Phillies i Astros grają w rewanżu niezwykłego NLCS z 1980 roku

Niewielu przewidywało, że Phillies 1980 wygrają wszystko. Wielu pisarzy baseballowych przewidywało, że Filadelfia zajmie czwarte miejsce w NL East po przegranej trzech kolejnych latach w NLCS w latach 1976-78, zanim zajęła czwarte miejsce z 84 zwycięstwami w 1979 roku. Wydawało się, że wykonali właściwy ruch, gdy Phillies oscylowali wokół 0,500, zanim rozpoczęli gorącą passę na zakończenie sezonu. Musieli pokonać Expos w dwóch z trzech meczów, aby zakończyć sezon i wygrać NL East jednym meczem nad Montrealem.

Tymczasem Astros były u szczytu i wielu spodziewało się, że odniesie sukces w 1980 roku. Tal Smith został ponownie zatrudniony jako GM po tym, jak Astros przegrał 97 meczów w 1975 roku i spędził kolejne lata na odbudowie składu. Wypełnił klub młodymi talentami, zanim zimą podpisał kontrakt z Joe Morganem i Nolanem Ryanem, aby wzmocnić klub.

Jednak Houston osłabło na początku października, przegrywając ostatnie trzy mecze sezonu zasadniczego, aby zremisować z Dodgers na NL West, co wymagało dogrywki Game 163. Joe Niekro, który w tym roku rozegrał 20 meczów, rozegrał pełny mecz przeciwko LA i zrezygnował z zaledwie jednego przejazdu w wygranej Astros.

– Nie pomogło to, że musieliśmy grać, ponieważ musieliśmy użyć Joe Niekr, który był prawdopodobnie naszym asem w tym roku – powiedział zapolowy Astros Terry Puhl. „Był prawie tak automatyczny, jak wszyscy. Od Joe mielibyśmy dwa starty w play-offach, gdzie teraz mamy tylko jeden”.

Nikt nie mógł tego wtedy przewidzieć, ale przygotowało to scenę dla prawdopodobnie największej postsezonowej passy w historii. Były powroty, stracone prowadzenie, powroty rzutów karnych, potrójne zagrania, których nie było… a ostatnie cztery gry z serii pięciu meczów (LCS w 1985 roku osiągnął format do zwycięstwa siedmiu) – wszystkie zakończyły się dodatkowymi inningami .

„Oczywiście miałem żywotne zainteresowanie, więc można śmiało powiedzieć, że jestem może trochę stronniczy, ale nadal uważam, że jest to najbardziej ekscytująca seria postsezonowa, jaka kiedykolwiek istniała” – powiedział Smith w rozmowie telefonicznej dla MLB.com.

„Dla mnie był to prawdopodobnie jeden z najlepszych play-offów w historii” – powiedział niedawno w MLB Network Larry Bowa.

Gra 1 nie wskazywała na nadchodzące szaleństwo. Phillies wygrali u siebie 3-1, za siedmioma solidnymi inningami Steve’a Carltona, dwoma bezbramkowymi golami Tuga McGrawa na zakończenie meczu i home runem Grega „The Bull” Luzińskiego. Byłby to jedyny home run w całej serii – coś, co trudno dziś pojąć, oglądając baseball.

Mecz 2 powędrował do Astros 7-4, a Houston strzelił cztery rundy w pierwszej dziesiątej rundzie, aby zawiązać serię na 1.

Seria przeniosła się do Houston w meczu 3, gdy Niekro rozbił 10 rund wykluczających, zanim Dave Smith zdobył W, pracując nad walką i trafieniem w 11. rundzie, aby utrzymać grę bez zmian. Morgan prowadził dolną połowę inningu z trójką, zanim strzelił gola w locie ofiarnym Denny’ego Wallinga.

Po dwóch meczach do jednego i dwóch ostatnich meczach rozgrywanych w Astrodome z jego wrzaskliwymi fanami, Houston musiał polubić swoje szanse na wygranie World Series.

