Stampede na koncercie Fally Ipupa zabija 11 osób w stolicy DRK | Aktualności

Minister spraw wewnętrznych oskarżył organizatorów koncertu z afrykańską gwiazdą muzyki Fally Ipupa w Demokratycznej Republice Konga.

Jedenaście osób zginęło w panice podczas pełnego tłumu koncertu z afrykańską gwiazdą muzyki Fally Ipupa na największym stadionie w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, powiedział minister spraw wewnętrznych kraju.

Minister spraw wewnętrznych Daniel Aselo Okito w niedzielę oskarżył organizatorów o śmierć, mówiąc, że koncert na Stadionie Męczenników w Kinszasie „przekroczył 100 procent pojemności”.

Stadion był wypełniony ponad 80 000 osób, a część tłumu w końcu wcisnęła się w sekcje VIP i zarezerwowane, powiedzieli dziennikarze agencji prasowej Reutera na koncercie.

„Jedenastu zabitych… w tym dwóch policjantów” – powiedział minister dziennikarzom na stadionie, składając kondolencje bliskim ofiar.

Powiedział, że żałuje „utraty ludzkiego życia” i powiedział, że organizatorzy „muszą zostać ukarani”.

Siły bezpieczeństwa wcześniej używały gazu łzawiącego do rozpędzania brutalnych tłumów na ulicach przed stadionem, gdzie wielu zebrało się przed koncertem urodzonego w Kinszasie Ipupy.

44-latek jest jednym z czołowych muzyków w Afryce, którego albumy są sprzedawane na całym świecie.

Piosenkarka i autorka tekstów Ipupa, „jak wszyscy kongijscy śpiewacy”, przybyła kilka godzin po planowanym rozpoczęciu występu, jak zauważyła agencja.

Widzowie na koncercie Fally Ipupy na stadionie męczenników w Kinszasie [Paul Lorgerie/Reuters]

Ostateczna liczba uczestników stadionu znacznie przekroczyła liczbę obecnych i zdolnych do kontrolowania pracowników rządowych i prywatnych pracowników ochrony.

W 2020 roku francuska policja ewakuowała dworzec kolejowy Gare de Lyon w Paryżu po tym, jak buntownicy w okolicy rozpoczęli pożary przed planowanym koncertem Ipupa.

„To była panika”, która spowodowała śmierć, powiedział funkcjonariusz policji na miejscu zbrodni dla oficjalnej agencji prasowej AKP Konga.

„Miłośnicy muzyki udusili się”.

Szef policji Kinszasy, generał Sylvain Sasongo, powiedział wcześniej, że dziewięć osób zginęło w AKP, a raporty mówią, że obiekt był przepełniony na występ miejscowego faworyta, a jeden świadek powiedział, że „nawet korytarze” stadionu były przepełnione.

ACP, która miała reporterów na stadionie relacjonujących koncert, powiedziała, że ​​policja zablokowała trzy obszary, aby zabezpieczyć boisko, trybunę VIP i scenę.

„Pod presją tłumu policja nie mogła trwać długo”, powiedział AKP.

Leave a Comment