Starcia po tłumach zgromadzonych przy grobie Mahsy Amini

Na irański cmentarz, na którym zgromadziły się tysiące żałobników Mahsa Amini jest pochowany w środę, przeciwstaw się interwencja rządu świętuj od niej 40 dni śmierć po zatrzymaniu przez policję moralności i koniec tradycyjnego okresu żałoby w kraju.

Siły bezpieczeństwa starły się z tłumami zgromadzonymi przy grobie Amini w jej rodzinnym mieście Saqqez, podała półoficjalna irańska agencja informacyjna, która poinformowała również, że internet w regionie został następnie odcięty.

Zdjęcie opublikowane w mediach społecznościowych i zweryfikowane przez NBC News pokazuje młodą kobietę stojącą na dachu samochodu z rękami w powietrzu i zdjętą chustą, patrzącą na długą kolejkę ludzi w mieście.

Trzy filmy nagrane w Saqqez również pokazały duże pióropusze dymu unoszące się z ulic w pobliżu protestujących, gdy mierzyli się z pobliskimi siłami bezpieczeństwa. NBC News zweryfikowało wideo.

Protesty wybuchły po tym, jak aktywiści wezwali do demonstracji z okazji rocznicy zatrzymania Aminiego.

Protesty antyrządowe trwają od śmierci Aminiego w zeszłym miesiącu Iran pomimo intensywnej interwencji. Oprócz Saqqez w środę odbyły się duże protesty w miastach, w tym w stolicy Teheranie.

Według Ali Arouzi, irańskiego korespondenta NBC News, „ogromne tłumy” wyszły na ulice, by upamiętnić śmierć Amini.

„Napotkali absolutnie ogromną obecność ochrony” – dodał.

Świadkowie powiedzieli agencji Reuters, że na ulicach kilku innych miast obecna jest silna ochrona.

22-letnia Amini, pochodząca z północno-zachodniego Kurdystanu Iranu, zmarła w szpitalu trzy dni po tym, jak została aresztowana w Teheranie za rzekome pogwałcenie surowego kodeksu ubioru islamskiej republiki.

Demonstracje stanowią jedno z najpoważniejszych wyzwań dla rządu Iranu od czasu rewolucji 1979 roku, z kilkoma skandowanymi hasłami przeciwko najwyższemu przywódcy: Ajatollah Ali Chameneii prezydenta Ibrahim Raisi.

Starcia na cmentarzu

„Ograniczona liczba osób obecnych na pomniku Mahsy Amini starła się z siłami policyjnymi na przedmieściach Saqqez i została rozproszona” – podała półoficjalna agencja informacyjna ISNA. Internet w Saqqez został wtedy „odcięty ze względów bezpieczeństwa”. Agencja poinformowała, dodając, że zgromadziło się około 10 000 osób.

Regionalny gubernator zaprzeczył doniesieniom o zamieszkach w prowincji, podał kanał Telegram państwowej agencji prasowej IRNA. Gubernator powiedział również, że rodzina Amini zdecydowała się nie organizować nabożeństwa żałobnego i że drogi do Saqqez zostały zamknięte, są „fałszywe”.

Według Hengaw, grupy monitorującej łamanie praw człowieka, siły bezpieczeństwa zablokowały drogi na cmentarz Kurdystan prowincja, która udostępniła nagranie z tłumów skandujących „Kobieta, życie, wolność!” na scenie wcześnie w środę.

Irańscy żałobnicy maszerują na cmentarz Aichi w Saqez, upamiętniając 40 dni od śmierci Mahsy Amini, 26 października 2022 r.
W środę irańscy żałobnicy maszerują na cmentarz w Saqqez.ESN/AFP – Getty Images

Hengaw twierdził również, że siły bezpieczeństwa naciskały na rodzinę Amini, aby wydała oświadczenie, w którym zapowiedziała, że ​​nie zorganizują nabożeństwa żałobnego z okazji 40 dni od jej śmierci. Organizacja praw człowieka poinformowała również, że bratu Amini grożono aresztowaniem.

NBC News nie może zweryfikować twierdzeń Hengaw ani tożsamości mężczyzn na filmie.

Kobiety i młode dziewczyny byli na czele protestów antyrządowych w Iranie, z filmami pokazującymi, jak zdejmują i palą chusty na głowach i obcinają włosy w miejscach publicznych w otwartym sprzeciwie wobec rządzonej przez duchownych Republiki Islamskiej.

Rząd obwinia „wrogów zagranicznych” za podżeganie do niepokojów.

Raport koronera w tym miesiącu powiedział, że Amini zmarła z powodu niewydolności wielu narządów i wykluczyła obrażenia głowy i ciała jako przyczynę jej śmierci. Policja powiedziała, że ​​Amini zmarła po zachorowaniu i zapadnięciu w śpiączkę, ale jej rodzina powiedziała, że ​​świadkowie powiedzieli im, że została pobita przez policję.

Policja zaprzeczyła, że ​​została pobita.

Raport koronera stwierdził również, że ze względu na podstawowy stan zdrowia Amini doznał ataku serca i nie mógł zostać przywrócony. Jej rodzina zaprzecza, że ​​ma wcześniej istniejący stan.

Leave a Comment