„Astrodome był zamkniętym budynkiem, a dźwięk nie miał dokąd pójść” – powiedział Del Unser. „Było głośno, bolało uszy. Potem zadzwonili. Pewnie dlatego mam teraz aparaty słuchowe”.

Potem przyszedł Game 4 — jeden z najdziwniejszych i najdzikszych konkursów w historii postsezonowej.

Odbyło się pięć podwójnych zagrań – cztery rozpoczęte przez infieldera. Kiedy Phillies zaapelowali, że Luis Pujols Astros przedwcześnie opuścił trzecią bazę, była mucha ofiarna, którą następnie usunięto z płyty. Gra została nawet zamieniona w podwójną grę w czwartej rundzie po 20-minutowej kłótni między sędziami, która doprowadziła do protestów obu drużyn.

Mimo wszystko, kiedy Filadelfia uderzyła w ósmym inningu, Astros osiągnęło przewagę 2:0 i tylko sześć odpadło od World Series. Phillies następnie zdobyli trzy przejazdy w inningu w czterech z rzędu singlach i oczywiście podwójna gra poświęcona muchy przez Manny’ego Trilla, aby objąć prowadzenie 3-2.

Po tym, jak Puhl uderzył w singiel RBI, aby związać mecz na dole dziewiątego miejsca, fani dostali więcej darmowego baseballu.

Z dwoma outami i Pete Rose na szczycie pierwszej dziesiątki, Luzinski podwoił się, a Rose pognała wokół trzeciej bazy, ignorując znak stopu, aby trafić łapacza home runa Bruce’a Bochy’ego, uzyskując prowadzenie 4-3.

„Kiedy dotarłem na trzecie miejsce, zobaczyłem, jak łapacz walczy z rzutem” – powiedziała wtedy Rose. „Rzut nie był dobry. Każdemu byłoby trudno. Więc pojechałem tak mocno, jak tylko mogłem”.

„Wciąż mówi, że to był pierwszy raz, kiedy go przegapił i przeszedł przez znak” – powiedział Luziński w środę, niedowierzając Rose i jego instynktowi baseballowemu. „Powiedziałem mu: ‘Cóż, to był dobry czas, żeby to zrobić!’ To był zwycięzca meczu”.

Trillo następnie podwoił się w Luzinski, aby dodać rundę ubezpieczeniową, a Tug McGraw zamknął ją, wygrywając 5-3 Phillies.

„Nigdy nie było gry porównywalnej do tej” – powiedział później McGraw. „Nigdy nie byłem świadkiem gry, która byłaby bardziej ekscytująca, bardziej kontrowersyjna, ciekawsza niż gra, którą właśnie zobaczyłem. To było jak przejażdżka motocyklem przez muzeum sztuki… widzisz zdjęcia, ale potem nie pamiętasz, co widziałeś.”

Seria była już zawiązana, ale Astros nie byli zdenerwowani: Nolan Ryan był na kopcu w meczu 5

Ryan był jak zwykle dominującym ja, uderzając osiem pałkarzy i rezygnując tylko z dwóch przejazdów, gdy Houston prowadził 5-2 w ósmym inningu. Po raz kolejny Houston był zaledwie sześć outów od swojej pierwszej podróży na World Series.

„Prawie trzeba się ostrzec przed patrzeniem w przyszłość, ale to normalna tendencja” – powiedział Smith. „Sześć outów na wyjeździe, jeden z najlepszych miotaczy w grze na kopcu i czujesz się całkiem nieźle. Ale wszystko rozwinęło się w serii wydarzeń”.

Phillies byli niewzruszeni. Rose powiedziała Bowowi, że jeśli dostanie się do bazy, Philadelphia wygra mecz. Bowa naturalnie prowadził z jednym.

„Cóż, musisz być pewny siebie, albo odejdziesz” – powiedział Luziński o sposobie myślenia zespołu. To było to. Prawdopodobnie byłby to nasz ostatni wyścig, by pozostać razem w 1980 roku. Byliśmy tam już wcześniej i kilka razy przegraliśmy z The Reds i Dodgersami. To była nasza czwarta próba, więc była bardzo ważne, aby wygrać te gry”.

