverman na sekretarz spraw wewnętrznych, wykluczył przedterminowe wybory i zasugerował, że wkrótce zostaną podjęte „trudne decyzje” dotyczące gospodarki, odpierając ataki opozycji w parlamencie podczas jego pierwszego cały dzień jako premier.

Sunak i jego Partia Konserwatywna byli pod presją zwołania wyborów powszechnych, które miały się odbyć dopiero w 2024 roku, ponieważ Wielka Brytania miała trzeciego premiera w ciągu niecałych dwóch miesięcy, a każdy z nich przyjął znacznie inną politykę niż ich poprzednicy.

Po spotkaniu ze swoim nowym gabinetem Sunak przystąpił do swojej pierwszej parlamentarnej rozgrywek jako premier z opozycyjnym liderem Partii Pracy Keirem Starmerem, którego partia ma obecnie znaczącą przewagę w sondażach opinii. „Będziemy musieli podjąć trudne decyzje, aby przywrócić stabilność gospodarczą i zaufanie”, powiedział Sunak posłom, odrzucając wyzwanie wyborcze Starmera. „Zawsze będę chronić najsłabszych”. Zrobiliśmy to w Covid i zrobimy to ponownie – dodał były minister finansów.

Kanclerz skarbu Jeremy Hunt – zasiadający w gabinecie Sunaka wraz z kilkoma innymi starszymi ministrami – powiedział, że planowane na poniedziałek „średnioterminowe oświadczenie fiskalne” nie jest już tak pilne.

Zamiast tego pełne zestawienie budżetowe zostanie opublikowane 17 listopada, określające plany podatkowe i wydatki nowego rządu, powiedział Hunt dziennikarzom. Rynki nie były zaniepokojone opóźnieniem, co sugeruje, że Hunt i Sunak skutecznie uspokoili nerwy inwestorów.

Było to sprzeczne z terminem Truss, którego plan ogólnych obniżek podatków wzbudził obawy o kondycję fiskalną kraju i doprowadził do załamania rynków i funta. Truss opuścił urząd jako najkrótszy w historii premier Wielkiej Brytanii, zastąpiony przez najmłodszego od 1812 roku i pierwszego przywódcę hinduskiego.

Zmiana kierownictwa wywołała narastające pytania o zasadność takich decyzji. „Jedynym razem (Sunak) brał udział w konkurencyjnych wyborach, został pokonany przez byłą premier, która sama została pokonana przez sałatę” – powiedział Starmer, odnosząc się do wyczynu medialnego w Wielkiej Brytanii, gdzie gazety nadawały na żywo sałatę na stole. monitorować, czy warzywo zgniło jako pierwsze, czy Truss opuściła urząd, gdy znalazła się pod coraz większym ostrzałem z powodu jej polis. Zanim Truss zrezygnowała w zeszłym tygodniu, sałatka nie została rozwiązana.

Oprócz wyzwania gospodarczego, przed którym stoi administracja Sunaka, będzie musiała także zrównoważyć wewnętrzną politykę partyjną i zobowiązania międzynarodowe. Kluczowym problemem jest tutaj wprowadzenie Bravermana na jedno z czterech najwyższych stanowisk ministerialnych.

42-letnia Braverman zrezygnowała z pracy w gabinecie byłego premiera Truss w zeszłym tygodniu po złamaniu kodeksu ministerialnego, wysyłając bezpieczne informacje ze swojego prywatnego e-maila. Starmer zapytał Sunaka: „Czy minister spraw wewnętrznych słusznie złożył rezygnację w zeszłym tygodniu z powodu naruszenia bezpieczeństwa?” Zauważył, że Sunak obiecał rządzić „uczciwie, profesjonalnie i odpowiedzialnie”, ale wskazał, że na szefa MSW wyznaczył kobietę, która tydzień temu została zmuszona do odejścia z pracy.

– Czy urzędnicy zgłaszali obawy dotyczące jego decyzji o jej mianowaniu? Starmer zapytał Sunakę. Zapytana o ponowne powołanie Bravermana, Sunak powiedziała, że ​​popełniła „błąd w ocenie”, ale przyznała się do „pomyłki”.

Przeciwko liderowi Partii Pracy Sunak powiedział, że Braverman skupi się na „rozprawie z przestępcami” i „obronie granic”, podczas gdy partia opozycyjna (Labour) pozostanie „miękka w stosunku do przestępczości” i wspiera „nieograniczoną imigrację”. Drugą komplikacją dla Braverman jest jej stanowisko w sprawie umów handlowych Wielkiej Brytanii z Indiami. Wielka Brytania prowadzi rozmowy z Indiami na temat zwiększenia liczby wiz biznesowych dla obywateli Indii w ramach potencjalnej umowy o wolnym handlu, co może powodować tarcia z Bravermanem.

Wizy biznesowe pozostają obszarem „aktywnych negocjacji” w dyskusjach, powiedział w środę Izbie Gmin minister handlu Greg Hands. Powiedział, że negocjacje dotyczące większości transakcji zostały zakończone. Rząd stara się podkreślić korzyści płynące z Brexitu, dodając nowe umowy handlowe, które zawarł po opuszczeniu UE, a Hands powiedział, że umowa z Indiami zapewni eksporterom lepszy dostęp do miliarda konsumentów. Ale układ wizowy może również postawić Sunaka na kursie kolizyjnym z Bravermanem, który niedawno wyraził obawy dotyczące tego układu. Braverman, twardogłowy Brexiteer, którego rodzice również pochodzą z Indii, powiedział Spectatorowi na początku tego miesiąca: „Mam pewne zastrzeżenia. Spójrz na migrację w tym kraju – największą grupę osób, które przedłużyły pobyt, stanowią migranci z Indii.

Hands wskazał jednak, że zwiększenie liczby tymczasowych wiz biznesowych dla Hindusów to kwestia odrębna od migracji stałej. „Jeśli chodzi o handel, mówimy o trybie czwartym. To nie są środki imigracyjne. Są to wizy biznesowe, a nie na pobyt stały” – powiedział.

„Pracujemy nad najlepszą umową dla obu stron i nie podpiszemy jej, dopóki nie będziemy mieli umowy, która jest sprawiedliwa, wzajemna i ostatecznie w najlepszym interesie Brytyjczyków i brytyjskiej gospodarki”.

Leave a Comment