Protestujący w irańskim Zahedanie spotykają się z ostrzałem po piątkowych modlitwachCNN

Demonstranci spotkali się z gazem łzawiącym i ostrzałem po piątkowych modlitwach na wschodzie kraju Miasto irańskie z Zahedan, zgodnie z filmami opublikowanymi w mediach społecznościowych i dostarczonymi przez aktywną stronę internetową IranWire.

Na filmach słychać strzały automatyczne, na których również protestujący podnoszą łuski z ziemi.

Według wideo zamieszczonego na 1500tasvir, co najmniej jeden 12-letni chłopiec został zastrzelony.

Odpowiadając na doniesienia o starciu, rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric powiedział w piątek, że organizacja międzynarodowa jest „coraz bardziej zaniepokojona doniesieniami o rosnącej liczbie zgonów” protestujących w Iranie.

„Podobno dzisiaj w Zahedanie, stolicy prowincji Sistan i Beludżystanu, zginęło kilku protestujących” – powiedział. „Potępiamy wszystkie incydenty, które doprowadziły do ​​śmierci lub poważnych obrażeń wśród protestujących i przypominamy, że siły bezpieczeństwa muszą powstrzymać się od niepotrzebnego lub nieproporcjonalnego użycia siły wobec pokojowo nastawionych demonstrantów. Odpowiedzialni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Według państwowych mediów Rada Bezpieczeństwa Sistanu i Beludżystanu powiedziała, że ​​siły bezpieczeństwa i cywile zostali ranni po postrzeleniu przez „nieznanych ludzi”.

Protestujący rzucali kamieniami w siły bezpieczeństwa i skandowali „śmierć Chamenei”, odnosząc się do najwyższego przywódcy Iranu, zgodnie z wideo zamieszczonym na 1500tasvir.

Państwowa agencja IRNA poinformowała, że ​​protestujący podpalali opony i skandowali antyrządowe hasła.

Zgodnie z filmem opublikowanym w mediach społecznościowych, przed rozpoczęciem piątkowych modlitw w mieście zaobserwowano silną obecność sił bezpieczeństwa.

Zahedan znajduje się w prowincji Sistan i Beludżystan, która graniczy z Pakistanem i jest domem dla mniejszości etnicznej Baloch. Region ma za sobą historię niepokojów i przemocy, w których uzbrojone grupy przeprowadzały ataki na irański personel bezpieczeństwa.

Według Baluch Activists Campaign, 30 września Zahedan doświadczył wielkich protestów przeciwko rzekomemu gwałtowi na dziewczynie z Baluch przez szefa policji.

Komitet Bezpieczeństwa Prowincji Sistan i Beludżystan zdymisjonował w czwartek szefa policji Zahedan i szefa 16. okręgu policyjnego, jak podała państwowa IRNA.

Łączność z Internetem została ograniczona w regionie w regionie, poinformował w piątek NetBlocks, nadzorujący internet.

„Dane pokazują, że łączność internetowa została regionalnie zakłócona w #Zahedan, Sistanie i prowincji Beludżystan w Iranie z powodu doniesień, że kilku protestujących zostało zastrzelonych przez siły bezpieczeństwa” – powiedział NetBlocks w tweecie.

Demonstracje odbyły się również w miastach Saravan, Iranshahr, Chabahar i Nikshahr po piątkowych modlitwach sunnickich, według państwowej IRNA.

Protesty odbywają się pośród ogólnokrajowych demonstracji po śmierci 22-letniej Mahsy Amini po tym, jak została zatrzymana przez „policję moralności” Islamskiej Republiki, wywołując oburzenie wśród Irańczyków, którzy wyszli na ulice, domagając się większej wolności.

Leave a Comment