Bob Boone następnie uderzył piłkę z powrotem do kopca, którego nie udało się Ryanowi.

„Trudna gra w pewnych okolicznościach. Jeśli zrobisz to 100 razy, możesz uzyskać podwójną grę więcej razy niż nie”, wspomina Smith.

Greg Gross następnie rzucił singiel bunt, a Rose wybrała spacer, aby przejechać w biegu, aby zakończyć noc Ryana.

„Wielka rzecz, którą ludzie chcą wiedzieć [is] dlaczego Ryan nie wyszedł w tej rundzie”, powiedział Bowa. „To wydarzyło się tak szybko. … Załadowaliśmy bazy. Mam podstawowe trafienie. Boonie uderzył piłkę z rękawicy Nolana Ryana, co mogło być podwójną grą. Trudno byłoby zagrać. Ale to był singiel w polu i Greg Gross pokonał pierwsze boisko w trzeciej linii bazowej. Załadowaliśmy bazy, zanim zdążyłeś pstryknąć palcami.

Keith Moreland następnie uderzył w bazę RBI, a Mike Schmidt uderzył. Astrosom było już tylko jedno przed ucieczką z gonitwy, gdy Unser podszedł do tablicy. Wieloletni weteran MLB miał teraz 35 lat i grał w pierwszym postsezonie swojej kariery.

Wcześniej w serii Unser czuł się niekomfortowo ze swoim zamachem, więc poprosił trenera Billy’ego DeMarsa, aby zszedł do tunelu i pomógł mu.

Powiedział: „Człowieku, mieliśmy 162 mecze [and you’re not ready?]'” Unser przypomniał sobie. “Posłuchał i poszliśmy w dół tunelu. Uderzam, aż to po prostu uderzyło we mnie. Nie miałam konkretnej rzeczy. Chciałem tylko, żeby wszystko było tak, jak powinno. Pomógł mi tam i później się opłaciło”.

Na pierwszym boisku nietoperza Unser uderzył szybką piłkę Kena Forscha nad głowę drugiego bazowego, aby wyrównać mecz.

„Po prostu próbowałem dostać coś ponad płytę, aby podjechać środkiem” – powiedział Unser. Wiedziałem, że jeśli spróbuję wyciągnąć piłkę, otworzy to zbyt wiele dziur w moim zamachu. Potrzebowaliśmy tylko biegaczy do bazy. Musieliśmy wrócić. Nie chciałem czekać zbyt długo z odliczaniem. Nawet nie wiem, jaka była liczba. Niektórzy z tych facetów pamiętają rozdziały i wersety.

Manny Trillo podążył za nim z dwukrotną trójką, co dało Phillies prowadzenie 7-5.

Oczywiście Astros jeszcze nie skończył.

Na początek kadru połączyli dwa przebojowe single, w tym dziesiąty hit serii Puhla. Nawet w tej sytuacji, gdy na linii była wycieczka na World Series, Rose poświęcił minutę na pogratulowanie swojemu przeciwnikowi.

„Więc docieram do pierwszej bazy i Pete Rose składa gratulacje”, wspomina Puhl. „Pytam: ‘Co się dzieje?’ Patrzę na tablicę wyników i czytam, że właśnie pobiłem rekord Pete’a Rose’a. Patrzę na niego jak „To niesamowite. Rywalizujesz z nim, ale on wciąż ma na tyle konkurencyjności i sportowego ducha, by powiedzieć słowa: „Rekordy są po to, by je bić”.

Single RBI Rafaela Landestoya i Jose Cruza zremisowały w grze 7, a po tym, jak obie drużyny straciły gola w dziewiątym miejscu w czwartym meczu z rzędu, NLCS przeszedł do dodatkowych inningów.

