Kryzys klimatyczny to także kryzys związany z prawami dziecka: jedno na czworo dzieci na całym świecie jest już dotknięte kryzysem klimatycznym, a do 2050 r. praktycznie każde dziecko w każdym regionie będzie musiało liczyć się z częstszymi falami upałów, czytamy w nowym raporcie UNICEF.
Dla setek milionów dzieci fale upałów będą trwać dłużej i będą bardziej ekstremalne, zwiększając zagrożenie śmiercią, chorobami, głodem i przymusową migracją.
Odkrycia pojawiły się niecałe dwa tygodnie przed rozpoczęciem rozmów klimatycznych ONZ na Cop27 w Egipcie, a po katastrofalnym roku ekstremalnych zjawisk pogodowych – falach upałów, burz, powodzi, pożarów i suszy – pokazują szybkość i skalę załamania klimatu, z jakim boryka się planeta.
Według UNICEF, 559 milionów dzieci doświadcza obecnie co najmniej czterech do pięciu niebezpiecznych udarów cieplnych rocznie, ale liczba ta wzrośnie czterokrotnie do 2 miliardów do 2050 r. – nawet jeśli globalne ocieplenie zmniejszy się do 1,7 stopnia, co jest obecnie najlepszym scenariuszem.
W najgorszym scenariuszu – wzrost o 2,4 stopnia spowodowany zbyt długim spalaniem zbyt wielu paliw kopalnych – szacuje się, że 94% dzieci będzie narażonych na długotrwałe fale upałów trwające co najmniej 4,7 dnia do 2050 r., w porównaniu do jednego na cztery obecnie. . W tym klimatycznym koszmarze tylko niewielkie obszary Ameryki Południowej, Afryki Środkowej, Oceanii i Azji umkną niebezpiecznie długiemu upałowi.
Dzieci i niemowlęta są mniej zdolne do regulowania temperatury ciała, co czyni je bardziej podatnymi na wszechobecne skutki ekstremalnego i długotrwałego upału niż dorośli. Obejmuje to niezliczone problemy zdrowotne, takie jak astma, choroby układu krążenia, a nawet śmierć.
Oprócz tego, jak intensywne upały zaostrzają suszę, mogą również ograniczać dostęp do żywności i wody, co może hamować rozwój i zwiększać narażenie na przemoc i konflikty, jeśli rodziny są zmuszone do migracji. Badania wykazały również, że ekstremalne upały negatywnie wpływają na koncentrację i zdolność uczenia się dzieci.
„Chociaż minie trochę czasu, zanim odczujemy pełną siłę kryzysu klimatycznego, fale upałów są tuż za rogiem i wyglądają niesamowicie ponuro” – powiedział Nicholas Rees, ekspert UNICEF ds. środowiska i klimatu.
raport UNICEF, Najzimniejszy rok do końca ich życia to wezwanie do działania dla przywódców politycznych, którzy nadal się wahają i ulegają wielkim interesom biznesowym, nawet jako przeszłość siedem lat było najgorętszych w historii.
Od regionów polarnych po tropiki częstotliwość, czas trwania i intensywność niebezpiecznych fal upałów rośnie i już każdego roku zabijają prawie pół miliona ludzi.
Tylko w tym roku fale upałów w Chinach wyschły rzeki i zniszczyły uprawy, podczas gdy w Pakistanie temperatury osiągnęły 48°C, zanim bezprecedensowe deszcze pozostawiły pod wodą jedną trzecią kraju. Rekordowe temperatury w całej Europie doprowadziły do dziesiątek tysięcy możliwych do uniknięcia zgonów i drastycznie obniżyły plony, podczas gdy ponad 100 milionów Amerykanów było ostrzeganych w okresie letnim przed upałami.
Im cieplejsza planeta, tym bardziej katastrofalne konsekwencje.
Naukowcy z Unicef zbadali potencjalną ekspozycję na trzy miary ciepła – czas trwania, dotkliwość i częstotliwość – na podstawie dwóch scenariuszy gazów cieplarnianych wykorzystywanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu do modeli klimatycznych. Znaleźli:
-
W 2020 roku było około 740 milionów dzieci w 23 krajach, w których temperatura przekraczała 35°C (95°F) przez co najmniej 84 dni. W najgorszym przypadku liczba ta wzrośnie do 816 milionów dzieci mieszkających w 36 krajach, głównie w Azji i Afryce. W takim upale codzienne czynności, takie jak zabawa i szkoła, są zagrożone i coraz więcej dzieci choruje lub umiera.
-
Do 2050 r. dzieci w Europie będą najbardziej narażone na fale upałów – w najlepszym przypadku jedno na trzy, w najgorszym – dwie trzecie. W Ameryce narażenie na silne fale upałów wzrośnie pięciokrotnie w 2050 roku, z 13 milionów do 62 milionów dzieci.
-
Od 5 do 8 milionów dzieci będzie narażonych na wszystkie trzy wysokie temperatury do 2050 r., a żaden w 2020 r.
Ponieważ praktycznie każde dziecko jest narażone na ekstremalne upały w ciągu trzech dekad, nawet przy najbardziej rygorystycznych zobowiązaniach do ograniczenia paliw kopalnych, Unicef wzywa rządy do szybszego i dalszego ograniczania emisji oraz pomocy społecznościom w przygotowaniu się na to, co nadchodzi.
„Musimy zwiększyć finansowanie adaptacji, ponieważ wpływ zależy od zdolności rodzin i społeczności do radzenia sobie… Dostęp do schronienia, wody i klimatyzacji będzie oznaczał życie lub śmierć” – powiedział Rees.
Adwokaci wzywają również światowych przywódców na Cop27 do wysłuchania młodych ludzi i ustalenia priorytetów ich potrzeb podczas rozmów w przyszłym miesiącu.
„Wstrząsy klimatyczne z 2022 r. były silnym sygnałem o rosnących zagrożeniach, które na nas czekają” – powiedziała Vanessa Nakate, działaczka na rzecz klimatu i Ambasador Dobrej Woli UNICEF. „Jeśli światowi przywódcy na Cop27 nie podejmą działań, aby skorygować kurs, na którym się znajdujemy, fale upałów będą jeszcze bardziej dotkliwe, niż mają być”.