Raisi z Iranu łączy „niepokoje” z atakiem na świątynię Shiraz | Wiadomości ISIL/ISIS

Prezydent Iranu Raisi obiecał „twardą odpowiedź” po ataku na sanktuarium w Shiraz, najwyraźniej próbując powiązać go z trwającymi protestami antyrządowymi.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział, że „niepokoje” torują drogę atakom „terrorystycznym”, dzień po tym, jak ISIL (ISIS) przyznało się do śmiertelnego ataku na świątynię w południowym mieście Sziraz.

„Intencją wroga jest zakłócenie postępu kraju, a wtedy te niepokoje utorują drogę dla aktów terroryzmu” – powiedział w wypowiedziach telewizyjnych w czwartek, najwyraźniej próbując powiązać atak na sanktuarium z trwającymi protestami antyrządowymi w kraj. Ziemia.

Według oficjalnych mediów, co najmniej 15 osób zginęło w środowym ataku na ważną szyicką świątynię muzułmańską w Szirazie.

Telewizja państwowa poinformowała, że ​​dokonał tego uzbrojony napastnik podczas wieczornych modlitw w świątyni Shah Cheragh, raniąc co najmniej 19 osób.

Napastnikiem był mężczyzna „po trzydziestce”, który został zatrzymany przez siły bezpieczeństwa, poinformowali urzędnicy.

ISIL, który niegdyś kontrolował duże połacie terytorium Syrii i Iraku, twierdził, że w Iranie doszło do wcześniejszych aktów przemocy, w tym dwóch śmiertelnych ataków w 2017 r., których celem był parlament i grób założyciela islamskiej republiki, ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego.

Dowódca elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej powiedział, że Iran weźmie odwet.

„Stanowczo deklarujemy: ogień zemsty irańskiego narodu w końcu dogoni ich i ukarze za ich haniebne czyny” – powiedział w środę Hossein Salami, według półoficjalnej agencji informacyjnej Tasnim.

Raisi obiecał także „twardą reakcję” i potępił „wrogów Iranu”, którzy próbują „rozbić zjednoczone szeregi narodu… poprzez przemoc i terror”.

Pogląd ten podzielał Najwyższy Przywódca Ajatollah Chamenei, który wezwał do jedności po ataku na sanktuarium i powiedział, że stojący za nim „na pewno zostaną ukarani”, podała telewizja państwowa.

„Wszyscy mamy obowiązek rozprawić się z wrogiem i jego zdradzieckimi lub nieświadomymi agentami. Agencje bezpieczeństwa, sądownictwo, aktywiści w dziedzinie myśli… a ludzie muszą być zjednoczeni przeciwko… brak szacunku dla ludzkiego życia, bezpieczeństwa i świętości” – powiedział Chamenei w oświadczeniu odczytanym w państwowej telewizji.

Zamieszki w Iranie

Atak na sanktuarium nastąpił, gdy tysiące osób oddały hołd Mahse Amini 40 dni po jej śmierci w policyjnym areszcie.

Dziesiątki osób, głównie protestujących, ale także członków sił bezpieczeństwa, zginęło podczas zamieszek wywołanych śmiercią 22-letniej dziewczynki 16 września po tym, jak została aresztowana przez policję moralności w Teheranie za rzekome naruszenie surowego stroju kraju kod. kod dla kobiet.

Aresztowano setki osób, w tym kobiety.

Irański wymiar sprawiedliwości postawił w stan oskarżenia ponad 1000 osób aresztowanych w związku z protestami.

Co najmniej czterech oskarżono o przestępstwo zagrożone karą śmierci, innym oskarżono o „działanie przeciwko bezpieczeństwu kraju”, „propagandę” przeciwko rządowi i „atakowanie sił bezpieczeństwa”.

Urzędnicy powiedzieli, że wypuszczono setki osób, które nie brały udziału w „zamieszkach”.

Leave a Comment