Spotify chce dostać się do audiobooków, ale mówi, że Apple przeszkadza

W połowie września Apple zatwierdziło aktualizację audiobooka, powiedział Spotify. Spotify uruchomił tę funkcję kilka dni później, reklamując 300 000 tytułów, które udostępniał.

Mark Mahaney, analityk z Wall Street, który śledzi Spotify dla banku inwestycyjnego Evercore ISI, przetestował nową usługę audiobooków. Uznał to za kłopotliwe i zażądał od niego podania danych dotyczących płatności, mimo że Spotify już je posiadał. Skarżył się w e-mailu do Paula Vogla, dyrektora finansowego Spotify.

“Dlaczego jest tak źle?” napisał pan Mahaney. – A czy możesz to naprawić?

Gdy Spotify później przesłał aktualizację aplikacji z funkcjami innymi niż audiobooki, Apple ją odrzucił. Recenzenci App Store dla Spotify stwierdzili, że wcześniej zatwierdzona oferta audiobooków narusza zasady wymagające od aplikacji korzystania z systemu płatności Apple w celu odblokowania nowych funkcji.

Zespół pana Zichermana zmienił e-maile otrzymywane przez klientów i usunął przycisk kupowania, który wcześniej zawierał. Zastąpili go e-mailem, który dawał klientom link do przeglądania tytułów audiobooków Spotify.

Apple odrzucił zmianę Spotify kilka dni później, twierdząc, że oferowanie przycisku do wysyłania e-maili o dodatkowych opcjach zakupu naruszyło zasady App Store. Rzecznik Apple powiedział, że Spotify ma również rozbieżność w linkach zewnętrznych w swojej aplikacji, która wysyła ludzi na inny adres internetowy niż zatwierdzony przez Apple. Spotify powiedział, że link nie ma związku z audiobookami i że rozwiązał problem.

Pan Zicherman powiedział, że jego zespół skonsultował się z personelem prawnym Spotify przed podjęciem decyzji o rezygnacji z fazy e-mailowej procesu audiobooków. Zamiast tego kazali słuchaczom wejść na stronę Spotify i kupić książkę.

„To, co mamy teraz, to właściwie ślepy zaułek” – powiedział Zicherman.

W poniedziałek Spotify poinformował, że Apple odrzucił ostatnią zmianę projektu pana Zichermana. Wraz z zespołem projektantów produktów, inżynierów i prawników od wtorkowego poranka pracował nad czterema innymi opcjami. Usunęli witrynę Spotify i instrukcje dotyczące dodatkowych informacji o audiobookach, nakładając na klientów obowiązek skorzystania z Internetu i dowiedzenia się, jak sfinalizować zakup. Zmiany zostały zatwierdzone przez Apple, powiedział Spotify.

„Audiobooków nie można kupić w aplikacji” – mówi teraz strona docelowa. „Wiemy, że to nie jest idealne.

Leave a Comment