Pobór mocy Nvidia RTX 4090 może być zbyt duży, aby jego złącze zasilania mogło obsłużyć

Sam Machkovech

GeForce RTX 4090 firmy Nvidia za 1599 USD to niesamowicie wydajna karta graficzna, ale jej wydajność odbywa się kosztem wysokiego zużycia. Podobnie jak kilka kart z serii RTX 3000, Nvidia wykorzystuje nowy rodzaj 16-pinowego złącza zasilania 12VHPWR, które dostarcza całą moc do karty — można podłączyć do cztery 8-pinowe kable zasilające GPU do adaptera 12VHPWR, który następnie podłącza się do złącza na GPU, oszczędzając miejsce na płycie.

Ale co najmniej dwóch użytkowników RT 4090 zgłasza teraz, że ich złącza 12VHPWR przegrzały się i stopiły podczas użytkowania. Te uskarżanie się oni są ze źródeł z reddita (przez sprzęt Toma), więc traktuj je z przymrużeniem oka – nie znamy dokładnej konfiguracji ustawień żadnego użytkownika PC. Konkretny model karty graficznej (a Gigabyte RTX 4090 Gaming OC dla jednego użytkownika, Asus RTX 4090 TUF Gaming OC Edition w drugim) zasilanie i wiele innych czynników mogło przyczynić się do przegrzania złączy.

Ze swojej strony Nvidia powiedziała Tomowi, że „bada doniesienia” i że firma „jest w kontakcie z pierwszym właścicielem” i planuje dotrzeć do drugiego. Skontaktowaliśmy się z Nvidią i zaktualizujemy ten artykuł, jeśli firma będzie miała więcej informacji do udostępnienia.

Tom’s Hardware spekuluje, że problem może być spowodowany zgięciem kabla zbyt blisko złącza zasilania, powodując „niewspółosiowość” lub osadzenie niektórych pinów, co może powodować nierównomierne obciążenie pinów. Będziemy monitorować ten problem, dopóki nie stanie się jasne, czy była to jednorazowa awaria użytkownika, czy oznaka bardziej systemowego problemu z serią RTX 4090.

Leave a Comment