Pierwszy od 51 lat nowy król Zulu w RPA koronowany w Durbanie | Afryka Południowa

Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziło się w sobotę na stadionie piłkarskim w Durbanie, aby uczcić koronację króla Zulu w RPA.

Prezydent Cyril Ramaphosa miał przedstawić świadectwo formalnego uznania 48-letniego nowego władcę najbogatszej i najbardziej wpływowej tradycyjnej monarchii kraju.

Misuzulu Zulu zastąpił tron ​​niegdyś należący do jego ojca Goodwill Zwelithini, który zmarł w marcu 2021 roku na chorobę związaną z cukrzycą.

Koronacja – Pierwsze Południe Afryka jest świadkiem od ponad 50 lat – przychodzi po roku gorzkich sporów o królewską sukcesję, które przeniosły się na sądy.

Misuzulu Zulu.
Król Misuzulu Zulu jest jednym z co najmniej 28 dzieci spłodzonych przez byłego monarchę Goodwill Zwelithini. Zdjęcie: Phill Magakoe/AFP/Getty Images

Chociaż tytuł króla nie daje władzy wykonawczej, monarchowie mają wielki moralny wpływ na ponad 11 milionów Zulusów, którzy stanowią prawie jedną piątą populacji RPA.

Amabutho, królewskie pułki, ubrane w tradycyjne spódnice, śpiewały pieśni pochwalne dla swego króla.

Kobiety nosiły kolorowe kapelusze Zulu z szerokim rondem i tradycyjne chusty, podczas gdy młode dziewczyny w plisowanych spódnicach i koralikach tańczyły na tarasach 85-tysięcznego stadionu Moses Mabhida, który został zbudowany na turniej Mistrzostw Świata FIFA 2010.

Kobiety Zulu podczas ceremonii koronacyjnej.
Kobiety Zulu podczas ceremonii koronacyjnej. Zdjęcie: Marco Longari/AFP/Getty Images

Wśród delegatów był król Mswati III ostatniej absolutnej monarchii Afryki, Eswatini, dawniej Suazi, który jest także wujem nowego króla Zulusów.

Królowie Zulu są potomkami Shaki, dziewiętnastowiecznego przywódcy wciąż szanowanego za zjednoczenie dużej części kraju jako narodu Zulusów, który toczył krwawe bitwy przeciwko brytyjskim kolonizatorom.

Zwelithini, który zmarł po ponad 50 latach u władzy, pozostawił po sobie sześć żon i co najmniej 28 dzieci.

Misuzulu jest pierwszym synem trzeciej żony Zwelithini, którą w testamencie wyznaczył na regenta.

Ale królowa zmarła nagle miesiąc po Zwelithini, pozostawiając testament mianujący Misuzulu następnym królem – rozwój, który nie spodobał się innym członkom rodziny.

Imię nowego monarchy oznacza „wzmocnienie Zulusów”, ale jego droga do korony nie była gładka.

Leave a Comment