Seul Halloween Tłum Tłumów | CNN

I

Jeśli jesteś w tłumie, a ludzie są wystarczająco blisko, aby na ciebie wpaść, może być zbyt tłoczno.

Według G. Keitha Stilla, profesora wizytującego nauki o tłumie na Uniwersytecie w Suffolk i prowadzącego Międzynarodowa firma GKStilldoradztwo, które szkoli organizatorów imprez w zakresie rozpoznawania zagrożeń.

Wydarzenia takie jak pozorny wzrost tłumów na zatłoczonych uroczystościach Halloween w południowokoreańskiej stolicy Seulu oraz tragedia na festiwalu Astroworld w Houston w listopadzie 2021 roku spowodowało wiele zgonów i obrażeń.

Mimo to, który od ponad 30 lat bada dynamikę zachowania i bezpieczeństwa tłumu, powiedział, że organizatorzy mogą pomóc w zapobieganiu incydentom zgniecenia tłumu, monitorując gęstość tłumu w czasie rzeczywistym i regulując przepływ ludzi na miejsce.

Gęstość tłumu można obliczyć jako liczbę osób na metr kwadratowy, około metra kwadratowego. Młodsi, mniejsi ludzie zajmują mniej miejsca niż starsi, więksi ludzie, ale zwykle jest to niewygodne, gdy na metr kwadratowy przypada pięć osób, a wszystko, co jest bardziej zatłoczone, może stać się niebezpieczne.

„Kiedy ciała się stykają, ta wysoka energia i gęstość może spowodować załamanie się tych fal i zapadnięcie się tłumu” – powiedział Still.

Jednym ze znaków, że tłum jest zbyt gęsty, jest to, co Still nazywa „efektem pola pszenicy”, w którym ludzie kołyszą się w niekontrolowany sposób. Powiedział, że przykład można zobaczyć w Internecie filmy na koncercie Oasis w 2005 roku w Manchesterze w Anglii, tuż przed tym, jak wielka fala przetoczyła się przez tłum w kierunku sceny.

Według Still powiedział, że kluczem do zapobiegania katastrofom jest monitorowanie zagęszczenia, a jeśli zacznie ono rosnąć, spowolnienie lub zatrzymanie napływu ludzi na dany obszar. Powiedział, że znacznie trudniej jest zredukować tłum, gdy robi się zbyt gęsty.

Jeśli sala staje się zbyt zatłoczona, wykonawcy powinni zatrzymać się i poprosić wszystkich o cofnięcie się. Na przestrzeni lat kilku artystów, w tym A$AP Rocky i Linkin Park, zrobili dokładnie to.

Jeśli jesteś w tłumie, Still powiedział, że możesz pomóc zachować bezpieczeństwo, obserwując obszary, które mogą być najbardziej zatłoczone, a jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, wyjdź z tłumu.

Więcej dowiesz się z interaktywnej grafiki tutaj.

Leave a Comment