Samolot Korean Air przeleciał nad pasem startowym i zamknął filipińskie lotnisko

MANILA, Filipiny (AP) — Uszkodzony samolot Korean Air utknął w trawie na centralnym lotnisku Filipin w poniedziałek po przekroczeniu pasa startowego. w deszczową pogodę poprzedniej nocy. Wśród 162 pasażerów i 11 członków załogi, którzy uciekli z samolotu z pomocą spadochronów ratunkowych, nie było żadnych obrażeń.

Odwołano dziesiątki lotów, a międzynarodowe lotnisko Mactan-Cebu, jedno z najbardziej ruchliwych w kraju, pozostało zamknięte z powodu zablokowania samolotu na końcu jedynego pasa startowego, który można było wykorzystać.

Przerażająca bliskość wywołała publiczne przeprosiny ze strony prezesa Korean Air i przysięgę ze strony jednej z czołowych azjatyckich linii lotniczych, że podejmie działania, aby zapobiec powtórce.

„Zawsze stawiamy na pierwszym miejscu bezpieczeństwo we wszystkich naszych operacjach i naprawdę żałujemy stresu i niedogodności, jakie spowodowało to naszych pasażerów” – powiedział w oświadczeniu prezes Korean Air Woo Keehong.

Przednia część podbrzusza samolotu została odcięta, a jego nos został poważnie uszkodzony. Samolot leżał przodem na trawie, jego przednie podwozie było niewidoczne, aw drzwiach umieszczono awaryjne ślizgi. Wyrwana dziura była również widoczna w górnej części samolotu w pobliżu drzwi wejściowych.

Filipińscy urzędnicy powiedzieli, że pozostałe paliwo z samolotu zostanie odprowadzone, zanim rozpoczną się próby usunięcia samolotu z końca pasa startowego. Władze oceniały również, czy inne samoloty, które utknęły na lotnisku, mogą bezpiecznie odlecieć.

Odwołano dziesiątki lotów do iz prowincji Cebu, w tym loty flagowego przewoźnika Philippine Airlines, który początkowo ogłosił ponad 50 odwołanych lotów krajowych.

Trwało filipińskie śledztwo w sprawie wypadku.

Airbus A330 lecący z Incheon w Korei Południowej dwukrotnie próbował wylądować, zanim przekroczył pas startowy przy trzeciej próbie, poinformowały koreańskie linie lotnicze w oświadczeniu.

„Wszyscy pasażerowie są bezpieczni i znajdują się pod nadzorem personelu naziemnego” – powiedział w oświadczeniu Urząd Lotnictwa Cywilnego Filipin.

W 1981 roku Boeing 747 Korean Air Lines przejechał pas startowy podczas startu z międzynarodowego lotniska w Manili i wpadł w poślizg, zatrzymując się na poboczu autostrady. W wypadku zginęło kilkanaście osób z około 350 osób na pokładzie.

Samolot uderzył w betonowe ogrodzenie i wpadł w poślizg na brzuchu, a jego przód dziwacznie sterczał na ruchliwej autostradzie na południe od metropolii Manili.

___

Associated Press reporter Hyung-jin Kim w Seulu w Korei Południowej przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment