Scott Forstall został dziś zwolniony z Apple 10 lat temu

Może trudno w to uwierzyć, ale minęło dziesięć lat, odkąd Scott Forstall został zwolniony z Apple. Forstall został zastąpiony przez Craiga Federighi w dniu 29 października 2012 roku, chociaż pozostał w roli nie-konsultanta przez około sześć miesięcy później.

Oto spojrzenie wstecz na to, co się stało… i co stało się później.

Mapowanie wyginięcia Forstall

Forstall był jednym z najbliższych sojuszników Steve’a Jobsa w Apple. Zjedli lunch i cały czas razem pracowali. Ale po śmierci Steve’a Jobsa w 2011 roku zaczęły się szerzyć plotki, że Forstall nie był szczególnie popularny wśród kadry kierowniczej. Wielu widziało Forstalla jako naśladującego ego Jobsa i szybko odrzucającego winę. W szczególności mówi się, że Forstall starł się z Jonym Ive, szefem wzornictwa przemysłowego, do tego stopnia, że ​​odmówili umawiania się na spotkania.

Podczas gdy Forstall był znany z tego, że go nie lubił (przynajmniej na poziomie wykonawczym, wiele osób, które zgłosiły się do niego, opublikowało całkowicie pozytywne recenzje jego przywództwa w ostatnich latach), iPhone i iOS kwitły, a polityczne przekonanie Forstall jako twarz Apple Mobile Dział oprogramowania wydawał się nieco nie do pokonania. Może nie miał wielu przyjaciół w zespole wykonawczym, ale trudno było zaprzeczyć wynikom jego zespołu. Ale potem przyszedł wrzesień 2012 i premiera iOS 6.

iOS 6 zawierał zupełnie nową aplikację Mapy wykorzystującą dane i kartografię Apple, zastępując Mapy Google jako podstawową aplikację do map w telefonie. Premiera była ogromną katastrofą. Źródła danych Apple Maps były rażąco niepoprawne lub niekompletne. Nawigacja była zawodna, a wymyślna funkcja wiaduktu 3D w mieście miała problemy z renderowaniem modeli wielu punktów orientacyjnych. Mapy Apple trafiają na nagłówki wiadomości krajowych z niewłaściwych powodów. Niektórzy żartowali, że Apple testuje go dopiero w Kalifornii (co faktycznie okazało się w połowie prawdą). Zaledwie tydzień po premierze iOS 6 firma Apple opublikowała list otwarty z przeprosinami, w którym przyznała, że ​​jakość Map nie spełnia standardów. List polecił nawet klientom pobranie aplikacji mapowych innych firm, takich jak MapQuest i Waze.

Ten list otwarty jest podpisany przez Tima Cooka. Zostało to zgłoszone w głównych gazetach, takich jak New York Times Cook chciał, aby Forstall podpisał list, ale Forstall odmówił, ponieważ uważał, że skargi dotyczące Map są przesadzone. Cook uznał niezdolność do zaakceptowania odpowiedzialności za ostatnią kroplę i zdecydował, że w końcu nadszedł czas, aby Forstall odszedł.

Znaczące zmiany w zespole wykonawczym zostały opublikowane w va Komunikat prasowy zatytułowany „Apple ogłasza zmiany w celu zwiększenia interoperacyjności między sprzętem, oprogramowaniem i usługami”.

Craig Federighi przejąłby na własność wszystkie systemy operacyjne Apple, iOS i OS X (obecnie znane jako macOS). Eddy Cue został przydzielony do Siri i Map. Jony Ive przejął kontrolę nad grupą interfejsów ludzkich oprócz projektowania sprzętu.

