Praca Andy’ego Warhola, niepublikowana publicznie od 15 lat, może przynieść na aukcji 80 milionów dolarów | Andy Warhol

Sześć miesięcy po tym, jak obraz na żywo Marilyn Monroe pobił rekordy, kiedy to sprzedany za 195 milionów dolarównieco mroczniejsza i bardziej brutalna praca kultowego artysty pop, Andy’ego Warhola, również może przynieść dużą sumę.

Oczekuje się, że White Disaster (White Car Crash 19 Times) — powtarzające się czarno-białe obrazy na gigantycznym płótnie o wysokości 12 stóp i szerokości 6 stóp — ma się sprzedać w Nowym Jorku w przyszłym miesiącu za co najmniej 80 milionów dolarów.

Jest częścią cyklu Śmierć i katastrofa Warhola z lat 60. XX wieku, który odzwierciedla troskę artysty o śmiertelność. Ostatni duży obraz Death and Disaster sprzedany na aukcji, Silver Car Crash (Double Disaster), przyniósł w 2013 roku 105 milionów dolarów.

Firma Sotheby’s, która 16 listopada wystawi dzieło w imieniu prywatnego właściciela, określiła go jako „monumentalne arcydzieło”. Nie był na widoku publicznym przez ponad 15 lat.

Odnosząc się do pobożnego katolicyzmu Warhola, Sotheby’s powiedział: „Nie ma wątpliwości, że fizyczny rozmiar panelu – największego ze wszystkich wypadków samochodowych Warhola z jednym panelem – ma moc wzbudzania podziwu i czci podobnej do religijnej. ołtarza”. W rzeczywistości religijny podtekst dzieła wykracza poza jego zakres”.

Zacytowano historyka sztuki Johna Richardsona, który powiedział: „Cała powtarzalność obrazów Andy’ego wynika z faktu, że był katolikiem. Chodził do kościoła, chodził do spowiedzi, musiał odprawić 10 Zdrowaś Maryjo, 20 Zdrowaś Maryjo, a wszystko to znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki jego pomysły powtarzają się w kółko”.

Na początku lat 60. Warhol rozpoczął sitodrukowe zdjęcia wypadków samochodowych, katastrof lotniczych i innych katastrof, wykorzystując jako materiał źródłowy zdjęcia z gazet i archiwalnych policji.

„Kiedy w kółko widzisz okropny obraz, to naprawdę nie ma żadnego efektu” – powiedział w wywiadzie w 1963 roku.

Warhola wychowywała jego pobożna katoliczka, Julia, z którą modlił się codziennie przez dwie dekady, kiedy dzielili dom w Nowym Jorku. Regularnie chodził do kościoła, spotykał się z papieżem i finansował studia siostrzeńca, aby zostać księdzem.

Leave a Comment