Rishi Sunak zwolnił kilku ministrów, Jeremy’ego Hunta, aby pozostać kanclerzem skarbu

Nowy brytyjski premier Rishi Sunak rozpoczął realizację swojej obietnicy „praca rozpocznie się natychmiast” w ciągu godziny od spotkania z królem Karolem II. Źródła podają, że poprosił o rezygnację kilku członków zespołu gabinetu Liz Truss jako prekursora ogłoszenia jego nowego gabinetu.

Do tej pory do dymisji poproszono trzech ministrów. Są wśród nich sekretarz handlu Jacob Rees-Mogg, minister sprawiedliwości Brandon Lewis i sekretarz rozwoju Vicky Ford, podają źródła. Raporty sugerują, że Jeremy Hunt – który zastąpił Kwasi Kwartenga – pozostanie na stanowisku kanclerza skarbu.

W swoim pierwszym wystąpieniu jako premier Sunak obiecał, że „stabilność i kompetencje gospodarcze” będą centralnym punktem programu tego rządu. „Zasłużyłam na zaufanie, a ja zasłużę na twoje” – powiedział, opisując swój wybór jako sposób na naprawienie „błędów” jego poprzedników.

Jego rząd, jak powiedział Sunak, spełni obietnicę silniejszej służby zdrowia, szkół, bezpieczniejszych ulic, wsparcia dla sił zbrojnych, podniesienia standardów i tworzenia miejsc pracy. Będzie miał „uczciwość, profesjonalizm i odpowiedzialność na każdym poziomie”, powiedział.

Wielka Brytania stoi obecnie w obliczu ogromnego spowolnienia gospodarczego, które szybko zmierza w kierunku recesji. Krytycy oskarżyli Partię Konserwatywną o brak zajęcia się sytuacją.

W zeszłym tygodniu poprzedniczka pana Sunaka, Liz Truss, zrezygnowała po tym, jak jej mini-budżet – który obejmował dużą część niesfinansowanych obniżek podatków – wystraszył rynki. Zmiana dokonana przez Jeremy’ego Hunta, którego wyznaczyła po zwolnieniu Kwasiego Kwartenga, nie zdołała odwrócić chaosu gospodarczego.

Rentowności obligacji wzrosły, a funt spadł do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara w obawie przed wzrostem zadłużenia. Przejęcie przez pana Sunaka w pewnym stopniu ustabilizowało sytuację, ale pan Hunt ostrzegał przed „trudnymi decyzjami” w nadchodzących dniach.

W swoim dzisiejszym wystąpieniu pan Sunak powtórzył ten sentyment. Ale powiedział, że złagodzi to „współczucie”.

„Widziałeś, jak podczas Covid robiłem wszystko, co mogłem, aby chronić ludzi i firmy za pomocą programów takich jak urlop. Zawsze są ograniczenia, teraz bardziej niż kiedykolwiek. Ale obiecuję, że przyniosę to samo współczucie wyzwaniom, przed którymi stoimy dzisiaj”. ” powiedział.

Leave a Comment