Pracownicy uciekają przed chińskimi ograniczeniami Covid w ogromnej fabryce iPhone’ów Foxconna

W ten weekend pracownicy zorganizowali exodus z największej na świecie fabryki iPhone’ów w związku z wybuchem koronawirusa w fabryce Foxconn w środkowych Chinach.

Ogromny kompleks w mieście Zhengzhou, który według pracowników sprawia, że ​​iPhone 14 firmy Apple jest najnowszym centrum produkcyjnym, które zostało sparaliżowane przez surową politykę zerowej Covid prezydenta Xi Jinpinga.

Pięciu pracowników, którzy rozmawiali z „Financial Times”, stwierdziło, że sytuacja w fabryce stopniowo się pogarszała, gdy Covid nadal się rozprzestrzeniał. kończą się zapasy żywności i leków a pracownicy zostali zamknięci w akademikach z powodu kwarantanny, co spowodowało, że setki pracowników uciekły pieszo w weekend.

„W akademikach panował totalny chaos” – powiedział 22-letni pracownik o nazwisku Xia. „Przeskoczyliśmy plastikowy i metalowy płot, aby wydostać się z kampusu” – powiedział.

Dziesiątki tysięcy pracowników rutynowo montuje iPhone’y w fabryce, w której pracuje producent kontraktowy Foxconnzanim smartfony Apple trafią do konsumentów na całym świecie. Zakład wysłał za granicę elektronikę o wartości 32 miliardów dolarów i był trzecim co do wielkości eksporterem Chin w 2019 roku, według think tanku powiązanego z ministerstwem handlu tego kraju.

Znajduje się w najbardziej zaludnionej prowincji Chin, Henan Foxconn zakład od dawna przyciąga młodych pracowników z wiosek w całym regionie, a lokalni urzędnicy pomagają znaleźć i rekrutować pracowników.

Ale w niedzielę lokalne władze starały się zorganizować autobusy, które zabrałyby tych pracowników do domu i do scentralizowanej kwarantanny po tym, jak sceny robotników włóczących się po autostradzie z torbami zalały chińskie media społecznościowe. FT widziała, jak setki pracowników rejestrowało się w grupach społecznościowych, by poprosić o podwiezienie do domu.

„Nigdy nie wrócę do Foxconn” – powiedział pracownik o nazwisku Xu, który uciekł z fabryki o 2 w nocy w niedzielę. „Nie ma tam człowieczeństwa. Powiedział, że on i czterej przyjaciele byli na autostradzie, przeszli ponad 200 km do swoich domów w hrabstwie Xin’an w Henan.

Władze w Zhengzhou częściowo zablokowały 10-milionowe miasto po wykryciu dziesiątek przypadków Covida. W przeciwieństwie do reszty świata, Chiny nadal stosują blokady, surowe kwarantanny i masowe testy w celu zwalczenia koronawirusa.

Urzędnicy miasta Zhengzhou powiedzieli późną niedzielę, że rozpoczną „punkt do punktu powrotu pracowników do swoich rodzinnych miast” w poście w mediach społecznościowych. „Foxconn zrobi wszystko, co możliwe, aby zapewnić płynny i bezpieczny powrót do domu dla wszystkich pracowników Foxconn” – napisano w poście.

Miasto wydało również oświadczenie Foxconna, obiecujące „poprawę warunków życia i pracy” dla wszystkich pracowników, którzy chcą zostać.

Pracownicy powiedzieli, że obszar wokół fabryki Foxconn był zamknięty na kilka dni, transport publiczny został zamknięty, a wiele dróg zablokowanych. Powiedzieli, że Foxconn ściśle kontrolował ruch i używał codziennych testów Covid i kwarantanny pracowników zakażonych Covid, aby powstrzymać epidemię, jednocześnie kontynuując produkcję iPhone’ów.

„Mój współpracownik został zabrany na kwarantannę. Moja starsza siostra jest zamknięta w swoim pokoju w akademiku” – powiedział Cao Zhiqiang, pracownik linii montażowej w fabryce. „Mój dom jest za daleko, żeby uciekać, więc utknąłem tutaj.

Cao powiedział, że jego linia produkcyjna masowo produkowała iPhone’y do weekendu i spodziewał się, że rano pójdzie do pracy.

Foxconn nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Leave a Comment