Sega potwierdza, że ​​​​Rieko Kodama zmarła po tym, jak fani napisali hołd

Rieko Kodama, pionierski programista stojący za klasykami Sega, w tym Phantasy Star i Skies of Arcadia, zmarł. Miała 59 lat.

Pogłoski o wiadomości upamiętniającej Kodamy pojawiły się w napisach końcowych Mega Drive Mini 2. Zapytany, czy wiadomość rzeczywiście miała wskazywać na śmierć Kodamy, producent Sega Yosuke Oskunari odpowiedział, że tak.

„Jak rozumiesz” – napisał Okunari. „Szanowaliśmy ją.

Sega potwierdziła później, że Kodama zmarła w maju, ale nie mogła ujawnić żadnych dalszych szczegółów z szacunku dla prywatności jej rodziny.

Pionier w branży gier

Znana we wczesnych pracach jako Phoenix Rie, Kodama wkroczyła do branży gier w połowie lat 80., pracując jako grafik, a później jako producent i reżyser. Do jej osiągnięć należą Sonic the Hedgehog 2 i Skies of Arcadia, ale jest najbardziej znana ze swojej pracy jako jedna z głównych kreatywnych postaci w serii Phantasy Star, pełniąc funkcję reżysera Phantasy Star IV.

Chociaż była chwalona jako pionierka w zdominowanej przez mężczyzn branży, Kodama była notorycznie niechętna blaskowi reflektorów i odrzucała zasługi reszty swojego zespołu, kiedy zdobyła nagrodę Pioneer na Game Developers Choice Awards.

„Nie jestem pewien, czy to z powodu kultury korporacyjnej Sega, czy co, ale nigdy nie czułam się w niekorzystnej sytuacji tylko dlatego, że jestem kobietą. Pracowałam nad różnymi rzeczami związanymi z tworzeniem gier dla dawno. Minęło 30 lat i odkąd dołączyłem do Segi, nie jestem traktowany inaczej niż mężczyźni” – powiedział Kodama w wywiadzie.

W kolejnym wywiadziePowiedziała, że ​​nie uważa, aby kobiety grały w gry tak niezwykłe, zauważając, że dziewczyny często skłaniają się ku RPGom. Jedna z jej najbardziej znaczących prac, Phantasy Star, wyróżniała się, ponieważ była jedną z niewielu gier z żeńską bohaterką.

„Jako kobieta, kiedy tworzę gry, staram się, aby nie były to tylko męskie postacie z fantazji, takie jak ludzie, którzy potrzebują ratunku. Lubię tworzyć postacie kobiece, z którymi mogą się odnosić osoby obojga płci. Ale widzimy nas silniejsze kobiety w gry skierowane do kobiecej publiczności” – powiedział wtedy Kodama.

Kodama pozostała aktywna w branży gier do 2010 roku, kontynuując prace nad grami, w tym 7th Dragon i Sega Ages. Pozostawia po sobie spuściznę jako jeden z wiodących deweloperów w historii gier, a jej 35-letnia kariera w branży jest inspiracją dla wielu kobiet do naśladowania.

Miniatura zdjęcia: Konferencja twórców gier

Kat Bailey jest starszym redaktorem wiadomości w IGN, a także współprowadzi czat głosowy Nintendo. Masz wskazówkę? Napisz do niej na @the_katbot.

Leave a Comment