Sondaże wykazały, że wyścig prezydencki w Brazylii sprowadza się do drutu

Brazylia, 29 października (Reuters) – Brazylijski wyścig prezydencki jest prawie remisowy, nowy sondaż pokazał w sobotę, na dzień przed napiętą drugą turą głosowania między prawicowym prezydentem Jairem Bolsonaro i jego lewicowym rywalem Luiz Inacio Lula da Silva.

Lula ma 51,1% głosów ważnych, a Bolsonaro 48,9%, margines równy marginesowi błędu badania MDA zleconego przez lobby sektora transportowego CNT.

Większość sondaży sugeruje, że Lula jest niewielkim faworytem do powrotu na trzecią kadencję, robiąc niezwykły polityczny powrót po tym, jak została skazana za przekupstwo, które zostało obalone. Ale Bolsonaro zwyciężył w sondażach w pierwszej turze głosowania 2 października, a wielu analityków twierdzi, że wybory mogą pójść w obie strony.

Głęboko spolaryzowane postacie zaatakowały swoją postać i nagrywają w telewizyjnej debacie w piątek wieczorem. Oskarżali się nawzajem o kłamstwa i wielokrotnie odmawiali sobie nawzajem odpowiedzi.

Bolsonaro otworzył debatę, zaprzeczając doniesieniom, że może powiązać płacę minimalną z inflacją, ogłaszając zamiast tego, że podniesie ją do 1400 reali (260 USD), jeśli zostanie ponownie wybrany, co nie jest krokiem w budżecie jego rządu na rok 2023.

Mimo to, ponieważ ich kampanie koncentrowały się na przerzucaniu kluczowych niezdecydowanych głosów, analitycy sugerowali, że prezydent niewiele zyskał w debacie, aby wygrać wyścig, który sondaże pokazują mniej więcej od tygodni, odkąd Lula poprowadziła pierwszą turę głosowania o 5 punktów procentowych.

Na fali konserwatywnych nastrojów wyborczych wynik był lepszy dla Bolsonaro niż wynikało to z większości sondaży, co dało mu rozpęd do rozpoczęcia miesiąca, ale ostatnie dwa tygodnie kampanii przyniosły przeciwne wiatry.

W niedzielę jeden z sojuszników Bolsonaro otworzył ogień do policji federalnej, która przybyła go aresztować. Tydzień wcześniej Bolsonaro musiał bronić się przed reklamami ataku po tym, jak sugestywnie opowiedział anegdotę o spotkaniu wenezuelskich imigrantek.

W swojej pierwszej bezpośredniej debacie w tym miesiącu Lula skrytykował sposób, w jaki Bolsonaro poradził sobie z pandemią, która zabiła prawie 700 000 Brazylijczyków, podczas gdy Bolsonaro wycelował w skandale korupcyjne, które nadszarpnęły reputację Partii Pracy Luli.

W piątek wieczorem obaj kandydaci wielokrotnie powracali na dwie kadencje Luli jako prezydenta w latach 2003-2010, kiedy wysokie ceny surowców pomogły pobudzić gospodarkę i walczyć z ubóstwem. Lula obiecała ożywić czasy boomu, podczas gdy Bolsonaro zasugerował, że obecne programy społeczne są bardziej efektywne.

MDA był najdokładniejszym z głównych osobistych ankieterów w pierwszej turze głosowania 2 października, chociaż wszyscy oni nie docenili poparcia dla Bolsonaro.

Z ogólnej liczby głosów, w tym głosów pustych i niezdecydowanych, Lula ma 47% poparcia, a Bolsonaro 45%, w porównaniu z 42% w poprzednim sondażu dwa tygodnie temu.

MDA przeprowadziło wywiady z 2002 wyborcami między 26 a 28 października.

Reportaż Gabriela Stargardtera i Anthony’ego Boadle’a; Montaż przez Brada Haynesa, Williama Mallarda i Diane Craft

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment