Podwyżka stóp o 75 punktów bazowych, nowe warunki dla europejskich banków

Europejski Bank Centralny zapowiedział trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych w tym roku.

Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty

The Europejski Bank Centralny ogłosił w czwartek podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych – trzecią z rzędu podwyżkę w tym roku – przy jednoczesnym obniżeniu wsparcia dla europejskich banków.

Po wielu spekulacjach ze strony uczestników rynku, EBC poinformował, że zmienia teraz warunki ukierunkowanych długoterminowych operacji refinansujących, czyli TLTRO. Jest to instrument, który zapewnia europejskim bankom atrakcyjne warunki kredytowania i ma na celu zachęcanie do kredytowania gospodarki realnej.

Jednakże, gdy EBC podnosi stopy szybciej niż oczekiwano w obliczu rosnącej inflacji, europejscy pożyczkodawcy korzystają zarówno z TLTRO, jak i wyższych stóp procentowych. Sytuację opisywano jako efektywne dotowanie banków.

„W ostrej fazie pandemii narzędzie to odegrało kluczową rolę w przeciwdziałaniu negatywnym zagrożeniom dla stabilności cen. Dziś, w obliczu nieoczekiwanego i nadzwyczajnego wzrostu inflacji, należy je ponownie skalibrować” – powiedział EBC w komunikacie.

W związku z tym dodała, że ​​stopy procentowe mające zastosowanie do instrumentu znanego jako TLTRO III zostaną dostosowane od 23 listopada do stopy depozytu w banku centralnym, która jest głównym punktem odniesienia EBC. Ponadto bankom zostaną zaproponowane również dobrowolne terminy wcześniejszej spłaty.

„W celu lepszego dostosowania oprocentowania rezerw obowiązkowych utrzymywanych przez instytucje kredytowe do Eurosystemu do warunków rynku pieniężnego, Rada Prezesów postanowiła ustalić oprocentowanie rezerw obowiązkowych według stopy depozytu w banku centralnym EBC”.

Doprowadzi to do znacznego wzrostu kosztów banków związanych z kredytami w tym systemie.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała dziennikarzom, że data 23 listopada pozwoli bankom dostosować się do nowych warunków.

Za wcześnie na zmniejszenie bilansu

Uczestnicy rynku kwestionowali również, czy bank centralny poda szczegóły, kiedy zacznie zmniejszać swój bilans o wartości 8,8 bln euro (8,8 bln USD) w procesie znanym jako zacieśnianie ilościowe.

Lagarde powiedziała, że ​​warunki posunięcia zostaną omówione w grudniu, ale dodała, że ​​jej zespół przyjrzy się trzem głównym czynnikom: perspektywom inflacji, dotychczasowym środkom i opóźnieniu transmisji – biorąc pod uwagę, że wymaga to czasu. aby decyzja monetarna miała wpływ na gospodarkę.

The euro osłabił się wobec dolara w wyniku komunikatu EBC. Wspólna waluta na krótko spadła poniżej parytetu, po czym nieznacznie odrobiła straty.

Rentowności europejskich obligacji skarbowych również spadły po decyzji EBC.

Czeka nas kolejna podwyżka stawki

Czwartkowa podwyżka stóp przesunęła główny benchmark EBC z 0,75% do 1,5%, poziomu niewidzianego od 2009 roku przed kryzysem zadłużeniowym. Dzieje się tak po podniesieniu stóp przez bank centralny o 50 punktów bazowych w lipcu i 75 punktów bazowych we wrześniu.

EBC potwierdził jednak, że cykl podwyżek ratingów jeszcze się nie zakończył.

„Dzięki tej trzeciej dużej podwyżce stóp polityki pieniężnej z rzędu Rada Prezesów poczyniła znaczne postępy w łagodzeniu akomodacji polityki pieniężnej. Rada Prezesów przyjęła dzisiejszą decyzję i oczekuje dalszych podwyżek stóp procentowych, aby zapewnić terminowy powrót inflacji do poziomu 2% średnioterminowy cel inflacyjny” – powiedział bank centralny.

Polityka EBC wciąż pozostaje w tyle za innymi bankami centralnymi, mówi analityk

„Inflacja pozostaje zbyt wysoka i przez dłuższy czas pozostanie powyżej celu” – powiedział EBC w czwartek.

We wrześniu inflacja w bloku 19-osobowym wyniosła 9,9%.

Lagarde przyznała również, że wzrosło prawdopodobieństwo recesji.

Zapytany o wpływ decyzji EBC na wzrost, Lagarde powiedziała: „Musimy zrobić to, co musimy zrobić”.

Leave a Comment