John Browett również odszedł w tym samym czasie

Chociaż odejście Scotta Forstalla było głównym tematem wiadomości, w tym samym czasie został zwolniony również starszy wiceprezes Apple Retail, John Browett. Jego panowanie nad handlem detalicznym było katastrofą, przechodząc od zatrudnienia do zwolnienia w tym samym roku kalendarzowym. Przede wszystkim ustanowił nową formułę zatrudniania detalistów, która pozwalała na całkowite zredukowanie godzin pracy w niepełnym wymiarze godzin (i niektórych zwolnień), rzekomo w celu obniżenia kosztów. Wpływ na satysfakcję pracowników i doświadczenia klientów w sklepach był natychmiastowy. W sierpniu Apple całkowicie odwróciło politykę, a grupa PR wydała oświadczenie, w którym otwarcie określiła zmiany jako błąd. W sumie jego nominację ogłoszono w styczniu 2012 roku, pracę rozpoczął w kwietniu, a odsunięto w październiku – trwając zaledwie siedem miesięcy w tej roli.

Opad

Zwiększona rola Jony’ego Ive’a bezpośrednio doprowadziła do wprowadzenia estetyki płaskiej konstrukcji do oprogramowania Apple. Niemal natychmiast po przejęciu Ive rozpoczął pracę nad systemem projektowania iOS 7.

Skeuomorficzne obiekty i bogato szczegółowe tekstury w aplikacjach Apple zostały zastąpione surowym białym tłem, ikonami grafiki liniowej i przyciskami tak uproszczonymi, że można je było odróżnić tylko kolorem i brakowało jakiegokolwiek obramowania lub tła. Zespoły inżynierskie dostarczyłyby największą zmianę wizualną do iOS w bardzo przyspieszonym czasie.

Pierwsza (buggy) beta iOS 7 została wydana w czerwcu 2013 roku na WWDC. Odbiór iOS 7 był kontrowersyjny; niektórzy to kochali, niektórzy nienawidzili. iOS 7 mógł dogonić szersze trendy branżowe, ale przesadził. W przyszłych wersjach iOS stopniowo powracały takie elementy, jak obramowania wokół przycisków, niektóre cienie i zaokrąglona, ​​bardziej miękka ikonografia z grubszymi domyślnymi grubościami linii i czcionkami.

Trzeba przyznać, że Apple mocno zainwestował w Mapy, aby zrekompensować początkowy bałagan. Zainwestowali i zatrudnili na całym świecie, aby rozwijać swoje technologie mapowania, w tym jedną z pierwszych głównych baz inżynieryjnych w Indiach. Wczesne wersje Map Google zbierały dane od partnerów, takich jak TomTom. W 2018 r. Apple ujawniło, że przebudowuje Mapy od podstaw, tworząc nową warstwę danych, której jest w całości własnością, co jest dużym przedsięwzięciem, które obejmowało obsługę własnych flot pojazdów naziemnych. To wdrożenie zostało pozytywnie przyjęte, a Mapy Apple są teraz konkurencyjne w stosunku do Map Google pod wieloma względami. Warto zauważyć, że Mapy pozostawały pod kontrolą Cue od czasu ich randomizacji w 2012 roku, ale nadzór nad Siri obracał się wokół różnych grup – i prawdopodobnie odnotował znacznie mniejszy postęp.

Apple zajęło trochę czasu znalezienie zastępcy dla detalicznego SVP. Angela Ahrendts przejęła tę funkcję w 2014 r., pomagając ujednolicić internetowe i tradycyjne doświadczenia Apple oraz współpracując z firmą Ive nad wprowadzeniem poważnych zmian projektowych w sklepach detalicznych. Niektóre z ambicji Ahrendta — przekształcenie sklepów Apple w place publiczne — nie przyniosły tak dużego sukcesu, choć ich sedno jest kontynuowane w różnych seriach sesji Today at Apple. Ahrendts odszedł w 2019 roku, zastąpiony przez weterankę Apple Deirdre O’Brien.

Sam Forstall w ostatnich latach nie zwracał na siebie uwagi. Prywatnie zainwestował w niektóre start-upy technologiczne i był mianowanym doradcą Snapchata około 2015 roku. Pozornie skupiony na filantropijnych przedsięwzięciach, pomógł wyprodukować kilka sztuk na Broadwayu. Stworzyłem powierzchnię na dziesiątą rocznicę iPhone’a, va wywiad telewizyjny z Muzeum Historii Komputerów.

FTC: Używamy automatycznych linków afiliacyjnych z dochodami. Więcej.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej informacji o Apple:

Leave a Comment