Salman Rushdie stracił wzrok na jedno oko i używa jednej ręki, jego agent mówi: NPR


Salman Rushdie jest sfotografowany w 2017 roku. Agent Rushdiego mówi, że autor stracił wzrok w jednym oku i użył ręki, gdy dochodził do siebie po ataku.

Evan Agostini/Inwizja/AP


ukryj etykietę

zmień napisy

Evan Agostini/Inwizja/AP


Salman Rushdie jest sfotografowany w 2017 roku. Agent Rushdiego mówi, że autor stracił wzrok w jednym oku i użył ręki, gdy dochodził do siebie po ataku.

Evan Agostini/Inwizja/AP

NOWY JORK — Agent Salmana Rushdiego mówi, że autor stracił wzrok w jednym oku i używał ręki podczas dochodzenia do siebie od ataku Według opublikowanego raportu mężczyzny, który szturmem wdarł się na scenę podczas sierpniowego wydarzenia literackiego w zachodniej części Nowego Jorku.

Agent literacki Andrew Wylie powiedział hiszpańskiej gazecie Ziemia w artykule opublikowane w sobotę, że Rushdie doznał trzech poważnych ran szyi i 15 innych ran klatki piersiowej i tułowia w ataku który odebrał wzrok w oku i pozostawił rękę ubezwłasnowolnioną.

Rushdie, lat 75, ukrywał się przez lata po tym, jak irański ajatollah Ruhollah Chomeini wydał w 1989 r. edykt, fatwę wzywającą do jego śmierci po opublikowaniu jego powieści. Szatańskie wersety, co niektórzy muzułmanie uważają za bluźniercze. Przez ostatnie dwie dekady Rushdie podróżował swobodnie.

Hadi Matar, lat 24, z Fairview w stanie New Jersey, został uwięziony po tym, jak nie przyznał się do usiłowania zabójstwa i napaści podczas ataku 12 sierpnia na Rushdie, kiedy został wprowadzony do Chautauqua Institution, wiejskiego ośrodka 55 mil (89 kilometrów). ) na południowy zachód od Buffalo, znanego z letnich wykładów.

Po ataku Rushdie był leczony w szpitalu w Pensylwanii, gdzie na krótko podłączono go do respiratora, aby wyzdrowieć po tym, co powiedział Wylie. Ziemia był „brutalnym atakiem”, który zerwał nerwy w jednym ramieniu.

Wylie powiedział gazecie, że nie jest w stanie powiedzieć, czy Rushdie pozostał w szpitalu, ani omówić jego miejsca pobytu.

“On będzie żył… To jest ważne,” powiedział Wylie.

Atak był zgodny z tym, co Rushie i jego agent uważali za „główne niebezpieczeństwo… przypadkową osobę, która pojawiła się znikąd i zaatakowała” – powiedział Wylie. Ziemia.

„Więc nie możesz się przed tym uchronić, ponieważ jest to całkowicie nieoczekiwane i nielogiczne” – powiedział.

Wylie powiedział gazecie, że to było jak morderstwo członka Beatlesów, Johna Lennona. Lennon został zastrzelony przez Marka Davida Chapmana przed swoim apartamentowcem na Manhattanie 8 grudnia 1980 roku, kilka godzin po tym, jak piosenkarz podpisał autograf dla Chapmana.

W wywiad w więzieniu z Poczta w Nowym JorkuMatar powiedział, że nie lubi Rushdiego i chwali Chomeiniego. Iran zaprzeczył udziałowi w ataku.

Leave a Comment