Protesty w Iranie: Wybuchają starcia między studentami a siłami bezpieczeństwa w całym Iranie, mówi grupa zajmująca się prawami autorskimiCNN

Doszło do gwałtownych starć między siłami bezpieczeństwa a protestującymi studentami kampusy uniwersyteckie w całym Iranie w niedzielę, według działaczy i organizacji praw człowieka w kraju.

Studenci nadal masowo protestowali na niektórych głównych uniwersytetach w kraju, pomimo ostrzeżenia ze strony szefa Gwardii Rewolucyjnej Hosseina Salamiego w sobotę. miał być ostatni dzień protestu.

Na nagraniu uzyskanym przez CNN za pośrednictwem proreformatorskiego kanału Iran Wire widać dwóch umundurowanych funkcjonariuszy próbujących aresztować protestującego. Mówi się, że film został nakręcony w Sanandaj Technical College w północno-zachodnim Iranie.

Grupy aktywistów poinformowały, że doszło do starć między protestującymi, członkami milicji Basij i policjantami w cywilu na Uniwersytecie Azad w stolicy Teheranu, ale CNN nie było w stanie niezależnie zweryfikować, czy to siły bezpieczeństwa się ścierają.

Republika Islamska była wstrząsana protestami przez kilka tygodni po śmierci 22-letniego Mahsy Amini, który zmarł 16 września po tym, jak został zatrzymany przez „policję moralności” i przewieziony do „centrum reedukacji”, rzekomo za nieumiejętność zachowywać się. konserwatywny kraj, w którym obowiązuje strój.

Film opublikowany przez grupę aktywistów 1500 பர்ஸுக்கு pokazuje duży tłum protestujących, niektórzy trzymają kije. Wydaje się, że gaz łzawiący jest rozpylany na tłum, ale nie jest jasne, kto go wyrzucił.

Na innym filmie, uzyskanym przez CNN za pośrednictwem proreformatorskiego kanału IranWire, widać studentów innego uniwersytetu w stolicy, Teheran University, maszerujących i skandujących: „Nie ma czasu na żałobę. Czas na złość”.

Oficjalna państwowa agencja informacyjna IRNA poinformowała o „dużym zgromadzeniu” studentów i profesorów na Uniwersytecie w Teheranie „w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia i atak terrorystyczny na sanktuarium Shahcheragh, który miał miejsce w środę w południowym mieście Shiraz”.

Strzały można również usłyszeć w Sanandaju w filmie wydanym przez kurdyjską grupę Hengaw, który podobno został nakręcony w pobliżu Uniwersytetu Kurdystanu.

Grupa aktywistów 1500 Tasvir opublikowała również w niedzielę wideo pokazujące siły bezpieczeństwa przed inną placówką edukacyjną w prowincji, Sanandaj Technical College for Girls.

W niedzielnym oświadczeniu Iran Human Rights (IHRNGO), organizacja pozarządowa z siedzibą w Norwegii, potępiła „infiltrację kampusów uniwersyteckich przez siły zbrojne w cywilu i brutalne tłumienie pokojowych protestów studenckich”.

„W związku z trwającymi ogólnokrajowymi protestami siły zbrojne Islamskiej Republiki w cywilu wkroczyły do ​​kampusów uniwersyteckich, aby brutalnie zmiażdżyć i aresztować protestujących studentów” – powiedział IHRNGO.

Dyrektor IHRNGO i profesor Uniwersytetu w Oslo Mahmoud Amiry-Moghaddam wezwał „uniwersytety i instytucje akademickie na całym świecie do poparcia żądań studentów i potępienia skandalicznego zakłócania funkcjonowania kampusów uniwersyteckich przez siły Republiki Islamskiej”.

Szef irańskiej elity Gwardii Rewolucyjnej Hossein Salami wezwał w sobotę irańską młodzież do zaprzestania protestów.

„Dzisiaj jest ostatni dzień zamieszek. Nie ruszaj ponownie na ulice. Czego chcesz od tego narodu? — spytała Salami.

Leave a Comment