Prezydent Erdogan otwiera fabrykę pierwszego narodowego samochodu w Turcji

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan zainaugurował w sobotę długo oczekiwany ogromny zakład produkcyjny, w którym powstanie pierwsza krajowa marka samochodów w Turcji, Togg.

Turecka opinia publiczna była świadkiem kolejnego kamienia milowego w sobotę, ceremonii otwarcia w północno-zachodniej prowincji Bursa, która zbiega się z 99. rocznica Republiki Turcjito oficjalne rozpoczęcie seryjnej produkcji auta, które powinno trafić na drogi pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku.

Wydarzenie, które również widziała Z linii montażowej zjeżdża pierwszy całkowicie elektryczny SUV firmy Togg z prezydentem Erdoğanem za kierownicą, przybliża Turkiye i prezydenta Erdoğana do spełnienia od dawna marzenia o zbudowaniu pierwszego narodowego samochodu w kraju.

Turecki przywódca od dawna naciskał na przemysłowców, aby budowali krajowy samochód w ramach swojej wizji uczynienia z Turcji potęgi gospodarczej.

„Jesteśmy świadkami spełnienia marzeń od 60 lat… Gdziekolwiek się udasz, możesz zobaczyć tureckie marki… Togg będzie ozdobą dróg wielu krajów na całym świecie jako prestiżowa marka turecka” – powiedział Erdoğan.

„Wszyscy zastanawiają się, kiedy Togg pojawi się na drogach… Zobaczymy Togga na naszych drogach pod koniec pierwszego kwartału 2023 r.” – ogłosił. „Nasi obywatele będą mogli zamówić modele Togg w przedsprzedaży pod koniec lutego… (W tym momencie) zostaną również ogłoszone ceny”.Prezydent Recep Tayyip Erdoğan (CZE) i Pierwsza Dama Emine Erdoğan (KL) falują podczas inauguracji wyścigu Türkiye First Car w Bursie w Turcji, 29 października 2022 r. (AA Photo)

Pojazd jest produkowany przez konsorcjum pięciu tureckich firm o nazwie Automobile Initiative Group of Türkiye lub Togg, we współpracy z Union of Chambers and Commodity Exchanges of Türkiye (TOBB).

Budowa obiektów inżynieryjnych, projektowych i produkcyjnych Togg rozpoczęła się w połowie 2020 r., prawie dwa lata po tym, jak prezydent Erdoğan przedstawił konsorcjum kierowane przez byłego giganta technologicznego Bosch, Mehmeta Gürcana Karakaşa.

Zakład został zbudowany na powierzchni 1,2 miliona metrów kwadratowych (12,92 miliona stóp kwadratowych) w dzielnicy Gemlik w Bursie.

Bursa nazywana jest motoryzacyjną stolicą kraju, ponieważ mieści zakłady produkcyjne wielu zagranicznych marek, w tym turecko-francuskiego joint venture Oyak Renault i Tofaş, joint venture tureckiego Koç Holdingu i włosko-amerykańskiego producenta samochodów Fiata Chryslera.

W grudniu 2019 r. Erdoğan zaprezentował prototypy SUV-a i sedana Togg, zarówno w pełni elektrycznych, jak i modeli z segmentu C.

SUV ma trafić na rynek w pierwszym kwartale 2023 roku i będzie pierwszym elektrycznym SUV-em produkowanym w Europie kontynentalnej przez nietradycyjnego producenta.


Prezydent Recep Tayyip Erdoğan przemawia podczas inauguracji pierwszej krajowej fabryki samochodów w Türkiye, Bursa, Türkiye 29 października 2022 r. (AA Photo)
Prezydent Recep Tayyip Erdoğan przemawia podczas inauguracji pierwszej krajowej fabryki samochodów w Türkiye, Bursa, Türkiye 29 października 2022 r. (AA Photo)

Togg wyprodukuje pięć różnych modeli – SUV, sedan, C-hatchback, B-SUV i B-MPV – do 2030 r. Po masowej produkcji SUV-a pojawi się sedan.

Do 2030 roku marka zamierza wyprodukować milion samochodów w pięciu różnych segmentach.

Samochód został zaprojektowany przez włoską firmę projektową Pininfarina, która stworzyła modele dla Ferrari i kalifornijskiego producenta samochodów elektrycznych Karma.

Togg wybrał Farasis jako swojego partnera biznesowego w zakresie baterii z zaawansowaną technologią akumulatorów litowo-jonowych. Oczekuje się, że samochód domowy naładuje się do 80% w mniej niż 30 minut przy szybkim ładowaniu. Będzie miał zasięg od 300 do 500 kilometrów (186 mil do 310 mil).

Testy na torze wykazały, że 200-konny samochód potrzebuje około 7,6 sekundy, aby przyspieszyć od zera do 100 km/h, a 400-konny silnik zajmuje mniej niż 4,8 sekundy.

Konsorcjum Togg to druga próba wyprodukowania tureckiego samochodu przez Turkiye. W latach 60. grupa tureckich inżynierów zbudowała prototypy samochodu o nazwie Devrim, czyli Revolution w języku angielskim. Projekt został później porzucony.

Codzienny biuletyn Sabah

Śledź, co dzieje się w Turcji, jej regionie i na świecie.


W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Rejestrując się, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje polityka prywatności i warunki korzystania z usług Google.

Leave a Comment