„Twoje ciało nie śpi i pracujesz nad bardzo ograniczoną ilością snu” – powiedział Puhl. „Wstałem wcześnie rano. Wszystkie nasze mecze odbywały się wieczorem. Ale to nie miało na mnie żadnego wpływu. Byłem gotowy do skoku. To po prostu taki ekscytujący czas”.

Kiedy GM siedział tam i oglądał, Smithowi mniej się to podobało.

„Jest bardzo, bardzo intensywny i nic nie możesz na to poradzić. Jest poza twoją kontrolą” – powiedział Smith. „W pewnym sensie oglądanie meczu jest niemal straszne, ponieważ stawka jest tak duża. Słyszałem, jak menedżerowie i inni ludzie mówią, że łatwiej jest grać w mecz niż go oglądać”.

Po tym, jak Schmidt znalazł się w pierwszej dziesiątce, Unser zdobył podwójne. Trillo następnie wyleciał, a Astros byli o jeden od wyjścia z rundy. Ale Maddox uderzył umierającego liniowca na środkowe pole, którego Puhl nie mógł złapać. Unser pojechał do domu, co okazało się zwycięskim biegiem.

„Pamiętam, że wszedłem do ziemianki i wydostałem się ze mnie do diabła. To było ekscytujące” – powiedział Unser. „Pete Rose klepiący mnie po plecach i takie rzeczy były po prostu naprawdę ekscytujące. Bycie częścią tego, po tylu latach grania, było naprawdę wyjątkowe dla mnie i mojej rodziny”.

Następnie Dick Ruthven wszedł, aby zakończyć grę na dole dziesiątego, kończąc drużynę w kolejności – w tym skreślając Puhla, aby uzyskać jedenasty hit w serii.

„Pamiętam, że ostatnia pałka, jaką miałem, była prawdopodobnie najtrudniejszą piłką, jaką trafiłem w całej serii” – powiedział Puhl. „Gary Maddox zaczął to w samym środku. To był tylko okres, w którym byłem nad tym wszystkim”.

Mimo że przegrali, wszyscy trzymali głowy wysoko po tak niezwykłym biegu.

„Nie możesz mnie przekonać, która drużyna jest lepsza” – powiedział po meczu zastępca Joe Sambito. „To prawie tak zbalansowana seria, jaką można znaleźć. Niektórzy faceci mogą to znieść trudniej niż inni, ale jestem dumny, że jestem Astro”.

„Po meczu wszedłem do klubu i odbyłem prywatne, bardzo krótkie rozmowy z większością zespołu” – powiedział Smith. „Wielu graczy było we łzach, a ja też nie byłem daleko w tyle. Tylko klepanie po plecach, uścisk dłoni i dziękuję. Byłem z nich bardzo dumny”.

Chociaż styl gry może być obecnie bardzo różny, drużyny nie są. Astros 2022 może być stałymi bywalcami sezonu, tak jak zespół z 1980 roku nie był, ale nadal są potęgą, która powszechnie oczekuje, że wygra swój drugi tytuł World Series. Tymczasem Phillies 2022 wkraczają do World Series po mocnej drugiej połowie – tak jak to zrobił ten klub w latach 80. – i upalnym postsezonie, który oddala ich cztery zwycięstwa od tytułu World Series.

„To było naprawdę elektryczne. Jest teraz bardzo podobne do obecnego zespołu – z wyjątkiem tego, że robią to z długą piłką” – powiedział Unser. „Ale my po prostu szliśmy dalej. Ktoś będzie rzucał, ktoś je zdobędzie, ktoś ich wprowadzi. … Zabiera Phillies, jeśli chcesz, to znaczy, że zabiera cały zespół”.

A kto wygra? Łuziński ma pomysł.

„Chodzi o to, by piłka odbijała się we właściwy sposób” – powiedział Luziński. „Można poczuć, jak to się dzieje – to mojo, ten pęd, który cię szykuje. Trzymaj to po swojej stronie. Mniejsze boisko w Houston, dobre boisko w Filadelfii, więc myślę, że to zespół, który uderza najwięcej w domu. ” biegi – prawdopodobnie wygrają tę serię.”

Leave a Comment