Premier Wielkiej Brytanii Sunak może zamrozić pomoc zagraniczną na najbliższe dwa lata, donosi Telegraph

28 października (Reuters) – Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozważa zamrożenie budżetu pomocy zagranicznej kraju na najbliższe dwa lata. Zostało to zgłoszone przez Telegraphw piątek, powołując się na źródła.

Wydatki na pomoc zagraniczną Wielkiej Brytanii są ustalone na poziomie 0,5% dochodu narodowego. Rząd ograniczył wydatki na pomoc zagraniczną dwa lata temu, ponieważ kraj stanął w obliczu ogromnego uderzenia w finanse publiczne z powodu pandemii koronawirusa.

„Wszystkie decyzje dotyczące wydatków zostaną poddane przeglądowi przez premiera i kanclerza podczas jesiennego oświadczenia” – powiedział w oświadczeniu rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Skarbu.

Sunak, ówczesny minister finansów, powiedział w zeszłym roku, że wydatki zagraniczne powinny powrócić do 0,7% produkcji gospodarczej w latach 2024-25.

Jednak według raportu Telegraph urzędnicy rozważają przedłużenie cięcia wydatków na pomoc zagraniczną o kolejne dwa lata do lat 2026-2027.

Raport dodał, że jest miejsce na głębsze cięcia, a także możliwość powiązania wydatków na pomoc zagraniczną z inflacją na trzy lata w przyszłości.

Wiadomość pojawia się, gdy rząd przygotowuje cięcia wydatków i cięcia podatków, ponieważ rosnące koszty kredytów hipotecznych, żywności, paliwa i ogrzewania ograniczają budżety wielu gospodarstw domowych.

Wiadomości z Akanksha Khushi i Rishabh Jaiswal w Bengaluru; montaż autorstwa Diane Craft i Deepy Babington

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment