Silne trzęsienie ziemi rani dziesiątki ludzi, zamyka lotnisko w północnych Filipinach

MANILA, Filipiny (AP) — Silne trzęsienie ziemi wstrząsnęło znaczną częścią północnych Filipin, raniąc co najmniej 36 osób i zmuszając do zamknięcia międzynarodowego lotniska i ewakuacji pacjentów szpitala, poinformowali w środę urzędnicy.

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii podał, że trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia we wtorek wieczorem, spowodowane ruchem lokalnego uskoku, miało miejsce 9 kilometrów (5 mil) na północny zachód od miasta Lagayan w prowincji Abra na głębokości 11 kilometrów (7 mil). ). .

Amerykański system ostrzegania przed tsunami powiedział, że nie wydano żadnych ostrzeżeń ani porad.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne na dużym obszarze głównego północnego regionu Luzon, w tym części metropolitalnej Manili, ponad 400 kilometrów (250 mil) na południe od Abry.

Co najmniej 10 osób doznało głównie drobnych obrażeń w Abrze, głównie z powodu spadających gruzu, a 26 innych zostało rannych w Ilocos Norte, rodzinnej prowincji prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr. Międzynarodowe lotnisko w stolicy Ilocos Norte w Laoag zostało w środę zamknięte z powodu szkód. od trzęsienia ziemi i co najmniej dwóch lotów krajowych zostało odwołanych, powiedzieli urzędnicy.

W mieście Batac, również w Ilocos Norte, pacjenci zostali ewakuowani z największego szpitala w prowincji po tym, jak część sufitu oddziału intensywnej terapii zawaliła się, gdy budynek się zakołysał. Konsultacje medyczne w szpitalu zostały zawieszone. Zajęcia w prowincji zostały wstrzymane, podczas gdy inżynierowie ocenili uszkodzenia budynków, poinformowali urzędnicy.

Marcos Jr. wspomniane władze kontrolowały drogi i budynki. „Większość ludzi prosi o namioty, ponieważ boją się wrócić do swoich domów, ponieważ jeśli są osłabieni i uderzy wstrząs, mogą doznać obrażeń” – powiedział na konferencji prasowej w Manili.

Wykryto ponad 400 wstrząsów wtórnych, ale tylko kilka zostało odczutych przez ludzi, powiedzieli urzędnicy.

W mieście La Paz, Abra, zniszczony został stuletni kościół chrześcijański, zawaliły się części jego dzwonnicy, a niektóre ściany popękały, zaśmiecając trawiasty dziedziniec kościoła gruzami, powiedzieli urzędnicy.

Co najmniej dwa miasta w prowincji Cagayan utraciły zasilanie z powodu uszkodzonych linii energetycznych. Wiele mostów i dróg w peryferyjnych prowincjach zostało uszkodzonych.

W lipcu trzęsienie ziemi o sile 7 spowodowało osuwiska i uszkodzenia budynków w Abrze i innych północnych prowincjach, zabijając co najmniej pięć osób i raniąc dziesiątki.

W 1990 roku trzęsienie ziemi o sile 7,7 zabiło na północnych Filipinach prawie 2000 osób i spowodowało rozległe zniszczenia, w tym w Manili.

Archipelag filipiński leży na „Pacyficznym Pierścieniu Ognia”, obszarze wzdłuż większości krawędzi Oceanu Spokojnego, który doświadcza wielu erupcji wulkanicznych i trzęsień ziemi, co czyni naród Azji Południowo-Wschodniej jednym z najbardziej podatnych na katastrofy krajów na świecie.

Leave a Comment